Ustalenie czy nabywane licencje na oprogramowanie komputerowe wraz z usługami maintenance stanowią jedno świadczenie kompleksowe oraz moment powstania... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-2.4012.373.2023.3.JSZ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.373.2023.3.JSZ

Temat interpretacji

Ustalenie czy nabywane licencje na oprogramowanie komputerowe wraz z usługami maintenance stanowią jedno świadczenie kompleksowe oraz moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe oraz usług maintenance.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

-prawidłowe w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 oraz 5,

-nieprawidłowe w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 oraz 3.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy nabywane licencje na oprogramowanie komputerowe wraz z usługami maintenance stanowią jedno świadczenie kompleksowe (pytanie nr 1 wniosku) oraz momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe oraz usług maintenance (pytania nr 2, 3, 4, 5 wniosku). Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 25 lipca 2023 r. (data wpływu 28 lipca 2023 r.) oraz z 31 sierpnia 2023 r. (wpływ 6 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, zarejestrowaną na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: „podatek VAT”) jako podatnik VAT czynny. Głównym celem Wnioskodawcy jest zapewnienie usług wsparcia podmiotom wchodzącym w skład podatkowej grupy kapitałowej … (dalej: „Grupa”), do której Spółka należy. Spółka zapewnia między innymi obsługę finansowo - księgową podmiotów wchodzących w skład Grupy oraz nabywa lub buduje, rozwija i utrzymuje systemy IT, które udostępnia podmiotom należącym do Grupy.

W celu realizacji tych zadań Wnioskodawca nabywa licencje na różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe zarówno od podmiotów mających siedzibę w Polsce, jak też podmiotów z siedzibą w innych państwach (w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej).

Zawierane przez Spółkę umowy nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe w różnorodny sposób regulują kwestie takie, jak:

1.czas obowiązywania licencji (na czas określony, bezterminowe lub na czas określony z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony),

2.zakres świadczonych usług (z dostępem do usług maintenance lub bez takiego dostępu),

3.czy też warunki płatności (zapłata jednorazowa, płatności okresowe tj. za dany okres rozliczeniowy lub ratalne tj. zgodnie z przyjętym harmonogramem płatności).

Ad. 1

Jeżeli chodzi o czas obowiązywania umów, to nabycie usług licencyjnych polega na uzyskaniu praw do korzystania z oprogramowania, na określonych polach eksploatacji:

·bezterminowo (licencja na czas nieoznaczony),

·przez umówiony okres - licencje terminowe/subskrypcje (może to być okres wyrażony w dniach, miesiącach lub latach np. 360 dni, 6 miesięcy, 3 lata),

·przez umówiony okres, z możliwością przedłużenia na czas oznaczony lub nieoznaczony pod warunkiem upływu umówionego okresu oraz uiszczenia należnego wynagrodzenia za korzystanie z oprogramowania.

Ad. 2

Nabyciu licencji mogą towarzyszyć usługi maintenance obejmujące uprawnienia do aktualizacji oprogramowania, eliminującego zidentyfikowane błędy w jego działaniu (zarówno zgłoszone przez Spółkę, jak też stwierdzone w inny sposób), dostosowującego oprogramowanie do zmian w przepisach prawa, czy też obejmującego dostarczanie nowych wersji dotychczasowego oprogramowania, które w niektórych sytuacjach mogą zawierać jego nowe funkcjonalności (przy czym nowe funkcjonalności nie wpływają na dotychczasowe główne przeznaczenie programu).

Nabycie usług maintenance - w zależności od konkretnego przypadku - może być zarówno dobrowolne, jak też obowiązkowe. Jednocześnie usługi te mogą być fakturowane w dwojaki sposób:

·na podstawie oddzielnych faktur od faktury dokumentującej nabycie licencji,

·na podstawie tej samej faktury co faktura dokumentująca nabycie licencji, przy czym wskazane są w różnych pozycjach tej faktury lub w sposób pozwalający na wydzielenie kwoty tych usług od kwoty przypadającej na nabycie licencji w oparciu o załącznik do tej faktury.

Należy przy tym podkreślić, że zasadniczym świadczeniem, dla którego Wnioskodawca decyduje się na wstąpienie w stosunek prawny z kontrahentem jest w takiej sytuacji zapewnienie przez kontrahenta gotowości i pewności do świadczenia na rzecz Spółki oczekiwanych usług tj. określonych powyżej usług maintenance.

Ad. 3

W przypadku płatności jednorazowej wynagrodzenie regulowane jest tylko jeden raz, w określonym terminie (np. 60 dni). Przy tym płatność taka, co do zasady, ma charakter płatności „z góry” - zazwyczaj od dnia udzielenia licencji tj. dnia od którego Spółka może korzystać z licencji.

Przy płatnościach ratalnych całkowite wynagrodzenie jest podzielone na kilka rat (niekoniecznie równych), zgodnie z przyjętym przez strony transakcji harmonogramem płatności. Przy każdej racie wystawiana jest faktura stanowiąca podstawę do jej zapłaty. Kluczowe jest przy tym, że wysokość raty nie jest proporcjonalna do liczby dni upływających pomiędzy okresami wymagalności poszczególnych rat i nie jest powiązana z żadnym cyklicznym okresem rozliczeniowym np. transakcja opiewa na kwotę 100.000 zł, a płatność jest realizowana w trzech ratach, w okresie 180 dni od dnia, w którym Spółka może korzystać z licencji, przy czym: 50% całkowitej kwoty wynagrodzenia w terminie 30 dni od dnia uzyskania prawa do korzystania z licencji, 30% całkowitej kwoty wynagrodzenia w terminie 60 dni od upływu terminu płatności pierwszej raty, 20% całkowitej kwoty wynagrodzenia w terminie 90 dni od upływu terminu płatności drugiej raty.

Z kolei płatności okresowe dokonywane są w terminach wynikających z umowy, przed lub po upływie danego okresu rozliczeniowego (np. miesięcznego, kwartalnego lub rocznego), na podstawie wystawionej faktury. Płatności mogą być zatem uiszczane „z góry” za poszczególne okresy lub „z dołu” po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego. Widoczne jest tutaj powiązanie płatności z konkretnym okresem rozliczeniowym.

Należy przy tym podkreślić, że w odniesieniu do nabywanych przez Spółkę licencji na oprogramowanie komputerowe, wymienione elementy w ramach powyższych kryteriów mogą występować w różnych kombinacjach np. licencja bezterminowa, bez usług maintenance, z płatnością jednorazową w terminie 60 dni od dnia udzielenia licencji lub licencja na okres 1 roku, z usługami maintenance, z płatnością miesięczną na koniec każdego miesiąca lub licencja na okres 4 lat z możliwością przedłużenia na czas nieoznaczony, z usługami maintenance oraz płatnościami w oparciu o ustalony harmonogram.

W sposób szczególny wątpliwości Spółki dotyczą dwóch poniższych transakcji:

Transakcja 1

Spółka nabyła licencje na oprogramowanie ... wraz z usługami online za pomocą jednego z dedykowanych podmiotów pośredniczących. Jednocześnie ... udzielił Spółce, ważnego na całym świecie i ograniczonego prawa do pobierania, instalowania i używania licencji na oprogramowanie, a także uzyskiwanie dostępu do usług online i ich używania. Co do zasady, oferowane licencje mają charakter terminowy i wygasają w momencie wypowiedzenia lub wygaśnięcia złożonego zamówienia (tj. po 36 miesiącach). Przy tym mogą one także uzyskać charakter bezterminowy wówczas, gdy uiszczone zostały za nie wszelkie płatności oraz wygasł początkowy okres obowiązywania zamówienia. Udostępnienie licencji następuje przed wystawieniem faktur.

Zgodnie z zawartą umową, z tytułu przyznania Wnioskodawcy praw do licencji na oprogramowanie wraz z usługami online, podmiot pośredniczący ma otrzymać wynagrodzenie w określonej kwocie wyrażonej w euro. Płatność tego wynagrodzenia ma zostać wykonana w trzech, co do zasady, równych ratach, na podstawie faktur VAT wystawianych odpowiednio:

1)7 dni od daty złożenia zamówienia na licencje,

2)7 dni od pierwszej rocznicy złożenia zamówienia na licencje,

3)7 dni od drugiej rocznicy złożenia zamówienia na licencje,

w terminie 30 dni kalendarzowych od daty doręczenia Spółce prawidłowo wystawionej faktury VAT.

Należy przy tym podkreślić, że kwoty wskazane na drugiej i trzecie fakturze mogą ulec zmianie w przypadku zmian w zakresie nabywanych licencji (Spółka ma prawo zwiększania liczby licencji na podstawie rocznych zamówień korygujących - raty w kolejnych latach będą wtedy odpowiednio wyższe niż w latach poprzednich).

Transakcja 2

Spółka dokonała nabycia licencji na oprogramowanie na okres 36 miesięcy. W ramach realizacji zamówienia, protokołem odbioru przekazane jej zostały klucze licencyjne obejmujące pełny przedmiotowy okres.

Zgodnie z zamówieniem, kontrahent wystawił na rzecz Wnioskodawcy fakturę VAT dokumentującą przedmiotową transakcję. Faktura obejmuje pełną kwotę transakcji, wskazując przy tym na trzy terminy płatności:

1)1/3 kwoty netto z zamówienia wraz z pełną kwotą podatku VAT z tego zamówienia, w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym wystawiono fakturę,

2)1/3 kwoty netto z zamówienia, w terminie roku od upływu poprzedniego terminu płatności,

3)1/3 kwoty netto z zamówienia, w terminie roku od upływu poprzedniego terminu płatności.

Data sprzedaży na fakturze jest wcześniejsza niż data wystawienia faktury, a jednocześnie odpowiada dacie przekazania na rzecz Spółki kluczy licencyjnych. W przypadku braku terminowej płatności, kontrahent może domagać się od Spółki zapłaty odsetek od nieterminowej płatności, a przy tym nie ma to wpływu na korzystanie z uzyskanych licencji.

W tak przedstawionych stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych Spółka powzięła wątpliwości odnośnie momentu powstania prawa do odliczenia VAT z tytułu nabycia licencji we wskazanych powyżej transakcjach.

W uzupełnieniu wniosku na zadane w wezwaniu pytania udzielono odpowiednio następujących odpowiedzi:

1)„Czy nabywane licencje na różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe, objęte zakresem postawionych we wniosku pytań, są/będą wykorzystywane do czynności:

a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

b)zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,

c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?”

Odpowiedź: Nabywane licencje na różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe, objęte zakresem postawionych we wniosku pytań, są/będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

2)„Czy, w przypadku nabycia przez Państwa od kontrahenta licencji wraz z usługami maintenance, z Państwa punktu widzenia (jako nabywcy licencji oraz usług maintenance), są/będą Państwo zainteresowani nabyciem jednego (złożonego) świadczenia, czy też poszczególnych odrębnych czynności?"

Odpowiedź: W przypadku nabycia od kontrahenta licencji wraz z usługami maintenance Spółka jest zainteresowana nabyciem poszczególnych odrębnych czynności. Należy jednak podkreślić, że w niektórych sytuacjach nabycie licencji będzie się wiązało z obowiązkowym nabyciem usług maintenance.

