Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia. - Interpretacja - 0112-KDIL1-3.4012.225.2023.2.MR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.225.2023.2.MR

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

-    prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktur otrzymanych od Usługodawcy, dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia, w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników, Współpracowników oraz Pracowników spółek powiązanych – z wyjątkiem wydatków związanych z zakupem alkoholu,

-    prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktur otrzymanych od innych podmiotów, dokumentujących nabycie dodatkowych usług, związanych z organizacją Wydarzenia (tj. usług fotografa, kamerzysty), w części dotyczącej Pracowników spółek powiązanych,

-    nieprawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od innych podmiotów, dokumentujących nabycie dodatkowych usług, związanych z organizacją Wydarzenia (tj. usług fotografa, kamerzysty) w części dotyczącej Pracowników, Współpracowników.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 lipca 2023 r. (wpływ 4 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) należy do międzynarodowej grupy (...). Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy), w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.). Jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży (...).

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności organizuje spotkania okolicznościowe dla swoich pracowników i współpracowników (np. spotkania świąteczne, pikniki, spotkania i/lub wyjazdy integracyjne w celu podziękowania pracownikom za dobre wyniki sprzedażowe i finansowe osiągnięte w danym okresie rozliczeniowym itp.).

W bieżącym roku Spółka będzie obchodziła (...). W związku z tym faktem postanowiła zorganizować uroczyste spotkanie (dalej: Spotkanie lub Wydarzenie). W Wydarzeniu tym wezmą udział przede wszystkim osoby piastujące wyższe stanowiska w Spółce lub podmiotach z nią powiązanych (tj. od poziomu menadżerskiego), wśród których można wyróżnić:

-pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w Spółce, a dodatkowo w ramach wyróżnienia i docenienia sukcesów – wybrane osoby zatrudnione na umowę o pracę na niższych niż menedżerskie stanowiskach (dalej: Pracownicy);

-pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w spółkach powiązanych z grupy oraz wybranych udziałowców tych spółek (dalej: Pracownicy spółek powiązanych);

-członków zarządu Wnioskodawcy, którzy nie są jednocześnie zatrudnieni przez Spółkę na podstawie umowy o pracę oraz osoby współpracujące z Wnioskodawcą na podstawie innych umów – m.in. umów zlecenie, o dzieło, a także osoby świadczące w sposób ciągły usługi na rzecz Spółki w ramach wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej (dalej: Współpracownicy).

Osoby, które wezmą udział w Wydarzeniu będą dalej łącznie zwane jako Uczestnicy.

Podczas wykonywania działalności operacyjnej Spółki, wszystkie grupy Uczestników często ściśle ze sobą współpracują, wspólnie realizując zadania, współtworząc jej wyniki operacyjne i finansowe oraz wpływając na rozpoznawalność poszczególnych brandów na rynku usług (...).

W czasie Spotkania zaplanowano m.in. konferencję, brandowy panel dyskusyjny, garden party i galę. W ramach tych wydarzeń odbędzie się prezentacja dotycząca wyników sprzedażowych Spółki i szczegółów działalności jej poszczególnych brandów, omówienie planów i perspektyw rozwoju, wręczenie wyróżnień i podziękowań dla zasłużonych Pracowników.

Głównymi celami organizacjiSpotkania są przede wszystkim:

-podsumowanie działalności grupy kapitałowej i jej sukcesów;

-podziękowanie Uczestnikom za ich zaangażowanie w rozwój działalności prowadzonej przez Spółkę i grupę kapitałową oraz

-integracja Uczestników, która może przyczynić się do zmniejszenia rotacji załogi;

-wzrost motywacji i zaangażowania załogi w wykonywanie obowiązków służbowych, a także

-wsparcie w umacnianiu relacji oraz komunikacji pomiędzy Uczestnikami.