3)„W przypadku nabycia przez Państwa od kontrahenta licencji wraz z usługami maintenance, jakiego rodzaju świadczenia oczekują/będą oczekiwać Państwo od ww. kontrahenta w związku z łącznym nabyciem ww. usług (co będzie intencją/celem Państwa nabycia)?”

Odpowiedź: W przypadku nabycia od kontrahenta licencji wraz z usługami maintenance, Wnioskodawca będzie oczekiwał uzyskania licencji na oprogramowanie komputerowe oraz wykonanie usług maintenance obejmujących uprawnienia do aktualizacji oprogramowania, eliminującego zidentyfikowane błędy w jego działaniu (zarówno zgłoszone przez Spółkę, jak też stwierdzone w inny sposób), dostosowującego oprogramowanie do zmian w przepisach prawa, czy też obejmującego dostarczanie nowych wersji dotychczasowego oprogramowania, które w niektórych sytuacjach mogą zawierać jego nowe funkcjonalności (przy czym nowe funkcjonalności nie wpływają na dotychczasowe główne przeznaczenie programu). Należy przy tym zaznaczyć, że nabycie usług maintenance byłoby jednak bezcelowe, gdyby Spółka nie nabyła licencji na oprogramowanie.

4)„Czy pomiędzy usługą nabycia licencji oraz usług maintenance, istnieje zależność powodująca, że czynności te nie mogą być świadczone odrębnie? Jeżeli tak, należy szczegółowo wyjaśnić na czym konkretnie polega ta zależność.”

Odpowiedź: Zdaniem Spółki, co do zasady, usługa nabycia licencji oraz usług maintenance mogą być świadczone odrębnie (np. przez inne podmioty). Należy jednak podkreślić, że nabycie usług maintenance byłoby bezcelowe, gdyby nie nastąpiło nabycie licencji na oprogramowanie.

5)„Jaka czynność z Państwa punktu widzenia jest/będzie głównym celem świadczonych usług przez podmiot, od którego nabywają Państwo licencje oraz usługi maintenance?”

Odpowiedź: Dla Wnioskodawcy głównym celem usług nabytych od kontrahenta jest/będzie uzyskanie licencji na oprogramowanie komputerowe oraz usług maintenance. Jak już zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 4, Spółka stoi na stanowisku, że usługa nabycia licencji oraz usługi maintenance stanowią odrębne świadczenia. Jednocześnie nabycie usług maintenance byłoby bezcelowe, gdyby Spółka nie nabyła licencji na oprogramowanie. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, kluczowe znaczenie ma nabycie licencji.

6)„W przypadku nabycia przez Państwa od kontrahenta licencji wraz z usługami maintenance, jakie z Państwa punktu widzenia okoliczności przesądzają/będą przesądzać o tym, że dany element świadczenia ma charakter dominujący?"

Odpowiedź: Jak już zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 4 i 5, Spółka stoi na stanowisku, że usługa nabycia licencji oraz usługi maintenance stanowią odrębne świadczenia (brak świadczenia o charakterze dominującym). Jednocześnie nabycie usług maintenance byłoby bezcelowe, gdyby Spółka nie nabyła licencji na oprogramowanie.

7)„W przypadku nabycia przez Państwa od kontrahenta licencji wraz z usługami maintenance, jakie z Państwa punktu widzenia ww. czynności stanowią/będą stanowić usługi pomocnicze?”

Odpowiedź: Jak już zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 4, 5 i 6, Spółka stoi na stanowisku, że usługa nabycia licencji oraz usługi maintenance stanowią odrębne świadczenia (brak świadczenia o charakterze pomocniczym). Jednocześnie nabycie usług maintenance byłoby bezcelowe, gdyby Spółka nie nabyła licencji na oprogramowanie.

8)W związku z okolicznością wynikającą z opisu sprawy, iż zawierane przez Państwa umowy nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe w różnorodny sposób regulują ich warunki, należało jednoznacznie wskazać odrębnie dla każdej nabytej przez Państwa licencji, objętej pytaniem nr 2 wniosku:

a)„Czy licencje na różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe, objęte zakresem pytania nr 2, są/będą nabywane od podmiotów mających siedzibę w Polsce czy od podmiotów z siedzibą w innych państwach (w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej)?”

Odpowiedź: Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na zawarte we wniosku o interpretację indywidualną pytanie nr 2 w zakresie nabycia (dokonanego lub przewidywanego) trzech Licencji:

1.licencji bezterminowej, z płatnością jednorazową w terminie 60 dni od dnia udzielenia licencji, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w Polsce, przy czym udzielana Licencja nie odnawia się i nie jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi płatnościami,

2.licencji na okres 1 roku, z płatnościami odbywającymi się okresowo odnoszącymi się do miesięcznych okresów rozliczeniowych (w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych), nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (państwie spoza Unii Europejskiej), przy czym udzielana Licencja nie odnawia się i nie jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi płatnościami,

3.licencji na okres 4 lat, z płatnościami zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie bazującym na kwartalnych ratach, dla których zapłata kolejnej raty nie uaktywnia licencji na kolejny okres umowy, a wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, nie jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością   kolejnych rat, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej), przy czym istnieje możliwość jej przedłużenia na czas nieoznaczony za dodatkową płatnością ponoszoną przed przeniesieniem praw do odnowionej Licencji.

b)„Czy kontrahenci — podmioty z siedzibą w innych państwach (w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej), od których nabywają/będą nabywać Państwo licencje, posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski?”

Odpowiedź: Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy, kontrahenci — podmioty z siedzibą w innych państwach niż Polska (w tym w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej), od których Spółka nabywa/będzie nabywać licencje, nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

c)„Kiedy lub od kiedy mają Państwo możliwość korzystania z zakupionych Licencji komputerowych? Czy możliwość ta następuje/nastąpi z chwilą podpisania umowy licencyjnej?”

Odpowiedź: Możliwość korzystania z zakupionych Licencji komputerowych następuje z dniem ich odbioru wskazanym w protokole odbioru oprogramowania i kluczy licencyjnych, który może być tożsamy z dniem podpisania umowy licencyjnej.

d)„W którym momencie następuje przekazanie oprogramowania i klucza licencyjnego?”

Odpowiedź: Przekazanie oprogramowania i kluczy licencyjnych następuje z dniem ich odbioru wskazanym w protokole odbioru, nie wcześniej niż w dniu podpisania umowy licencyjnej.

e)„Czy udzielenie Licencji i możliwość korzystania z nich przez Państwa jest/będzie warunkowane płatnością np. opłatami licencyjnymi lub spełnieniem innych warunków (jakich)?”

Odpowiedź: Udzielenie Licencji i możliwość korzystania z nich przez Spółkę nie jest uzależnione od dokonania płatności. Jednocześnie brak płatności we wskazanym terminie skutkuje naliczeniem odsetek przez kontrahenta.

f)„Czy płatność za udzielenie Licencji:

·jest jednorazowa oraz czy płatność następuje przed czy po udzieleniu licencji? lub

·odbywa się okresowo zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie, odnoszącym się do okresów rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, półrocznych łub rocznych), w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych? lub

·odbywa się w ratach (miesięcznych, kwartalnych lub rocznych) oraz czy zapłata każdej raty uaktywnia licencję na kolejny okres umowy (miesięczny, kwartalny, roczny) oraz czy wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat? lub

·określona jest w inny sposób (proszę szczegółowo opisać w jaki sposób)?”

g)„Na jaki okres są/będą udzielane Licencje (na czas określony (proszę wskazać jaki?) czy na czas nieokreślony)?”

h)„Czy udzielana Licencja odnawia się i jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi przez Państwa płatnościami? Kiedy ma być dokonywana płatność za odnowienie Licencji, tj. przed przeniesieniem praw do odnowionej Licencji czy też po przeniesieniu praw do odnowionej Licencji?”

Odpowiedź: Jak już wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 8 lit. a, Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na zawarte we wniosku o interpretację indywidualną pytanie nr 2 w zakresie nabycia (dokonanego lub przewidywanego) trzech Licencji:

1.licencji bezterminowej, z płatnością jednorazową w terminie 60 dni od dnia udzielenia licencji, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w Polsce, przy czym udzielana Licencja nie odnawia się i nie jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi płatnościami,

2.licencji na okres 1 roku, z płatnościami odbywającymi się okresowo odnoszącymi się do miesięcznych okresów rozliczeniowych (w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych), nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (państwie spoza Unii Europejskiej), przy czym udzielana Licencja nie odnawia się i nie jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi płatnościami,

3.licencji na okres 4 lat, z płatnościami zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie bazującym na kwartalnych ratach, dla których zapłata kolejnej raty nie uaktywnia licencji na kolejny okres umowy, a wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, nie jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej), przy czym istnieje możliwość jej przedłużenia na czas nieoznaczony za dodatkową płatnością ponoszoną przed przeniesieniem praw do odnowionej Licencji.

9)W przypadku usług maintenance, należało jednoznacznie wskazać odrębnie dla każdej nabytej przez Państwa usługi objętej pytaniem nr 3 wniosku:

a)„Czy usługi maintenance, objęte zakresem pytania nr 3, są/będą nabywane od podmiotów mających siedzibę w Polsce czy od podmiotów z siedzibą w innych państwach (w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej)?”

Odpowiedź: Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na zawarte we wniosku o interpretację indywidualną pytanie nr 3 w zakresie nabycia (dokonanego lub przewidywanego) trzech usług maintenance:

1.usługi maintenance na czas nieokreślony, z płatnością jednorazową po udzieleniu licencji, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w Polsce,

2.usługi maintenance na okres 1 roku, z płatnościami odbywającymi się okresowo odnoszącymi się do miesięcznych okresów rozliczeniowych (w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych), nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (państwie spoza Unii Europejskiej),

3.usługi maintenance na okres 4 lat, z płatnościami zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie bazującym na kwartalnych ratach, dla których zapłata kolejnej raty nie uaktywnia licencji na kolejny okres umowy, a wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, nie jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej).

b)„Czy kontrahenci — podmioty z siedzibą w innych państwach (w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej), od których nabywają/będą nabywać Państwo usługi maintenance, posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski?”

Odpowiedź: Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy, kontrahenci — podmioty z siedzibą w innych państwach niż Polska (w tym w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej), od których Spółka nabywa/będzie nabywać usługi maintenance, nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

c)„Kiedy lub od kiedy mają Państwo możliwość korzystania z zakupionych ww. usług maintenance? Czy możliwość ta następuje/nastąpi z chwilą podpisania umowy na świadczenie tych usług?”

Odpowiedź: Możliwość korzystania z zakupionych usług maintenance następuje z dniem podpisania umowy licencyjnej (usługa maintenance nr 2 i 3) lub z w dacie określonej w umowie, późniejszej niż data podpisania umowy (usługa maintenance nr 1).

d)„Czy możliwość korzystania z ww. usług maintenance przez Państwa jest/będzie warunkowane płatnością np. opłatami lub spełnieniem innych warunków (jakich)?”