Zaplanowane Wydarzenie ma także sprzyjać zaangażowaniu się Uczestników w bezpośrednią interakcję pomiędzy nimi, co w dobie pracy zdalnej jest niezwykle cenne. Wnioskodawca dąży w ten sposób do zwiększenia efektywności pracy załogi i ich poczucia identyfikacji ze Spółką i grupą oraz zmniejszenia rotacji pracowników.

Ze względu na skalę wydarzenia, Wnioskodawca postanowił zlecić przygotowanie i realizację Spotkania firmie zewnętrznej, która zajmuje się kompleksową organizacją tego typu imprez (dalej: Usługodawca). W tym celu, Spółka zawarła z Usługodawcą umowę, w której ustalono specyfikację poszczególnych prac i zadań, składających się łącznie na realizację przedmiotu umowy, czyli usługę organizacji Wydarzenia.

W celu wykonania świadczenia w postaci organizacji Spotkania, Usługodawca zobowiązany będzie do wykonania na podstawie stosownej umowy w szczególności następujących czynności:

-organizacja i koordynacja zakwaterowania Uczestników w hotelu;

-zapewnienie Uczestnikom wyżywienia oraz napojów – poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych (w tym również napojów alkoholowych);

-wynajęcie sali konferencyjno-balowej;

-organizacja i koordynacja transportu Uczestników (w tym lotów, transferów z lotniska i przejazdów zorganizowanych);

-przygotowanie i realizacja aktywności integracyjnych dla Uczestników;

-opracowanie, organizacja i realizacja konceptu artystycznego Spotkania, w tym garden party oraz gali,

-zapewnienie oprawy muzycznej;

-organizacja i koordynacja obsługi technicznej w trakcie trwania Spotkania;

-zapewnienie bezpieczeństwa Spotkania (w tym zapewnienie służb ratunkowych i medycznych);

-opracowanie projektów graficznych i tekstowych materiałów brandingowych.

Udział w Wydarzeniu jest dla Uczestników całkowicie dobrowolny i bezpłatny, przy czym zostali oni poproszeni o wcześniejsze potwierdzenie swojej obecności. Koszty związane z organizacją Spotkania ponosi Wnioskodawca (z zastrzeżeniem wskazanego poniżej aspektu przenoszenia części kosztów na spółki z grupy). Wydatki na ten cel zostaną sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, a na ich pokrycie nie będą angażowane środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.

Rozliczenie usługi organizacji Spotkania odbędzie się na podstawie jednej faktury końcowej wystawionej przez Usługodawcę po wykonaniu usługi, za całościową organizację Spotkania. Wartość usługi została ustalona w formie ryczałtowej kwoty, wynikającej z wyceny poszczególnych elementów wchodzących w skład Wydarzenia i prowizję dla organizatora. Fakturę końcową poprzedzać będą faktury zaliczkowe w celu zabezpieczenia finansowania dla poszczególnych usług i etapów prac, wystawiane zgodnie z harmonogramem płatności.

Niezależnie od zleconej Usługodawcy kompleksowej organizacji Spotkania, Spółka zamierza nabyć dodatkowe usługi potrzebne do organizacji Wydarzenia bezpośrednio od podmiotów innych niż Usługodawca, takich jak m.in. usługi fotografa czy kamerzysty. Celem takiego działania jest podniesienie poziomu atrakcyjności Spotkania. Uzyskane zdjęcia i nagrania zostaną opublikowane na stronie internetowej Wnioskodawcy i/lub na jego portalach społecznościowych. Będą stanowić także pamiątkę dla Uczestników Spotkania. Fakt odrębnego zlecenia tych usług we własnym zakresie przez Spółkę, tj. poza zleconą przez Spółkę usługą całościowej organizacji Spotkania, wynika z chęci wykorzystania przez Spółkę jej kontaktów biznesowych czy utrwalonej współpracy ze sprawdzonymi wykonawcami. Dzięki takiemu działaniu Wnioskodawca może m.in. uzyskać korzystniejsze oferty cenowe (niż Usługodawca) i sprawniej ustalić z nimi oczekiwany zakres ich prac oraz przebieg Spotkania. W takim przypadku, rozliczenie nastąpi bezpośrednio między Spółką a danym podmiotem (faktura wystawiona zostanie bezpośrednio na rzecz Spółki), a Usługodawca nie będzie uczestniczył w tych uzgodnieniach i rozliczeniach.

Usługi nabywane od podmiotów innych niż Usługodawca nie będą obejmowały usług noclegowych i gastronomicznych. Koszty związane z noclegami/gastronomią będą natomiast elementem kalkulacyjnym ceny należnej Usługodawcy z tytułu organizacji Wydarzenia.

Spółka ponadto wskazuje, iż ostatecznie nie będzie ponosić ekonomicznego ciężaru związanego z uczestnictwem w Wydarzeniu Pracowników spółek powiązanych. Wnioskodawca bowiem zamierza obciążyć tymi kosztami odpowiednio spółki powiązane, dla których pracują poszczególne osoby. W tym celu Spółka odpowiednio wyliczy wydatki poniesione na ich uczestnictwo (proporcjonalnie do liczby osób uczestniczących w Spotkaniu), a obciążenie poszczególnych podmiotów z grupy udokumentuje fakturami VAT.

Prowadząc działalność gospodarczą Spółka wykonuje co do zasady czynności opodatkowane VAT, w związku z tym ma pełne prawo do odliczenia podatku VAT i nie stosuje tzw. pre-współczynnika ani współczynnika, o których mowa w art. 86 ust. 2a i art. 90 ustawy o VAT.

Jednocześnie, Wnioskodawca podkreśla, że wydatki na zakup alkoholu, które Spółka poniesie w ramach organizacji Spotkania nie są przedmiotem zapytania w ramach złożonego wniosku, bowiem Wnioskodawca nie zamierza odliczać od nich podatku VAT, a także zaliczać ich do kosztów uzyskania przychodów.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

1.Na czym będą polegać nabyte przez Wnioskodawcę „aktywności integracyjne dla Uczestników” (prosimy krótko opisać)?

Spółka podkreśla, że jednym z celów organizacji Spotkania jest integracja Uczestników. Tym samym, całe wydarzenie ma na celu poprawę relacji, komunikacji oraz poczucia przynależności do zespołu wśród pracowników. Wśród zaplanowanych głównych aktywności integracyjnych należy wymienić garden party oraz zajęcia dla Uczestników, mające na celu tzw. team building (mają one zostać przeprowadzone w formie warsztatów (...)).

Ponadto, w programie zaplanowano m.in. panele dyskusyjne, prelekcje speakerów biznesowych, wspólne posiłki (lunch, kolacja), uroczystą galę – w ocenie Wnioskodawcy również te punkty programu mają charakter integracyjny.

2.Czy aktywności integracyjne będą odbywały się w ramach realizacji programu/ harmonogramu Spotkania, czy podczas czasu wolnego Uczestników Spotkania?

Aktywności integracyjne będą odbywały się w ramach realizacji programu Spotkania – ich organizacja jest przewidziana w konkretnym bloku czasowym zgodnie z harmonogramem.

3.Czy organizacja aktywności integracyjnych wpłynie na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Celem aktywności integracyjnych jest wzmocnienie więzi zespołowych pomiędzy Uczestnikami Spotkania, tak aby pozwolić Uczestnikom lepiej się poznać i zintegrować, a także nawiązać nowe znajomości. Spółka zakłada, że takie działania wpłyną na poprawę atmosfery w pracy i jakość komunikacji na płaszczyźnie zawodowej. To z kolei powinno zwiększyć efektywność pracowników, ich motywację i jakość świadczonej pracy, co w ocenie Wnioskodawcy powinno wpłynąć pozytywnie na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT i w rezultacie – prowadzić do zwiększenia jej sprzedaży opodatkowanej VAT.