Odpowiedź: Rozpoczęcie świadczenia i możliwość korzystania z usług maintenance nie jest uzależnione od dokonania płatności. Jednocześnie brak płatności we wskazanym terminie może skutkować naliczeniem przez kontrahenta odsetek, a w przypadku powtarzającej się zaległości w płatności, rozwiązaniem umowy skutkującym utratą prawa do korzystania z usług maintenance.

e)„Czy płatność za nabycie ww. usług maintenance:

·jest jednorazowa oraz czy płatność następuje przed czy po udzieleniu licencji? lub

·odbywa się okresowo zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie, odnoszącym się do okresów rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych), w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych? lub

·odbywa się w ratach (miesięcznych, kwartalnych lub rocznych) oraz czy zapłata każdej raty uaktywnia licencję na kolejny okres umowy (miesięczny, kwartalny, roczny) oraz czy wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat? lub

·określona jest w inny sposób (proszę szczegółowo opisać w jaki sposób)?”

f)„Na jaki okres są/będą zawierane umowy na nabycie przez Państwa ww. usług maintenance (na czas określony (proszę wskazać jaki?) czy na czas nieokreślony)?”

Odpowiedź: Jak już wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 9 lit. a, Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na zawarte we wniosku o interpretację indywidualną pytanie nr 3 w zakresie nabycia (dokonanego lub przewidywanego) trzech usług maintenance:

1.usługi maintenance na czas nieokreślony, z płatnością jednorazową po udzieleniu licencji, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w Polsce,

2.usługi maintenance na okres 1 roku, z płatnościami odbywającymi się okresowo odnoszącymi się do miesięcznych okresów rozliczeniowych (w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych), nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (państwie spoza Unii Europejskiej),

3.usługi maintenance na okres 4 lat, z płatnościami zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie bazującym na kwartalnych ratach, dla których zapłata kolejnej raty nie uaktywnia licencji na kolejny okres umowy, a wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, nie jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej).

10)W przypadku nabycia przez Państwa licencji wraz z usługami online, objętych pytaniem nr 4 wniosku, należało jednoznacznie wskazać odrębnie dla każdej licencji:

a)„Jakie usługi online wchodzą w zakres transakcji nr 1, objętej pytaniem nr 4 wniosku?”

Odpowiedź: Usługi online stanowią rodzaj usług objętych licencjami subskrypcyjnymi – udzielanymi na czas określony. Tym samym usługi online stanowią niezależny produkt od licencji, o których mowa w pytaniu nr 4, objęty innym rodzajem licencjonowania.

b)„Czy ww. usługi online nabywane przez Państwa wraz z licencjami objętymi zakresem pytania nr 4 wniosku, stanowią jedną kompleksową usługę nabycia praw do licencji?”

Odpowiedź: Nie, nabywane przez Spółkę usługi online wraz z licencjami objętymi zakresem pytania nr 4 wniosku nie stanowią, w ocenie Wnioskodawcy, jednej kompleksowej usługi nabycia praw do licencji. Usługi online stanowią natomiast niezależny od licencji produkt, objęty innym rodzajem licencjonowania.

c)„Czy, w przypadku nabycia przez Państwa od kontrahenta licencji wraz z usługami online, z Państwa punktu widzenia (jako nabywcy licencji oraz usług online), są/będą Państwo zainteresowani nabyciem jednego (złożonego) świadczenia; czy też poszczególnych odrębnych czynności?”

Odpowiedź: W przypadku nabycia przez Wnioskodawcę od kontrahenta licencji wraz z usługami online, Spółka nie jest zainteresowana nabyciem jednego (złożonego) świadczenia. Intencją Spółki jest nabycie poszczególnych odrębnych licencji oraz usług Online.

d)„W przypadku nabycia przez Państwa od kontrahenta licencji wraz z usługami online, jakiego rodzaju świadczenia oczekują/będą oczekiwać Państwo od ww. kontrahenta w związku z łącznym nabyciem ww. usług (co będzie intencją/celem Państwa nabycia)?”

Odpowiedź: W przypadku nabycia przez Wnioskodawcę od kontrahenta licencji wraz z usługami online, intencją Spółki jest nabycie poszczególnych odrębnych licencji oraz usług online.

e)„Czy pomiędzy usługą nabycia licencji oraz usług online, istnieje zależność powodująca, że czynności te nie mogą być świadczone odrębnie? Jeżeli tak, należy szczegółowo wyjaśnić na czym konkretnie polega ta zależność.”

Odpowiedź: Co do zasady, nabycie licencji oraz usług online jest od siebie niezależne. Przy czym mogą pojawić się sytuacje, że zakup danej usługi bez zakupu określonej licencji nie będzie pozwalał na jej pełne wykorzystanie. Dotyczy to jednak zarówno sytuacji na linii licencja-usługa online, jak też usługa online-usługa online, licencja-licencja, czy też usługa online-licencja.

f)„Jaka czynność z Państwa punktu widzenia jest/będzie głównym celem świadczonych usług przez podmiot, od którego nabywają Państwo licencje oraz usługi online?”

Odpowiedź: W ocenie Wnioskodawcy, głównym celem usług świadczonych przez podmiot, od którego Spółka nabywa licencje oraz usługi online jest sprzedaż produktów. Jako produkt można przy tym równoważnie potraktować zarówno licencje, jak i usługi online (świadczenia niezależne).

g)„W przypadku nabycia przez Państwa od kontrahenta licencji wraz z usługami online, jakie z Państwa punktu widzenia okoliczności przesądzają/będą przesądzać o tym, że dany element świadczenia ma charakter dominujący?”

Odpowiedź: Spółka stoi na stanowisku, że usługa nabycia licencji oraz usług online stanowią odrębne świadczenia (brak świadczenia o charakterze dominującym). Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 10 lit. b, usługi online stanowią natomiast niezależny od licencji produkt, objęty innym rodzajem licencjonowania.

h)„W przypadku nabycia przez Państwa od kontrahenta licencji wraz z usługami Online, jakie z Państwa punktu widzenia ww. czynności stanowią/będą stanowić usługi pomocnicze?”

Odpowiedź: Spółka stoi na stanowisku, że usługa nabycia licencji oraz usług online stanowią odrębne świadczenia (brak usługi pomocniczej). Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie z nr 10 lit. b, usługi online stanowią natomiast niezależny od licencji produkt, objęty innym rodzajem licencjonowania.

i)„Czy licencje na różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe, objęte zakresem pytania nr 4, są/będą nabywane od podmiotów mających siedzibę w Polsce czy od podmiotów z siedzibą w innych państwach (w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej)?”

Odpowiedź: Licencje na różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe, objęte zakresem pytania nr 4, będą udzielane Spółce przez podmiot ... mający siedzibę w innym państwie niż Polska (w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej). Jednocześnie nabycie tych licencji będzie dokonywane za pomocą jednego z dedykowanych podmiotów pośredniczących mających siedzibę w Polsce (faktura dokumentująca nabycie tych licencji będzie wystawiana przez i w imieniu podmiotu pośredniczącego, a płatność z tego tytułu będzie dokonywana na rzecz podmiotu pośredniczącego).

j)„Czy kontrahenci — podmioty z siedzibą w innych państwach (w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej), od których nabywają/będą nabywać Państwo licencje, posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski?”

Odpowiedź: Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy, podmiot ... nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

k)„Kiedy lub od kiedy mają Państwo możliwość korzystania z zakupionych Licencji komputerowych? Czy możliwość ta następuje/nastąpi z chwilą podpisania umowy licencyjnej?”

Odpowiedź: Spółka uzyskała możliwość korzystania z zakupionych Licencji komputerowych z dniem złożenia zamówienia. Dzień złożenia zamówienia poprzedza zarówno wystawienie faktury, jak też termin płatności.

l)„W którym momencie następuje przekazanie oprogramowania i klucza licencyjnego?”

Odpowiedź: Przekazanie oprogramowania i kluczy licencyjnych następuje z dniem złożenia zamówienia. Dzień złożenia zamówienia poprzedza zarówno wystawienie faktury, jak też termin płatności.

m)„Czy udzielenie Licencji i możliwość korzystania z nich przez Państwa jest/będzie warunkowane płatnością np. opłatami licencyjnymi lub spełnieniem innych warunków (jakich)?”

Odpowiedź: Udzielenie Licencji i możliwość korzystania z nich nie jest uwarunkowana płatnością (jak przedstawiono w opisie stanu faktycznego, płatność wynagrodzenia ma zostać wykonana w trzech, co do zasady, równych ratach, na podstawie faktur VAT wystawianych odpowiednio:

1)7 dni od daty złożenia zamówienia na licencje,

2)7 dni od pierwszej rocznicy złożenia zamówienia na licencje,

3)7 dni od drugiej rocznicy złożenia zamówienia na licencje,

w terminie 30 dni kalendarzowych od daty doręczenia Spółce prawidłowo wystawionej faktury VAT).

n)„Czy płatność za udzielenie Licencji:

·jest jednorazowa oraz czy płatność następuje przed czy po udzieleniu licencji? lub

·odbywa się okresowo zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie, odnoszącym się do okresów rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, półrocznych tub rocznych), w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych? lub

·odbywa się w ratach (miesięcznych, kwartalnych lub rocznych) oraz czy zapłata każdej raty uaktywnia licencję na kolejny okres umowy (miesięczny, kwartalny, roczny) oraz czy wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat? lub

·określona jest w inny sposób (proszę szczegółowo opisać w jaki sposób)?”

Odpowiedź: Oferowane licencje mają charakter terminowy i wygasają w momencie wypowiedzenia lub wygaśnięcia złożonego zamówienia (tj. po 36 miesiącach). Przy tym mogą one także uzyskać charakter bezterminowy wówczas, gdy uiszczone zostały za nie wszelkie płatności oraz wygasł początkowy okres obowiązywania zamówienia.

Z tytułu przyznania Wnioskodawcy praw do licencji na oprogramowanie wraz z usługami online, podmiot pośredniczący ma otrzymać wynagrodzenie w określonej kwocie wyrażonej w euro. Płatność tego wynagrodzenia ma zostać wykonana w trzech, co do zasady, równych ratach, na podstawie faktur VAT wystawianych odpowiednio:

1)7 dni od daty złożenia zamówienia na licencje,

2)7 dni od pierwszej rocznicy złożenia zamówienia na licencje,

3)7 dni od drugiej rocznicy złożenia zamówienia na licencje,

w terminie 30 dni kalendarzowych od daty doręczenia Spółce prawidłowo wystawionej faktury VAT.

Należy przy tym podkreślić, że kwoty wskazane na drugiej i trzeciej fakturze mogą ulec zmianie w przypadku zmian w zakresie nabywanych licencji (Spółka ma prawo zwiększania liczby licencji na podstawie rocznych zamówień korygujących - raty w kolejnych latach będą wtedy odpowiednio wyższe niż w latach poprzednich).

i)„Na jaki okres są/będą udzielane Licencje (na czas określony (proszę wskazać jaki?) czy na czas nieokreślony)?”

Odpowiedź: Oferowane licencje mają charakter terminowy i wygasają w momencie wypowiedzenia lub wygaśnięcia złożonego zamówienia (tj. po 36 miesiącach). Przy tym mogą one także uzyskać charakter bezterminowy wówczas, gdy uiszczone zostały za nie wszelkie płatności oraz wygasł początkowy okres obowiązywania zamówienia.

j)„Czy udzielana Licencja odnawia się i jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi przez Państwa płatnościami? Kiedy ma być dokonywana płatność za odnowienie Licencji, tj. przed przeniesieniem praw do odnowionej Licencji czy też po przeniesieniu praw do odnowionej Licencji?”

Odpowiedź: Oferowane licencje mają charakter terminowy i wygasają w momencie wypowiedzenia lub wygaśnięcia złożonego zamówienia (tj. po 36 miesiącach). Przy tym mogą one także uzyskać charakter bezterminowy wówczas, gdy uiszczone zostały za nie wszelkie płatności oraz wygasł początkowy okres obowiązywania zamówienia.

11)W przypadku nabycia przez Państwa licencji, objętych pytaniem nr 5 wniosku, należało jednoznacznie wskazać odrębnie dla każdej licencji:

a)„Czy licencje na różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe, objęte zakresem pytania nr 5, są/będą nabywane od podmiotów mających siedzibę w Polsce czy od podmiotów z siedzibą w innych państwach (w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej)?”

Odpowiedź: Licencje na różnego rodzaju oprogramowanie komputerowe, objęte zakresem pytania nr 5, są nabywane od podmiotu mającego siedzibę w Polsce.

b)„Czy kontrahenci — podmioty z siedzibą w innych państwach (w tym w państwach członkowskich Unii Europejskiej), od których nabywają/będą nabywać Państwo licencje, posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski?”

Odpowiedź: Kontrahent, od których Spółka nabywa licencje objęte zakresem pytania nr 5, ma siedzibę w Polsce.

c)„Kiedy lub od kiedy mają Państwo możliwość korzystania z zakupionych Licencji komputerowych? Czy możliwość ta następuje/nastąpi z chwilą podpisania umowy licencyjnej?”

Odpowiedź: Spółka uzyskała możliwość korzystania z zakupionych Licencji komputerowych z dniem odbioru kluczy licencyjnych. Dzień odbioru kluczy licencyjnych poprzedzał zarówno wystawienie faktury, jak też termin płatności.

d)„W którym momencie następuje przekazanie oprogramowania i klucza licencyjnego?”

Odpowiedź: Przekazanie oprogramowania i kluczy licencyjnych następuje z dniem odbioru kluczy licencyjnych. Dzień odbioru kluczy licencyjnych poprzedzał zarówno wystawienie faktury, jak też termin płatności.

e)„Czy udzielenie Licencji i możliwość korzystania z nich przez Państwa jest/będzie warunkowane płatnością np. opłatami licencyjnymi lub spełnieniem innych warunków (jakich)?”

Odpowiedź: Udzielenie Licencji i możliwość korzystania z nich nie jest uwarunkowana płatnością (jak przedstawiono w opisie stanu faktycznego, faktura obejmująca pełną kwotę transakcji została wystawiona po przekazaniu kluczy licencyjnych i wskazuje trzy terminy płatności:

1)1/3 kwoty netto z zamówienia wraz z pełną kwotą podatku VAT z tego zamówienia, w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym wystawiono fakturę,

2)1/3 kwoty netto z zamówienia, w terminie roku od upływu poprzedniego terminu płatności,

3)1/3 kwoty netto z zamówienia, w terminie roku od upływu poprzedniego terminu płatności).

W przypadku braku terminowej płatności, kontrahent może domagać się od Spółki zapłaty odsetek od nieterminowej płatności, a przy tym nie ma to wpływu na korzystanie z uzyskanych licencji.

f)W związku z informacją, iż „kontrahent wystawił na rzecz Wnioskodawcy fakturę VAT dokumentującą przedmiotową transakcję. Faktura obejmuje pełną kwotę transakcji, wskazując przy tym na trzy terminy płatności.” należało doprecyzować czy płatność za udzielenie Licencji:

·odbywa się okresowo zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie, odnoszącym się do okresów rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych), w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych? lub

·odbywa się w ratach (miesięcznych, kwartalnych lub rocznych) oraz czy zapłata każdej raty uaktywnia licencję na kolejny okres umowy (miesięczny, kwartalny, roczny) oraz czy wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat? lub

·określona jest w inny sposób (proszę szczegółowo opisać w jaki sposób)?”

Odpowiedź: Tak jak zostało to przedstawione w opisie stanu faktycznego, faktura dokumentującą przedmiotową transakcję nabycia licencji na oprogramowanie na okres 36 miesięcy obejmuje pełną kwotę transakcji, wskazując przy tym na trzy terminy płatności:

1)1/3 kwoty netto z zamówienia wraz z pełną kwotą podatku VAT z tego zamówienia, w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym wystawiono fakturę,

2)1/3 kwoty netto z zamówienia, w terminie roku od upływu poprzedniego terminu płatności,

3)1/3 kwoty netto z zamówienia, w terminie roku od upływu poprzedniego terminu płatności.

W przypadku braku terminowej płatności, kontrahent może jedynie domagać się od Spółki zapłaty odsetek od nieterminowej płatności, a przy tym nie ma to wpływu na korzystanie z uzyskanych licencji.

g)„Czy udzielana Licencja odnawia się i jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi przez Państwa płatnościami? Kiedy ma być dokonywana płatność za odnowienie Licencji, tj. przed przeniesieniem praw do odnowionej Licencji czy też po przeniesieniu praw do odnowionej Licencji?”

Odpowiedź: Udzielana Licencja nie odnawia się i nie jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi przez Spółkę płatnościami. W ramach transakcji nie została przewidziana płatność za odnowienie Licencji.

Ponadto Spółka doprecyzowała, że usługi maintenance mają charakter samoistny.

Pytania

1.Czy Spółka nabywając licencje na oprogramowanie komputerowe wraz z usługami maintenance nabywa jedno świadczenie kompleksowe, czy też świadczenia te powinny być traktowane jako odrębne i niezależne?

2.W którym okresie rozliczeniowym Spółka nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe?

3.W którym okresie rozliczeniowym Spółka nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia usług maintenance?

4.W którym okresie rozliczeniowym Spółka nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia licencji na oprogramowanie, o którym mowa w opisie transakcji 2? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.Przy nabyciu licencji na oprogramowanie komputerowe wraz z usługami maintenance, nabywane przez Spółkę usługi maintenance należy uznać za odrębne i niezależne od licencji na oprogramowanie.

2.Spółka, co do zasady, nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe w rozliczeniu za okres, w którym udzielono jej licencji na to oprogramowanie komputerowe, chyba że otrzyma od kontrahenta fakturę z tego tytułu w późniejszym okresie rozliczeniowym. Dotyczy to zarówno licencji na czas określony, jak też bezterminowych oraz na czas określony z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony. Wyjątkiem od powyższej reguły będą sytuacje, gdy:

·rozliczenia z tytułu nabycia licencji opierają się na następujących po sobie terminach płatności lub rozliczeń (w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym sytuacje z płatnościami okresowymi) - wówczas prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, chyba że:

-świadczenie jest realizowane w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń,

-Spółka dokonała wcześniej całości lub części zapłaty lub

-Spółka otrzymała od kontrahenta fakturę z tego tytułu w późniejszym okresie rozliczeniowym;

·Spółka dokonała wcześniej całości lub części zapłaty - wtedy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie w okresie, w którym Spółka dokonała całości lub części zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty, chyba że otrzymała od kontrahenta fakturę z tego tytułu w późniejszym okresie rozliczeniowym.

3.Spółka, co do zasady, nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia usług maintenance w rozliczeniu za okres, w którym rozpoczęto wykonanie tych usług, chyba że otrzyma od kontrahenta fakturę z tego tytułu w późniejszym okresie rozliczeniowym. Wyjątkiem od powyższej reguły będą sytuacje, gdy:

·rozliczenia z tytułu nabycia usług maintenance opierają się na następujących po sobie terminach płatności lub rozliczeń (w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym sytuacje z płatnościami okresowymi) - wówczas prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, chyba że:

-świadczenie jest realizowane w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń,

-Spółka dokonała wcześniej całości lub części zapłaty lub

-Spółka otrzymała od kontrahenta fakturę z tego tytułu w późniejszym okresie rozliczeniowym;

·Spółka dokonała wcześniej całości lub części zapłaty - wtedy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie w okresie, w którym Spółka dokonała całości lub części zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty, chyba że Spółka otrzymała od kontrahenta fakturę z tego tytułu w późniejszym okresie rozliczeniowym.

4.Spółka nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia licencji na oprogramowanie, o którym mowa w opisie transakcji 2, w rozliczeniu za okres, w których otrzymała fakturę dokumentującą tę transakcję. Jednocześnie odliczenie podatku VAT w tym okresie rozliczeniowym będzie dotyczyło pełnej kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze (nie będzie konieczności stopniowego odliczania podatku VAT w okresach rozliczeniowych odpowiadających kolejnym terminom płatności).(we wniosku oznaczone nr 5)

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Ad. 1

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o VAT oraz regulacje Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego sytemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1, ze zm.), nie regulują kwestii czynności złożonych. Jednakże, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podatkiem VAT oraz na podstawie polskiego i europejskiego orzecznictwa można stwierdzić, że świadczenie obejmujące z ekonomicznego i gospodarczego punktu widzenia jedną czynność nie powinno być sztucznie dzielone.

Koncepcję opodatkowania świadczeń kompleksowych wypracował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w wydanych orzeczeniach. W szczególności w wyroku w sprawie C-349/96 Gard 8 Protection Plan Ltd., TSUE uznał, że każde świadczenie usług powinno być, co do zasady, traktowane jako świadczenie odrębne i niezależne. Jeżeli jednak dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej, do których stosuje się te same zasady opodatkowania.

Również w orzecznictwie NSA przyjmuje się, że świadczenie złożone (kompleksowe) ma miejsce wówczas, gdy relacja poszczególnych świadczeń wykonywanych przez podatnika na rzecz jednego nabywcy dzieli je na świadczenie podstawowe i świadczenia pomocnicze - tzn. takie, które umożliwiają skorzystanie ze świadczenia podstawowego lub są niezbędne dla możliwości skorzystania ze świadczenia podstawowego. Jeżeli jednak świadczenia te można rozdzielić, tak że nie zmieni to ich charakteru ani wartości z punktu widzenia nabywcy, wówczas świadczenia takie powinny być traktowane jako dwa niezależnie opodatkowane świadczenia. Zatem należy uwzględniać ochronę podstawowych zasad opodatkowania podatkiem od wartości dodanej wymagających, by każda działalność gospodarcza była traktowana w ten sam sposób. Sprzeciwia się to temu, by podmioty gospodarcze dokonujące takich samych czynności, były traktowane odmiennie w zakresie poboru tego podatku (por. wyrok NSA z dnia 6 maja 2015 r., I FSK 2105/13).

Tym samym, co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem VAT powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład świadczonej czynności wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej (zasadniczej), lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu czynności złożonej.

Co istotne, aby móc wskazać, że dana czynność jest czynnością złożoną powinna się ona składać z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu - do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Czynność należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu sama w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania czynności zasadniczej. Pojedyncza czynność traktowana jest zatem jako element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia czynności pomocniczej jest zdeterminowany przez czynność główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać czynności głównej bez czynności pomocniczej.