4.Czy organizacja aktywności integracyjnych przełoży się na wzrost konkurencyjności Wnioskodawcy na rynku oraz pozyskanie nowych klientów? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Spółka podkreśla, że konkurencyjność firm na rynku oraz możliwość pozyskania nowych klientów zależy od wielu czynników (w tym od działań konkurencji, sytuacji ekonomicznej, trendów konsumenckich, itp.). Niemniej celem Spółki jest, aby aktywności integracyjne (jak i całe Spotkanie) przyczyniły się do wzrostu motywacji do pracy oraz poczucia identyfikacji i lojalności pracowników względem Spółki. Działania te powinny przyczynić się natomiast do budowy zintegrowanego i zgranego zespołu, polepszenia komunikacji między Uczestnikami i umocnienia więzi zespołowych, a także zmniejszenia ryzyka nadmiernej rotacji kadry.

W ocenie Spółki wszystkie te aspekty wpłyną na wzrost efektywności pracowników oraz poprawę jakości obsługi klienta (co może skutkować pozyskaniem nowych klientów lub zwiększeniem sprzedaży dla obecnych klientów, a także wzrostem konkurencyjności).

5.Na czym dokładnie polegać będzie „opracowanie, organizacja i realizacja konceptu artystycznego Spotkania, w tym garden party oraz gali”? Prosimy wymienić jakie elementy/czynności będą wchodziły w zakres ww. świadczenia?

„Opracowanie, organizacja i realizacja konceptu artystycznego Spotkania, w tym garden party oraz gali”, będzie polegać w szczególności na (i) zaplanowaniu (przygotowanie scenariusza) przebiegu konceptu artystycznego Spotkania, (ii) przygotowaniu infrastruktury oraz pozostałych elementów niezbędnych do jego realizacji, takich jak m.in. scena, dekoracje, dżingiel, nagrody (statuetki), oprawa digitalowa (interaktywne grafiki), animacje, prezentacje wyświetlane w trakcie trwania gali i garden party.

6.Na czym dokładnie będzie polegać „zapewnienie oprawy muzycznej”? Prosimy wymienić jakie elementy/czynności będą wchodziły w zakres ww. świadczenia?

Usługodawca na okres trwania Spotkania, w ramach kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia, ma zapewnić oprawę muzyczną, która będzie realizowana przez orkiestrę, DJa oraz wykonawcę (piosenkarkę). Ich występy będą uświetniały poszczególne etapy harmonogramu/programu Spotkania.

7.Czy świadczenie polegające na opracowaniu, organizacji i realizacji konceptu artystycznego Spotkania, w tym garden party oraz gali oraz świadczenie polegające na zapewnieniu oprawy muzycznej, wpłyną na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego we wniosku, organizacja Spotkania wraz ze wszystkimi elementami składającymi się na to Wydarzenie, ma na celu m.in. wzmocnić poczucie lojalności Uczestników wobec Wnioskodawcy jako pracodawcy, zintegrować pracowników oraz współpracowników, wzmocnić wizerunek Spółki jako atrakcyjnego pracodawcy, itp. Koncept artystyczny Spotkania, w tym garden party oraz gala są związane z oficjalnym podsumowaniem działalności grupy kapitałowej i jej sukcesów a także podziękowaniem Uczestnikom za ich zaangażowanie w rozwój działalności Spółki i całej Grupy. Takie działania (podobnie jak aktywności integracyjne) mają na celu zmotywowanie pracowników do efektywniejszej pracy i podnoszenia jej jakości, co w ocenie Spółki wpłynie na jej działalność gospodarczą opodatkowaną VAT.

Spółka zakłada, że zmotywowani i zintegrowani pracownicy będą skuteczniej ze sobą współpracować i prowadzić lepszą komunikację na płaszczyźnie zawodowej, co w zamierzeniu i ocenie Spółki ma przyczynić się do zwiększenia jakości obsługi klienta, przekładającego się na zwiększenie obrotów Spółki i jej sprzedaży wykonywanej w ramach działalności opodatkowanej VAT, a także do zmniejszenia kosztów rekrutacji oraz wdrażania i szkolenia nowych pracowników (poprzez spadek rotacji personelu).