W przypadku, gdy wykonywana czynność stanowi dla kontrahenta całość, nie należy jej rozbijać na poszczególne elementy składowe, lecz traktować jako jedno świadczenie, zgodnie z elementem, który nadaje całemu świadczeniu charakter dominujący. Jeśli więc wykonywanych jest więcej czynności, a są one ze sobą ściśle powiązane oraz stanowią całość pod względem ekonomicznym i gospodarczym, to wówczas dla potrzeb podatku VAT należy potraktować je jako jedną czynność opodatkowaną. W efekcie świadczenie pomocnicze, co do zasady, dzieli los prawny świadczenia głównego, w szczególności w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego, miejsca świadczenia oraz stawki podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe rozważanie, w ocenie Wnioskodawcy, w omawianym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym usługi maintenance należy uznać za świadczenia odrębne i niezależne od licencji na oprogramowanie.

Podobne wnioski płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 grudnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.650.2019.1 .JO: „(...) patrząc na charakter udzielanych Usług utrzymania [rozumiane jako usługi utrzymania i usługi aktualizacji] należy stwierdzić, że nie są one usługami pomocniczymi, niezbędnymi do wyświadczenia usługi zasadniczej, którą w tym przypadku jest udzielenie licencji na oprogramowanie. Natomiast, stwierdzenie Spółki, że nabycie Usług utrzymania jest obowiązkowe przy nabyciu usług licencji terminowych (subskrypcji) nie przesądza o złożoności świadczenia, podczas gdy nabycie tych samych Usług utrzymania jest dobrowolne przy nabyciu usług licencji bezterminowych. W konsekwencji należy uznać, że Usługi utrzymania, w przedstawionym stanie faktycznym są usługami odrębnymi od usługi nabycia licencji, bez względu na model zawieranej umowy oraz jej okres. Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego do wszystkich świadczonych usług, to w opisanej sytuacji, moment powstania obowiązku podatkowego dla usługi udzielenia licencji (zarówno w przypadku licencji bezterminowej, jak również licencji zawartej na czas określony) oraz Usług utrzymania, każdorazowo należy określić odrębnie”.

Ad. 2-3

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się tutaj każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Kwestię obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego reguluje art. 86 ustawy o VAT. Wskazuje on, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Przy tym prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

Tym samym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest ściśle związane z momentem powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jednocześnie, w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której określono zapłatę (art. 19a ust. 2 ustawy o VAT). Z kolei, jak wynika z treści art. 19a ust. 3 ustawy o VAT usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. W myśl art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Ustawa o VAT nie definiuje momentu wykonania usługi ani w żaden sposób nie precyzuje, jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia. Należy jednak wskazać, że o faktycznym wykonaniu usługi decyduje jej charakter. Odwołując się do istoty świadczenia usługi na gruncie podatku VAT, która polega na wymianie świadczeń wzajemnych, w ramach których w zamian za wynagrodzenie pieniężne usługodawca wykonuje uzgodnione świadczenie na rzecz usługobiorcy, należy stwierdzić, że usługa jest wykonana wówczas, gdy po stronie usługodawcy zostaje wykonana istota czynności, dla której usługobiorca decyduje się na zapłatę wynagrodzenia oraz wstąpienie w stosunek prawny z usługodawcą.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, usługa udzielenia licencji zostaje wykonana już z chwilą uzyskania przez Spółkę możliwości korzystania z oprogramowania tj. z momentem udostępnienia Spółce przez kontrahenta licencji na oprogramowanie komputerowe. Tym samym obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie, co do zasady, na zasadach ogólnych tj. zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT - z dniem wykonania usługi, przez który należy rozumieć dzień udzielenia Spółce licencji na oprogramowanie komputerowe. Dotyczy to zarówno licencji na czas określony, jak też bezterminowych oraz na czas określony z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony. W przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym sytuacjami takimi będą nabycia licencji w oparciu o płatność wynagrodzenia jednorazową oraz ratalną. Takie stanowisko było już potwierdzane w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in.:

·z 6 kwietnia 2021 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.655.2020.2.PM: „Natomiast w sytuacji, gdy licencje udzielane będą na okres dłuższy niż okres świadczenia usługi nadzoru lub gwarancji, a płatność należności licencyjnej odbywać się będzie okresowo (w ustalonych ratach) i wysokość tych rat nie będzie proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat, sytuacja przedstawiać się będzie nieco odmiennie. W przypadku gdy te licencje będą udzielane w momencie określonym w umowie, ich udzielenie nie będzie warunkowane płatnością, ani spełnieniem innych warunków, to pomimo, że płatności będą odbywać się okresowo (zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie jednak w okresie 12/36 miesięcy) brak jest podstaw do zastosowania art. 19a ust. 3 ustawy. Podkreślenia bowiem wymaga okoliczność, że całe należne wynagrodzenie zostanie rozliczone w początkowym okresie trwania umowy, tj. w okresie trwania nadzoru autorskiego.”

·z 27 sierpnia 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.350.2020.2. JO, zgodnie z którą „Podkreślić należy, że w przypadku sprzedaży subskrypcji czasowej, wykonanie usługi następuje już w momencie jej udzielenia, ponieważ wówczas spełniona zostaje istota usługi - przekazanie prawa do korzystania na rzecz licencjobiorcy, tj. w momencie przesłanie drogą mailową klientowi certyfikatu dostępu, wraz z innymi informacjami dotyczącymi nabywanej subskrypcji.”

·z 9 września 2019 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.323.2019.1.SM, z której wynika, że „(...) obowiązek podatkowy dla sprzedaży zarówno licencji czasowych jak i bezterminowych, w okolicznościach niniejszej sprawy, będzie powstawał na zasadach ogólnych, określonych w art. 19 ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania usługi. W niniejszej sprawie wykonanie usługi będzie następować w momencie udzielenia licencji, tj. w dniu podpisania umowy licencyjnej w odniesieniu do całości ceny. W tym bowiem momencie będzie spełniona istota usługi - przekazanie prawa do korzystania z oprogramowania komputerowego na rzecz licencjobiorcy.”

·z 19 grudnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.650.2019.1.JO, w której wskazano, że „Podkreślić należy, że w przypadku sprzedaży licencji bezterminowych, wykonanie usługi następuje już w momencie jej udzielenia, ponieważ wówczas spełniona zostaje istota usługi - przekazanie prawa do korzystania na rzecz licencjobiorcy, tj. w momencie przekazania nośnika z kluczem aktywacyjnym.(...) W opisanym przypadku udzielenie licencji terminowej następuje po przekazaniu prawa do korzystania na rzecz licencjobiorcy, poprzez przekazanie nośnika z kluczem aktywacyjnym, zatem obowiązek podatkowy powstaje w dniu przekazania klientowi ww. nośnika z kluczem aktywacyjnym.”

Pierwszym wyjątkiem od powyższej reguły będzie sytuacja, w której rozliczenia pomiędzy Spółką i kontrahentem z tytułu nabycia licencji będą opierać się na następujących po sobie terminach płatności lub rozliczeń. Wtedy to obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT tj. z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia (chyba że usługa jest świadczona przez okres dłuższy niż rok, a w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń). Przy tym okres na który udzielana jest licencja powinien odpowiadać sumie okresów, za które dokonywane są płatności w tej formie. W przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym sytuacjami takimi będą nabycia licencji w oparciu o płatności okresowe. Kwestia ta była już przedmiotem rozważań w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

·z 6 kwietnia 2021 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.655.2020.2.PM: „W sytuacji, gdy licencje udzielane są na okres równy okresowi świadczenia usługi nadzoru autorskiego, a płatność należności licencyjnej odbywa się okresowo, zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowach, odnoszących się do okresów rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych), umowa nie odnawia się w związku z płatnością i nie jest nią uwarunkowana, to pomimo że licencja udzielana jest w momencie ustalonym w umowie, za moment wykonania ww. usługi należy uznać, stosownie do art. 19a ust. 3 ustawy, ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnosi się ta płatność.”

·z 19 grudnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.650.2019.1.JO: „W odniesieniu do opisanego stanu faktycznego nr 2 pkt b należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy licencje są udzielane na czas określony, a płatność należności dokonywane są się okresowo, zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowach, odnoszących się do okresów rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych), to pomimo że licencja udzielana jest w momencie przekazania klientowi nośnika z kluczem aktywacyjnym, za moment wykonania ww. usługi należy uznać, stosownie do art. 19a ust. 3 ustawy, ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnosi się płatność. Przy czym usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, że w przypadku licencji terminowej rozliczanej okresowo, obowiązek podatkowy z tytułu usług licencji powstaje z upływem okresu rozliczeniowego zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT w należy uznać za prawidłowe.”

Drugi wyjątek dotyczy sytuacji, gdy Spółka dokonała całości lub części zapłaty przed uzyskaniem licencji na oprogramowanie komputerowe lub upływem okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia. Wtedy to obowiązek podatkowy powstanie w okresie, w którym kontrahent Spółki otrzyma od niej całość lub część zapłaty z tego tytułu, stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Jednocześnie należy tutaj podkreślić, że zasada ta znajdzie zastosowanie zarówno do przedstawionych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym sytuacji z płatnością jednorazową, jak też płatnościami okresowymi lub ratalnymi.

Na tych samych zasadach obowiązek podatkowy powstanie w przypadku nabycia przez Spółkę licencji na umówiony okres, z możliwością późniejszego jej przedłużenia na czas oznaczony lub nieoznaczony. Co do zasady, zastosowanie znajdą tutaj zasady ogólne tj. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym obowiązek podatkowy powstanie z dniem wykonania usługi, przez co należy rozumieć dzień udzielenia Spółce licencji na to oprogramowanie komputerowe odpowiednio przy jej pierwszym nabyciu i każdym kolejnym przedłużeniu. Wyjątkiem są sytuacje w których rozliczenia pomiędzy Spółką i kontrahentem z tytułu nabycia licencji będą opierać się na następujących po sobie terminach płatności lub rozliczeń - wtedy obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT oraz sytuacje gdy Spółka dokonała całości lub części zapłaty przed uzyskaniem licencji na oprogramowanie komputerowe lub upływem okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia - wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Analogicznie do sytuacji nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe będzie określany moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku nabywanych przez Spółkę wraz z licencją usług maintenance. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółka nabywa zapewnienie, że w razie zaistnienia określonych okoliczności będzie mogła skorzystać z określonej formy wsparcia ze strony kontrahenta.

Tym samym, skoro Spółka nabywa możliwość skorzystania z usług maintenance od konkretnego dnia, od tego też dnia otrzymuje istotę nabywanego w ten sposób świadczenia. To z kolei, w ocenie Wnioskodawcy, przekłada się na powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu - co do zasady - pierwszego dnia, w którym Spółka może korzystać z usług maintenance.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in.

·z 16 września 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.567.2021.1.KS, zgodnie z którą: „(...) obowiązek podatkowy dla wykonywanych przez Wnioskodawcę usług Wsparcia będzie powstawał na zasadach ogólnych, określonych w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT w momencie objęcia usługobiorcy tym Wsparciem, tj. pierwszego dnia miesiąca następującego po dostarczeniu licencji na oprogramowanie nabyte przez Klienta.”

·z 3 października 2017 r., sygn. 0114-KDIP4.4012.336.2017.1.EK, w której organ potwierdził następujące stanowisko wnioskodawcy: „W ocenie Wnioskodawcy usługa zostaje wykonana w momencie objęcia usługobiorcy Planem obsługi. To w tym momencie usługobiorca uzyskuje zasadnicze świadczenie dla którego decyduje się na podpisanie umowy, a mianowicie uprawnienie do pobrania / otrzymania najnowszej wersji oprogramowania, na które przysługuje mu licencja oraz zostaje objęty wsparciem technicznym w przypadku wystąpienia problemów z działaniem oprogramowania. Dlatego też, w opinii Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi Planu obsługi powstaje w momencie objęcia usługobiorcy tym planem, a więc w momencie w którym usługobiorca uzyskuje prawo do otrzymywania najnowszych wersji oraz aktualizacji oprogramowania.”

Podobnie jak w przypadku nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe wystąpią tutaj dwa wyjątki. Pierwszym będzie sytuacja, w której rozliczenia pomiędzy Spółką i kontrahentem będą opierać się na następujących po sobie terminach płatności lub rozliczeń. Wtedy to obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT tj. z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, z zastrzeżeniem sytuacji gdy usługa jest świadczona przez okres dłuższy niż rok, a w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń. Drugi dotyczy sytuacji, gdy Spółka dokonała całości lub części zapłaty przed dniem rozpoczęcia korzystania z usług maintenance lub upływem okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia z tego tytułu. Wówczas obowiązek podatkowy powstanie w okresie, w którym kontrahent Spółki otrzyma od niej całość lub część zapłaty z tego tytułu, stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Reasumując, co do zasady, Spółka nabywa prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe lub usług maintenance odpowiednio w rozliczeniu za okres, w którym udzielono jej licencji na to oprogramowanie komputerowe lub rozpoczęto wykonywanie tych usług, chyba że otrzyma od kontrahenta fakturę z tego tytułu w późniejszym okresie rozliczeniowym. Wyjątkiem od powyższej reguły będą sytuacje, gdy:

·rozliczenia z tytułu nabycia licencji lub usług maintenance opierają się na następujących po sobie terminach płatności lub rozliczeń (w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym sytuacje z płatnościami okresowymi) - wówczas prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, chyba że:

-świadczenie jest realizowane w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń,

-Spółka dokonała wcześniej całości lub części zapłaty lub

-Spółka otrzymała od kontrahenta fakturę z tego tytułu w późniejszym okresie rozliczeniowym;

·Spółka dokonała wcześniej całości lub części zapłaty - wtedy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie w okresie, w którym Spółka dokonała całości lub części zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty, chyba że otrzyma od kontrahenta fakturę z tego tytułu w późniejszym okresie rozliczeniowym. 

Ad. 4 (we wniosku oznaczone nr 5)

Mając na uwadze stanowisko zaprezentowane w odpowiedzi na pytania nr 2 i 3, w przypadku transakcji 2 obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT tj. z dniem wykonania usługi, przez który należy rozumieć dzień udzielenia Spółce licencji na oprogramowanie komputerowe. Udzielenie licencji nastąpiło z chwilą uzyskania przez Spółkę możliwości korzystania z oprogramowania, a więc z momentem udostępnienia Spółce przez kontrahenta licencji na oprogramowanie komputerowe. Jednocześnie, w ocenie Spółki, pomimo wskazania na fakturze trzech częściowych terminów płatności kwoty netto wynikającej z faktury, nie znajdzie tutaj zastosowania przepis art. 19a ust. 3 ustawy o VAT. Skoro data sprzedaży na fakturze jest wcześniejsza niż data wystawienia faktury, Spółka nabędzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia licencji na oprogramowanie, w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała tę fakturę. Jednocześnie odliczenie podatku VAT w tym okresie rozliczeniowym będzie dotyczyło pełnej kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze (nie będzie konieczne stopniowego odliczania podatku VAT w okresach rozliczeniowych odpowiadających kolejnym terminom płatności).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

-prawidłowe w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 oraz 5,

-nieprawidłowe w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 oraz 3.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm., zwana dalej jako: „ustawa”):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu art. 5 ust. 1 ustawy wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju.

W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy:

Ilekroć jest mowa o terytorium kraju – rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Natomiast jak stanowi art. 2 pkt 4 ustawy:

Ilekroć jest mowa o terytorium państwa członkowskiego – rozumie się przez to terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 8 ust. 1 ustawy wynika, że ustawodawca przyjął generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, że definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów”. Jest ona wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, że:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Zgodnie z art. 28a ustawy:

 Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1)ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a)podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b)osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2)podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Wskazany powyżej art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy:

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Jak stanowi art. 28b ust. 2 ustawy:

W przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 2 pkt 9 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy:

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b)usługobiorcą jest:

-w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

-w przypadku transferu bonów jednego przeznaczenia, w przypadku których miejscem świadczenia usług, których te bony dotyczą, jest terytorium kraju - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15,

-w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Stosownie do art. 17 ust. 2 ustawy:

W przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4 i 5, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Warunkiem zastosowania opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy względem usług, do których stosuje się art. 28b ustawy jest, aby usługodawca nie posiadał siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, natomiast usługobiorcą był m.in. podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy posiadający siedzibę działalności gospodarczej bądź stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju, tj. w Polsce.

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarte zostało w art. 86 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Natomiast jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu:

a)świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,

b)dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,

c)wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9,

d)wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11;

Jak wynika z powołanych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podatnik może zrealizować w terminach określonych w art. 86 ust. 10 – ust. 13 ustawy.

Na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Przy czym, co również istotne, zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Na podstawie art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy:

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 lit. a, b i d - powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Według art. 86 ust. 11 ustawy:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Jak stanowi art. 86 ust. 13 ustawy:

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej:

1)za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, albo

2)za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

- nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 86 ust. 13a ustawy:

Jeżeli podatnik w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 podatnikiem jest nabywca towarów lub usług, nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10 i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Wskazać należy, żeby rozstrzygnąć kwestię momentu powstania prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem licencji, należy w pierwszej kolejności ustalić moment powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w  momencie powstania obowiązku podatkowego.

Co do zasady, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.

Na podstawie art. 19a ust. 2 ustawy:

W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę.

Dla celów rozpoznania obowiązku podatkowego z chwilą wykonania usługi oraz otrzymania przed datą zapłaty (zastosowanie zasad ogólnych) ustawa o VAT określa „umowne” zasady uznania danej usługi za wykonaną.

Stosownie do przepisu art. 19a ust. 3 ustawy:

Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Natomiast zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy:

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:

1)dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b;

2)dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.

Moment powstania obowiązku podatkowego wymaga od wykonawcy danej usługi prawidłowego określenia momentu jej wykonania. Ustawa nie definiuje tego momentu, ani w żaden sposób nie precyzuje, jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia. Jednakże przyjąć należy, że momentem wykonania usługi jest moment faktycznego wykonania wszystkich działań i czynności składających się na daną usługę. Zatem, usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usług. Należy zaznaczyć, że o faktycznym wykonaniu usługi decyduje jej charakter. Jednocześnie podkreślić należy, że ustalenie zakresu świadczonej usługi i w konsekwencji momentu jej wykonania powinno następować w sposób obiektywny.

Z kolei o charakterze i o dacie wykonania usługi decydują strony umowy cywilnoprawnej, chyba że moment ten jest określony przez obowiązujący przepis prawa regulujący zasady wykonywania danego rodzaju usług.

Ponadto stosownie do art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610):

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Z powyższej zasady wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego.

W art. 19a ust. 3 ustawy ustawodawca wprowadził unormowanie w zakresie ustalenia momentu wykonania usługi w odniesieniu do „usługi, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń”, czyli takiej usługi, która jest wykonywana w sposób ciągły przez pewien czas natomiast rozliczenie należności za nią następuje w ramach okresu.

Należy zauważyć, że powołany wyżej przepis art. 19a ust. 3 ustawy jest konsekwencją skorzystania przez ustawodawcę krajowego z możliwości jaką daje art. 64 ust. 2 akapit trzeci Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zgodnie z którym:

Państwa członkowskie mogą postanowić, że w niektórych przypadkach, innych niż określone w akapicie pierwszym i drugim, dostawy towarów lub świadczenie usług dokonywane w sposób ciągły przez pewien okres, uważa się za dokonane z upływem okresów nie dłuższych niż jeden rok.

Wykładnia językowa pojęcia „sprzedaż o charakterze ciągłym” sprowadza się do ustalenia znaczenia przymiotnika „ciągły”. W Słowniku Języka Polskiego pod. red. J. Szymczaka (PWN, Warszawa 1989) słowo to zdefiniowane zostało jako „dziejący się, odbywający nieustannie, trwający stale, nieustannie; bezustanny, ustawiczny stale się powtarzający, stały” oraz „ciągnący się nieprzerwanie w przestrzeni, nie mający luk, odstępów”.

Z powyższego wynika, że za sprzedaż o charakterze ciągłym należy uznać każdą usługę odbywającą się bezustannie, stale, bez przerwy. Pojęcie ciągłości rozumiane zgodnie z zasadami prawa cywilnego, należy odnieść do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym. Zobowiązanie takie wytwarza stosunek prawny oznaczony terminem lub nim nieoznaczony. Charakter tego zobowiązania jest trwały i mogą z niego wypłynąć obowiązki ciągłe lub okresowe.

Przepisy regulujące podatek od towarów i usług nie definiują pojęcia „sprzedaży o charakterze ciągłym”. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 kwietnia 2012 r., sygn. akt I FSK 935/11 odniósł się do tego pojęcia następująco: „(...) sprzedaż o charakterze ciągłym (...) polega na świadczeniach ciągłych podatnika, obejmujących pewne stałe zachowania w czasie trwania stosunku obligacyjnego, zaspokajające interes odbiorcy tych świadczeń, poprzez ich trwały – pod względem czasowym i funkcjonalnym – charakter oraz cechujące się niemożliwością wyodrębnienia powtarzających się czynności podatnika, co jest charakterystyczne dla świadczeń ciągłych (okresowych)”.

W związku z powyższym sformułować można wniosek, że jako sprzedaż ciągłą można uznać każdą usługę, która jest stale w fazie wykonywania, co oznacza, że wykonywana jest nieprzerwanie przez czas trwania umowy, i w której jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia jej świadczenia, natomiast moment jej zakończenia rozumianego jako definitywne wykonanie, nie jest z góry określony. Jest on wyznaczony przez datę obowiązywania umowy między kontrahentami.

Odnosząc się do kwestii objętej zakresem zadanego pytania nr 1 wniosku należy wskazać, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedno świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, świadczenie to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych. Jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy. Na świadczenie złożone składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast świadczenie należy uznać za pomocnicze, jeśli nie stanowi ono celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania świadczenia zasadniczego. Pojedyncze świadczenie traktowane jest zatem jak element świadczenia kompleksowego wówczas, jeżeli cel świadczenia pomocniczego jest zdeterminowany przez świadczenie główne oraz nie można wykonać lub wykorzystać świadczenia głównego bez świadczenia pomocniczego. Jeżeli jednak w skład realizowanego świadczenia wchodzą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu świadczenia kompleksowego.