8.Czy świadczenie polegające na opracowaniu, organizacji i realizacji konceptu artystycznego Spotkania, w tym garden party oraz gali oraz świadczenie polegające na zapewnieniu oprawy muzycznej, przełoży się na wzrost konkurencyjności Wnioskodawcy na rynku oraz pozyskanie nowych klientów? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Jak zostało wskazane powyżej, konkurencyjność firm na rynku oraz możliwość pozyskania nowych klientów zależy od wielu czynników (w tym od działań konkurencji, sytuacji ekonomicznej, trendów konsumenckich, itp.).

Niemniej celem Spółki jest, aby organizacja Spotkania (którego istotnymi elementami są m.in. koncept artystyczny, garden party i gala) przyczyniła się m.in. do (i) integracji pracowników (w tym zakresie zastosowanie znajduje również odpowiedź na pytanie nr 4); (ii) zbudowania poczucia lojalności oraz zadowolenia z pracy (poprzez oficjalne podsumowanie działalności grupy kapitałowej i jej sukcesów a także podziękowanie Uczestnikom za ich zaangażowanie w rozwój działalności Spółki i całej Grupy).

Wzrost jakości obsługi klienta, spadek rotacji personelu (zgodnie z powyższymi uwagami) oraz zbudowanie wizerunku Spółki jako atrakcyjnego pracodawcy (co zwiększa szanse Spółki na zatrudnianie osób z najwyższymi kwalifikacjami) może natomiast skutkować pozyskaniem nowych klientów, a także wzrostem konkurencyjności.

Pytania

1.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i od innych podmiotów), w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników?

2.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i od innych podmiotów), w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Współpracowników?

3.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i od innych podmiotów), w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników spółek powiązanych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym:

1.Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i od innych podmiotów), w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników.

2.Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i od innych podmiotów), w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Współpracowników.

3.Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i od innych podmiotów), w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników spółek powiązanych.

Ad 1.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (odliczenia VAT).

Z kolei na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, a także dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jednocześnie, w myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika m.in. usług noclegowych i gastronomicznych.

Zatem prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione w szczególności następujące warunki:

1)towary i usługi w związku z nabyciem których podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (innymi słowy – istnieje związek pomiędzy nabyciem towaru/usługi a wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT),

2)nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 88 ustawy o VAT (m.in. faktury nie dokumentują nabycia towarów lub usług, dla których na mocy tego przepisu prawo do odliczenia VAT naliczonego nie przysługuje).

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z powszechnie przyjętą wykładnią omawianych regulacji, należy uznać, iż występuje związek pomiędzy nabyciem towaru/usługi a wykonywaniem czynności opodatkowanych, jeśli z okoliczności towarzyszących nabyciu wynika, iż zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT.

W tym kontekście można wyróżnić tzw. związek bezpośredni (np. nabycie towarów, które są odsprzedawane na kolejnym etapie obrotu) lub pośredni, tj. gdy nabycie nie ma związku z jedną konkretną czynnością opodatkowaną, ale całokształtem działalności opodatkowanej podatnika VAT. Innymi słowy, związek pośredni występuje, gdy nabycie towarów i usług nie prowadzi bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez odsprzedaż, ale jest dokonywane w celu umocnienia pozycji na rynku (zarówno wobec klientów, jak i pracowników) lub poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Należy podkreślić, że zarówno występowanie związku bezpośredniego, jak i pośredniego daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT.