Koncepcję opodatkowania świadczeń kompleksowych wypracował Trybunał Sprawiedliwości UE, w wydanych orzeczeniach na podstawie pierwotnie obowiązującej Szóstej Dyrektywy Rady (77/388/EWG) oraz obecnie obowiązującej Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r., w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 347, str. 1, z późn. zm.). W szczególności w wyroku w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd., Trybunał uznał, że każde świadczenie usług powinno być, co do zasady, traktowane jako świadczenie odrębne i niezależne. Jeżeli jednak dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej.

W wyroku TSUE z dnia 11 czerwca 2009 r. w sprawie C-572/07 RLRE Tellmer Property sro przeciwko Finanční ředitelství v Ústí nad Labem, Trybunał wskazał, że „(...) w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem które mogą oddzielnie prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, jeżeli nie są od siebie niezależne. Jest tak na przykład w sytuacji, gdy można stwierdzić, że jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, a inne świadczenie lub świadczenia stanowią jedno lub więcej świadczeń pomocniczych dzielących los podatkowy świadczenia głównego. W szczególności dane świadczenie należy uważać za świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, gdy dla klientów nie stanowi ono celu samego w sobie, lecz środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z głównej usługi usługodawcy” oraz „(...) jednolite świadczenie występuje w przypadku, gdy dwa lub więcej elementy albo dwie lub więcej czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny”.

W kontekście powyższego stwierdzić należy, że ze świadczeniem usługi złożonej (kompleksowej) mamy do czynienia wówczas, gdy świadczenie usługodawcy jest rozbudowane i obejmuje dwie lub więcej pojedynczych czynności (świadczeń), będących elementami częściowego zobowiązania strony transakcji. Jednocześnie usługa taka, jeśli może zostać uznana za usługę o charakterze złożonym, podlega opodatkowaniu według zasad właściwych dla świadczenia podstawowego, głównego.

Ponadto, jeżeli w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu czynności kompleksowej.

Jak wynika z opisu sprawy w przypadku nabycia od kontrahenta licencji wraz z usługami maintenance jesteście Państwo zainteresowani nabyciem poszczególnych odrębnych czynności. W niektórych sytuacjach jednak nabycie licencji będzie się wiązało z obowiązkowym nabyciem usług maintenance. W przypadku nabycia od kontrahenta licencji wraz z usługami maintenance, będą Państwo oczekiwali uzyskania licencji na oprogramowanie komputerowe oraz wykonanie usług maintenance obejmujących uprawnienia do aktualizacji oprogramowania, eliminującego zidentyfikowane błędy w jego działaniu (zarówno zgłoszone przez Spółkę, jak też stwierdzone w inny sposób), dostosowującego oprogramowanie do zmian w przepisach prawa, czy też obejmującego dostarczanie nowych wersji dotychczasowego oprogramowania, które w niektórych sytuacjach mogą zawierać jego nowe funkcjonalności (przy czym nowe funkcjonalności nie wpływają na dotychczasowe główne przeznaczenie programu). Co do zasady, usługa nabycia licencji oraz usług maintenance mogą być świadczone odrębnie (np. przez inne podmioty). Jednak nabycie usług maintenance byłoby bezcelowe, gdyby nie nastąpiło nabycie licencji na oprogramowanie. Ponadto doprecyzowali Państwo, że usługi maintenance mają charakter samoistny.

Przenosząc powyższe okoliczności na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że nabycie przez Państwa licencji na oprogramowanie komputerowe oraz usług maintenance nie stanowi na gruncie ustawy jednego świadczenia kompleksowego. Usługi te mają bowiem charakter samoistny i mogą być wykonywane niezależnie. Między nabyciem licencji na oprogramowanie komputerowe oraz usług maintenance nie występuje ścisły związek, który uniemożliwiałby ich wyodrębnienie. Jak Państwo wskazali, usługa nabycia licencji oraz usług maintenance mogą być świadczone odrębnie (np. przez inne podmioty). W przedstawionej sytuacji bez znaczenia pozostaje to, że nabycie usług maintenance byłoby bezcelowe, gdyby nie nastąpiło nabycie licencji na oprogramowanie. Powyższa okoliczność nie świadczy bowiem o istnieniu w tej sprawie świadczenia kompleksowego. Są to co do zasady różne i niezależne od siebie usługi. Przesądza to o tym, że w przedmiotowej sprawie, nie można mówić o jednej usłudze kompleksowej realizowanej przez kontrahenta na rzecz Państwa.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 wniosku uznano za prawidłowe.

Odnosząc się do zadanego pytania nr 2 wniosku należy zauważyć, że pytanie to dotyczy kwestii momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia licencji na oprogramowanie komputerowe w zakresie nabycia (dokonanego lub przewidywanego) trzech Licencji:

1.licencji bezterminowej, z płatnością jednorazową w terminie 60 dni od dnia udzielenia licencji, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w Polsce, przy czym udzielana Licencja nie odnawia się i nie jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi płatnościami,

2.licencji na okres 1 roku, z płatnościami odbywającymi się okresowo odnoszącymi się do miesięcznych okresów rozliczeniowych (w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych), nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (państwie spoza Unii Europejskiej), przy czym udzielana Licencja nie odnawia się i nie jest przedłużana na kolejne okresy w związku z ponoszonymi płatnościami,

3.licencji na okres 4 lat, z płatnościami zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie bazującym na kwartalnych ratach, dla których zapłata kolejnej raty nie uaktywnia licencji na kolejny okres umowy, a wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, nie jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością  kolejnych rat, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej), przy czym istnieje możliwość jej przedłużenia na czas nieoznaczony za dodatkową płatnością ponoszoną przed przeniesieniem praw do odnowionej Licencji.

Możliwość korzystania z zakupionych Licencji komputerowych następuje z dniem ich odbioru wskazanym w protokole odbioru oprogramowania i kluczy licencyjnych, który może być tożsamy z dniem podpisania umowy licencyjnej. Przekazanie oprogramowania i kluczy licencyjnych następuje z dniem ich odbioru wskazanym w protokole odbioru, nie wcześniej niż w dniu podpisania umowy licencyjnej.

Jak wyżej wskazano, żeby rozstrzygnąć kwestię momentu powstania prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem licencji należy w pierwszej kolejności ustalić moment powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności.

Zatem w przypadku licencji, o której mowa w ww. pkt 1 należy stwierdzić, że dla usługi udzielenia bezterminowej licencji, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w Polsce, z płatnością jednorazową w terminie 60 dni od dnia udzielenia licencji, gdy udzielenie Licencji i możliwość korzystania z nich przez Państwa nie jest uzależnione od dokonania płatności, obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania usługi. W sytuacji tej za moment wykonania usługi należy przyjąć datę udzielenia licencji, przy czym w tym przypadku udzielenie licencji następuje z dniem jej odbioru wskazanym w protokole odbioru oprogramowania i kluczy licencyjnych, który może być tożsamy z dniem podpisania umowy licencyjnej.

Z kolei licencje, o których mowa w ww. pkt 2 i 3 nabywane są/będą od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie członkowskim UE niż Polska oraz państwie spoza Unii Europejskiej. Zgodnie z Państwa wiedzą, kontrahenci — podmioty z siedzibą w innych państwach niż Polska, od których Państwo nabywają/będą nabywać licencje, nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Zatem w przypadku licencji, o których mowa w ww. pkt 2 i 3, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia i opodatkowania usługi świadczonej przez kontrahenta mającego siedzibę w innym państwie niż Polska jest/będzie terytorium Polski, tj. miejsce gdzie usługobiorca (Państwa Spółka) posiada siedzibę działalności gospodarczej. Państwo jako podatnik, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, zobowiązani są/będą do rozliczenia nabywanej usługi od ww. kontrahenta na terytorium kraju na podstawie art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Tym samym Państwo są/będą zobowiązani do rozliczenia podatku VAT w Polsce.

Przy czym, przepisy ustawy dotyczące powstania obowiązku podatkowego nie regulują odrębnie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku importu usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy. Zatem obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych w ramach importu usług powstaje na zasadach właściwych dla tych usług.

W świetle powyższego należy wskazać, że licencja, o której mowa w ww. pkt 2, udzielona jest na okres 1 roku, z płatnościami odbywającymi się okresowo odnoszącymi się do miesięcznych okresów rozliczeniowych (w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych). Zatem należy stwierdzić, że momentem powstania obowiązku podatkowego – stosownie do art. 19a ust. 3 ustawy – jest/będzie ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnosi się ta płatność.

Natomiast licencja, o której mowa w ww. pkt 3 udzielona jest na okres 4 lat, z płatnościami zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie bazującym na kwartalnych ratach, dla których zapłata kolejnej raty nie uaktywnia licencji na kolejny okres umowy, a wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, nie jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością  kolejnych rat. W związku z powyższym, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych w przepisie art. 19a ust. 1 ustawy, czyli z chwilą wykonania usługi, tj. w dniu udzielenia licencji, który następuje z dniem jej odbioru wskazanym w protokole odbioru oprogramowania i kluczy licencyjnych, który może być tożsamy z dniem podpisania umowy licencyjnej – w odniesieniu do całości ceny.

Przy czym w sytuacji, gdy do ww. licencji na oprogramowanie komputerowe, objętych zakresem pytania nr 2 wniosku, nastąpiła/nastąpi całość lub część zapłaty przed wykonaniem usługi w rozumieniu art. 19a ustawy, to obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie – stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy – z chwilą otrzymania tej zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że mają/będą mieli Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. Licencji. Wynika to z faktu, że w analizowanym przypadku są/będą spełnione – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jesteście Państwo czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabyte przez Państwa Licencje związane są/będą z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

W świetle powyższego, po otrzymaniu prawidłowo wystawionych faktur potwierdzających dokonanie nabycia Licencji, są/będą Państwo uprawnieni do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Licencji, zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 oraz ust. 10b pkt 3 ustawy w związku z art. 88 ustawy.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego dla licencji, objętych pytaniem nr 2 wniosku, powstało/powstanie w przypadku:

-licencji, o której mowa w pkt 1, w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano faktury od kontrahenta pod warunkiem, że dla tej czynności powstał obowiązek podatkowy. Przy czym – jak wyżej wskazano – obowiązek podatkowy powstanie stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania usługi. Za moment wykonania usługi należy przyjąć datę udzielenia licencji, czyli dzień odbioru licencji wskazany w protokole odbioru oprogramowania i kluczy licencyjnych, który może być tożsamy z dniem podpisania umowy licencyjnej.

-licencji, o której mowa w pkt 2, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytej ww. licencji powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem uwzględnienia przez Państwa kwoty podatku należnego z tytułu ww. transakcji w deklaracji podatkowej, w której obowiązani są/będą Państwo rozliczyć ten podatek. Obowiązek podatkowy dla licencji, o której mowa w pkt 2 powstał/powstanie na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy. Za moment wykonania usługi należy uznać ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnosi się ta płatność.

-licencji, o której mowa w pkt 3, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytej ww. licencji powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem uwzględnienia przez Państwa kwoty podatku należnego z tytułu ww. transakcji w deklaracji podatkowej, w której obowiązani są/będą Państwo rozliczyć ten podatek. Jak wyżej stwierdzono obowiązek podatkowy powstał/powstanie zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, czyli z chwilą wykonania usługi, tj. w dniu udzielenia licencji, który następuje z dniem jej odbioru wskazanym w protokole odbioru oprogramowania i kluczy licencyjnych, który może być tożsamy z dniem podpisania umowy licencyjnej – w odniesieniu do całości ceny.

Jednoczenie należy zauważyć, że jeżeli nie dokonali/nie dokonają Państwo obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminach, to mogą Państwo obniżyć kwotę podatku należnego na podstawie przepisów art. 86 ust. 11 oraz ust. 13 ustawy w przypadku licencji, o której mowa ww. pkt 1, natomiast w zakresie licencji, o której mowa ww. pkt 2 i 3 – na podstawie art. 86 ust. 11 oraz ust. 13a ustawy.

Zatem oceniając całościowo Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 wniosku należało uznać je za nieprawidłowe.

Przechodząc natomiast do pytania nr 3 wniosku należy wskazać, że odnosi się ono do nabycia (dokonanego lub przewidywanego) trzech usług maintenance:

1.usługi maintenance na czas nieokreślony, z płatnością jednorazową po udzieleniu licencji, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w Polsce,

2.usługi maintenance na okres 1 roku, z płatnościami odbywającymi się okresowo odnoszącymi się do miesięcznych okresów rozliczeniowych (w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych), nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (państwie spoza Unii Europejskiej),

3.usługi maintenance na okres 4 lat, z płatnościami zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie bazującym na kwartalnych ratach, dla których zapłata kolejnej raty nie uaktywnia licencji na kolejny okres umowy, a wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, nie jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie niż Polska (w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej).

W kwestii terminu powstania prawa do odliczenia z tytułu nabycia ww. usług maintenance należy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego dla ww. usług.

Tym samym w przypadku usługi maintenance, o której mowa w ww. pkt 1 należy stwierdzić, że dla ww. usługi maintenance świadczonej na czas nieokreślony, z płatnością jednorazową po udzieleniu licencji, nabywanej od podmiotu mającego siedzibę w Polsce, gdy możliwość korzystania z zakupionej usługi maintenance następuje w dacie określonej w umowie, późniejszej niż data podpisania umowy, a rozpoczęcie świadczenia i możliwość korzystania z usługi maintenance nie jest uzależnione od dokonania płatności, obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania usługi. W sytuacji tej za moment wykonania usługi należy przyjąć wskazaną w umowie konkretną datę rozpoczęcia świadczenia i możliwości korzystania z usługi maintenance.

Natomiast usługi maintenance, o których mowa w ww. pkt 2 i 3 nabywane są/będą od podmiotu mającego siedzibę w innym państwie członkowskim UE niż Polska oraz państwie spoza Unii Europejskiej. Zgodnie z Państwa wiedzą, kontrahenci — podmioty z siedzibą w innych państwach niż Polska, od których Państwo nabywają/będą nabywać usługi maintenance, nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

W świetle powyższego miejscem świadczenia i opodatkowania usług świadczonych przez kontrahenta (podmiotu mającego siedzibę w innym państwie członkowskim UE niż Polska oraz państwie spoza Unii Europejskiej) – stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy – jest/będzie miejsce, w którym usługobiorca (Państwa Spółka) posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. terytorium Polski. Jednocześnie w opisanej sytuacji spełnione są warunki dotyczące usługodawcy i usługobiorcy wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Należy zatem stwierdzić, że w związku z nabyciem usług maintenance, o których mowa w ww. pkt 2 i 3 są/będą Państwo zobowiązani do rozpoznania importu usług, zgodnie z art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy i rozliczenia podatku VAT w Polsce z tego tytułu.

W zakresie powstania obowiązku podatkowego należy wskazać, że dla usługi maintenance, o której mowa w ww. pkt 2, świadczenie usług określone jest na okres 1 roku, z płatnościami odbywającymi się okresowo odnoszącymi się do miesięcznych okresów rozliczeniowych (w trakcie całego czasu trwania uprawnień licencyjnych). Tym samym w tym przypadku momentem powstania obowiązku podatkowego – stosownie do art. 19a ust. 3 ustawy – jest/będzie ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnosi się ta płatność.

Natomiast świadczenie usługi maintenance, o której mowa w ww. pkt 3 jest określone na okres 4 lat, z płatnościami zgodnie z harmonogramem płatności określonym w umowie bazującym na kwartalnych ratach, dla których zapłata kolejnej raty nie uaktywnia licencji na kolejny okres umowy, a wysokość rat, na jakie dzielona jest cena za cały okres umowy, nie jest proporcjonalna do ilości dni upływających pomiędzy wymagalnością kolejnych rat. Przy czym możliwość korzystania z zakupionych usług maintenance następuje z dniem podpisania umowy licencyjnej. Zatem obowiązek podatkowy dla ww. usługi powstaje na zasadach określonych w przepisie art. 19a ust. 1 ustawy, czyli z chwilą wykonania usługi, tj. w dniu podpisania umowy w odniesieniu do całości ceny.

Jednocześnie w sytuacji, gdy do ww. usług, objętych zakresem pytania nr 3 wniosku, nastąpiła/nastąpi całość lub część zapłaty przed wykonaniem usługi w rozumieniu art. 19a ustawy, to obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie – stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy – z chwilą otrzymania tej zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Mając na uwadze powyższe, po otrzymaniu prawidłowo wystawionych faktur potwierdzających dokonanie nabycia usług maintenance, są/będą Państwo uprawnieni do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. usług, zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 oraz ust. 10b pkt 3 ustawy w związku z art. 88 ustawy.

Prawo do odliczenia dla usług maintenance, objętych pytaniem nr 3 wniosku, powstało/powstanie w przypadku:

-usługi maintenance, o której mowa w ww. pkt 1 w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano faktury od kontrahenta pod warunkiem, że dla tej czynności powstał obowiązek podatkowy. Przy czym – jak wyżej wskazano – obowiązek podatkowy powstanie stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania usługi. W sytuacji tej za moment wykonania usługi należy przyjąć wskazaną w umowie konkretną datę rozpoczęcia świadczenia i możliwości korzystania z usługi maintenance.

-usługi maintenance, o której mowa w ww. pkt 2 w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytej ww. usługi powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem uwzględnienia przez Państwa kwoty podatku należnego z tytułu ww. transakcji w deklaracji podatkowej, w której obowiązani są/będą Państwo rozliczyć ten podatek. Obowiązek podatkowy dla usługi maintenance, o której mowa w pkt 2 powstał/powstanie na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy. Za moment wykonania usługi należy uznać ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnosi się ta płatność.

-usługi maintenance, o której mowa w ww. pkt 3 w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytej ww. usługi powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem uwzględnienia przez Państwa kwoty podatku należnego z tytułu ww. transakcji w deklaracji podatkowej, w której obowiązani są/będą Państwo rozliczyć ten podatek. Jak wyżej stwierdzono obowiązek podatkowy powstał/powstanie na zasadach określonych w przepisie art. 19a ust. 1 ustawy, czyli z chwilą wykonania usługi, tj. w dniu podpisania umowy w odniesieniu do całości ceny.

Należy wskazać również, że jeżeli nie dokonali/nie dokonają Państwo obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminach, to mogą Państwo obniżyć kwotę podatku należnego na podstawie przepisów art. 86 ust. 11 oraz ust. 13 ustawy w przypadku usługi maintenance, o której mowa ww. pkt 1, natomiast w zakresie usług maintenance, o której mowa ww. pkt 2 i 3 – na podstawie art. 86 ust. 11 oraz ust. 13a ustawy.

Tym samym oceniając całościowo Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 wniosku należało uznać je za nieprawidłowe.

Przechodząc do zakresu pytania nr 4 (we wniosku oznaczonego nr 5) należy wskazać, że z opisu sprawy wynika, że licencje na oprogramowanie komputerowe, objęte zakresem ww. pytania, są nabywane od podmiotu mającego siedzibę w Polsce. Dokonali Państwo nabycia licencji na oprogramowanie na okres 36 miesięcy. Możliwość korzystania z zakupionych Licencji komputerowych uzyskali Państwo z dniem odbioru kluczy licencyjnych. Dzień odbioru kluczy licencyjnych poprzedzał zarówno wystawienie faktury, jak też termin płatności. Przekazanie oprogramowania i kluczy licencyjnych następuje z dniem odbioru kluczy licencyjnych. Udzielenie Licencji i możliwość korzystania z nich nie jest uwarunkowana płatnością (faktura obejmująca pełną kwotę transakcji została wystawiona po przekazaniu kluczy licencyjnych i wskazuje trzy terminy płatności:

1)1/3 kwoty netto z zamówienia wraz z pełną kwotą podatku VAT z tego zamówienia, w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym wystawiono fakturę,

2)1/3 kwoty netto z zamówienia, w terminie roku od upływu poprzedniego terminu płatności,

3)1/3 kwoty netto z zamówienia, w terminie roku od upływu poprzedniego terminu płatności).

W przypadku braku terminowej płatności, kontrahent może domagać się od Państwa zapłaty odsetek od nieterminowej płatności, a przy tym nie ma to wpływu na korzystanie z uzyskanych licencji.

W świetle powyższego obowiązek podatkowy dla ww. usługi nabycia licencji objętej pytaniem nr 4 (we wniosku oznaczonym nr 5) powstaje na zasadach określonych w przepisie art. 19a ust. 1 ustawy, czyli z chwilą wykonania usługi, tj. w tej sytuacji z dniem odbioru kluczy licencyjnych w odniesieniu do całości ceny.

Przy czym w sytuacji, gdy do ww. licencji, objętej zakresem pytania nr 4 (we wniosku oznaczonego nr 5), nastąpiła/nastąpi całość lub część zapłaty przed wykonaniem usługi w rozumieniu art. 19a ustawy, to obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie – stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy – z chwilą otrzymania tej zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Tym samym w stosunku do nabycia licencji, o której mowa w pytaniu nr 4 (we wniosku oznaczonym nr 5) również przysługuje/będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 w związku z art. 88 ustawy.

Przy czym powyższe prawo przysługuje/będzie przysługiwało Państwu w rozliczeniu za okres w którym otrzymano faktury od kontrahenta pod warunkiem, że u kontrahenta powstał obowiązek podatkowy, który jak wynika z powyższego powstaje na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy – z dniem odbioru kluczy licencyjnych w odniesieniu do całości ceny.

Natomiast jeżeli nie dokonali/nie dokonają Państwo obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminie to mogą Państwo obniżyć kwotę podatku należnego na podstawie przepisów art. 86 ust. 11 oraz ust. 13 ustawy.

Mając na uwadze powyższe Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 (we wniosku oznaczonego nr 5) należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia

oraz

-zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Państwa opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

W odniesieniu natomiast do powołanych interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Ponadto wskazać należy, że niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2, 3 i 5. Natomiast w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 4 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze  zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).