W tym kontekście Wnioskodawca podkreśla, że organizacja Wydarzenia ma na celu przede wszystkim podziękowanie Uczestnikom za ich sumienną pracę, która pozwoliła na dynamiczny rozwój Spółki i jej grupy kapitałowej na przestrzeni (...), ale także w trudnym i pełnym wyzwań okresie pandemicznym. Fakt ten jest kluczowy w ocenie Wnioskodawcy, bowiem gdyby nie ich rzetelna praca, Spółka (oraz cała Grupa) nie byłaby w stanie uzyskać obecnej, silnej pozycji rynkowej – w dużej mierze zawdzięcza to właśnie zaangażowanemu i ambitnemu gronu menedżerskiemu. Okazanie Pracownikom wdzięczności za ich pracę poprzez organizację Wydarzenia jest formą docenienia ich wysiłków mającą na celu zwiększenie ich poczucia identyfikacji ze Spółką. Działanie takie jest zasadne także z perspektywy obecnej sytuacji na rynku pracy, bowiem w branży (…) bardzo trudno jest znaleźć i zatrudnić pracowników z istotnym doświadczeniem zawodowym – kluczowe jest zatem zatrzymanie i rozwijanie obecnego zespołu. Mając to na uwadze, Spółka stara się przeprowadzać działania, które mają na celu wzmocnienie ich poczucia lojalności wobec Wnioskodawcy jako ich pracodawcy, takie jak organizacja rozmaitych spotkań integracyjnych, np. Wydarzenia.

Jednocześnie, nie mniej ważnym celem organizacji Spotkania jest zmotywowanie, a tym samym zwiększenie efektywności pracy załogi, poprzez ich lepsze poznanie się i zintegrowanie. Wspólne spotkanie wspiera takie działanie, ponieważ sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i pogłębieniu relacji. Pozwala to umacniać więzi zespołowe i ponad zespołowe, prowadzi do poprawy atmosfery i polepszenia komunikacji na płaszczyźnie zawodowej, zarówno wewnątrz Spółki (między Pracownikami oraz Współpracownikami), jak i poza nią (tj. pomiędzy Pracownikami, Współpracownikami a Pracownikami spółek powiązanych). Warto w tym kontekście zwrócić także uwagę na to, że Wydarzenie będzie pełnić rolę platformy do dyskusji i komunikacji pomiędzy Uczestnikami z różnych krajów, w których funkcjonuje grupa kapitałowa Wnioskodawcy. W czasie Wydarzenia Uczestnicy będą bowiem mieli możliwość wymiany doświadczeń, lepszego poznania się i nawiązania bliższej relacji, a także omawiania spraw Spółki i jej bieżących wyzwań.

Co więcej, już samo pogłębienie relacji i wzmocnienie więzi zespołowych i ponad zespołowych przekłada się na poprawę atmosfery w pracy, a tym samym zwiększenie motywacji. Z kolei polepszenie jakości komunikacji pomiędzy osobami współpracującymi ze sobą pozytywnie wpływa na efektywniejsze wykonywanie obowiązków służbowych i większą skuteczność wspólnych działań. Organizacja tego typu wydarzeń ma zatem pozytywny wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i przekłada się na zwiększenie osiąganych przez Spółkę przychodów (wyników) – tj. na zwiększenie jej sprzedaży wykonywanej w ramach działalności opodatkowanej VAT.

Powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, prowadzi do wniosku, że wydatki ponoszone w związku z organizacją Spotkania, należy uznać za pozostające w związku z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi VAT.

Wnioskodawca chciałby również podkreślić, że wyrażony przez niego pogląd nie jest odosobniony, bowiem istnienie pośredniego związku między wydatkami na organizację tego typu wydarzeń, a działalnością podatników i podejmowanymi czynnościami opodatkowanymi (a tym samym istnienie prawa do odliczenia VAT naliczonego), potwierdzają także organy podatkowe, m.in.:

-Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 lutego 2017 r., sygn. 0461-ITPP1.4512.18.2017.1.DM – „Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy dotyczących odliczenia podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że koszty (wydatki) związane z organizacją imprezy jubileuszowej mają pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą. Nabywane przez Wnioskodawcę towary i usługi nie służą dalszej odsprzedaży, ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia wyrobów/usług będących przedmiotem obrotu (co świadczyłoby o bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością), ale pośrednio poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości – budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, poprawę relacji z kontrahentami, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych – są związane ze sprzedażą opodatkowaną”.

-Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 lipca 2019 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.318.2019.1.MN – „Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy dotyczących odliczenia podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że zakupy związane z organizacją imprezy jubileuszowej, w której uczestniczyć będą pracownicy, oraz wybrani kontrahenci, mają pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą, przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości – budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, poprawę relacji z kontrahentami, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych – są związane ze sprzedażą opodatkowaną”.

Podsumowując – w ocenie Wnioskodawcy, warunek występowania związku pomiędzy wydatkami ponoszonymi na organizację Wydarzenia, a wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT, należy uznać za spełniony.

W drugiej kolejności należy zatem przeanalizować, czy wydatki poniesione na organizację Spotkania nie będą przez Spółkę ponoszone na nabycie świadczeń, dla których ustawodawca przewidział (w art. 88 ustawy o VAT) wyłączenie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego – tj. usług noclegowych i gastronomicznych.

W tym zakresie Wnioskodawca w pierwszej kolejności wskazuje, iż dla celów organizacji Wydarzenia poniesie wydatki na:

a)usługę polegającą na kompleksowej organizacji Spotkania, która zostanie wyświadczona przez Usługodawcę – co prawda w jej zakres wejdzie m.in. organizacja zakwaterowania oraz noclegów dla Uczestników oraz usługi gastronomiczne, niemniej w ocenie Wnioskodawcy będą to jedynie elementy świadczenia kompleksowego polegającego na organizacji Wydarzenia (co Wnioskodawca szerzej argumentuje w dalszej części wniosku),

b)pozostałe wybrane usługi (m.in. fotografa, kamerzysty) od innych usługodawców – niemniej w tym przypadku Spółka nie będzie nabywała usług noclegowych ani gastronomicznych.

W odniesieniu do analizy kompleksowości usługi organizacji Spotkania przez Usługodawcę, należy wskazać, iż przepisy ustawy o VAT oraz regulacje Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego sytemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L 347 z 11 grudnia 2006, str. 1, ze zm.; dalej: „Dyrektywa VAT”), nie regulują wprost kwestii świadczeń złożonych (kompleksowych).

Art. 2 Dyrektywy VAT, wskazuje na zasadę niezależności i odrębności świadczeń. Jak wynika jednak z ugruntowanej praktyki, potwierdzonej wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”) dopuszczalne jest, aby w pewnych okolicznościach uznać odrębne świadczenia za jednolitą czynność (świadczenie kompleksowe), co potwierdzają wyroki z 27 października 2005 r. (C-41/04, Levob Verzekeringen BV i OV Bank NV), czy z 29 marca 2007 r. (C-111/05, Aktiebolaget NN) – „Mając na uwadze dwie okoliczności, a mianowicie że, po pierwsze, z art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wynika, iż każda transakcja powinna być zwykle uznawana za odrębną i niezależną, a po drugie, że transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie pogarszać funkcjonalności systemu podatku VAT, należy w pierwszej kolejności poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej transakcji celem określenia, czy podatnik zapewnia klientowi kilka odrębnych świadczeń głównych, czy jedno świadczenie”.

W związku z powyższym, uznaje się, iż nie należy sztucznie dzielić świadczenia, jeśli w jego ramach wykonywanych jest więcej czynności, które są ze sobą ściśle powiązane i stanowią jedną całość pod kątem ekonomicznym i gospodarczym. Szczególnie w sytuacji, gdy zakupiona usługa stanowi dla klienta jedną całość, powinna dla potrzeb VAT być traktowana jako jedna czynność opodatkowana.

Jednocześnie potraktowanie „zespołu świadczeń” jako świadczenia kompleksowego (złożonego) na gruncie VAT, ma przede wszystkim ten skutek, że wszystkie jego elementy dzielą los podatkowy tzw. świadczenia zasadniczego (głównego) – tj. tego ze świadczeń, które nadaje zasadniczy charakter całości (w szczególności – jego nabycie stanowi cel sam w sobie dla nabywcy). Ponadto, na świadczenie złożone składają się również czynności pomocnicze, tj. takie, które należy uznać za środek do lepszego wykorzystania świadczenia zasadniczego.

Innymi słowy – gdy mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym, to jego skutki na gruncie VAT (jako jednej całości), ustala się w oparciu o regulacje właściwe dla świadczenia głównego i w ten sam sposób opodatkowane będą również elementy pomocnicze (nawet jeśli odrębnie powodowałyby one inne konsekwencje dla celów VAT).

W celu ustalenia, czy Usługodawca w ramach świadczenia usługi organizacji Spotkania (na którą składać się będzie szereg czynności wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego, takich jak np. zapewnienie wyżywienia i noclegu, wynajęcie sali konferencyjno-balowej, zabezpieczenie obsługi technicznej, zapewnienie atrakcji), będzie świadczyć na rzecz Spółki kilka odrębnych usług czy też jedną usługę, należy określić cel oraz okoliczności nabycia świadczenia od Usługodawcy.

(i)Funkcjonalny związek pomiędzy poszczególnymi czynnościami

Pomimo faktu, iż na świadczoną przez Usługodawcę usługę składa się szereg czynności (takich jak przykładowo: wynajem pomieszczeń, zakup usług gastronomicznych, koordynacja noclegów, przejazdów, zapewnienie oprawy muzycznej, obsługi technicznej, itp.), wszystkie te czynności mają na celu doprowadzić do określonego efektu, tj. organizacji Wydarzenia spełniającego wymagania Spółki.

W konsekwencji, Spółka podkreśla, iż każda z czynności wchodzących w skład usługi organizacji Spotkania jest niezbędna dla wykonania przez Usługodawcę zobowiązania umownego wobec Spółki. Należy przy tym mieć na uwadze, iż zawierając umowę o zorganizowanie Wydarzenia, zamiarem Spółki nie jest zakup pojedynczych czynności składających się na jego realizację, ale zobowiązanie Usługodawcy do kompleksowej obsługi całego procesu organizacyjnego. Usługę tę można natomiast uznać za wykonaną, kiedy wszystkie czynności wchodzące w zakres świadczenia zostaną zrealizowane.

Dodatkowo należy podkreślić, że wszystkie czynności realizowane przez Usługodawcę, rozpatrywane odrębnie, nie są dla Spółki celem samym w sobie i nie mają samoistnej wartości ekonomicznej. Wszelkie czynności wykonywane przez Usługodawcę służą jedynie prawidłowemu wykonaniu kompleksowej usługi, jaką jest organizacja określonego Wydarzenia. Można wręcz powiedzieć, że Spółka nie byłaby zainteresowana nabyciem poszczególnych świadczeń, gdyby nie składały się one na zasadniczą usługę organizacji Wydarzenia, gdyż istotny jest fakt, że zlecenie kompleksowej usługi jego organizacji, zwalnia Spółkę z ciężaru podjęcia działań organizatorskich.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, iż usługa organizacji Spotkania świadczona przez Usługodawcę powinna być traktowana na gruncie VAT jako świadczenie złożone. Wynika to w szczególności z faktu, iż wszystkie świadczenia wykonywane przez Usługodawcę w ramach tej usługi charakteryzują się tak ścisłym związkiem funkcjonalnym, iż pod względem ekonomicznym powinny zostać uznane za jedną całość.

(ii)Możliwość wyodrębnienia poszczególnych świadczeń

Jak wynika ze wspomnianego powyżej orzecznictwa TSUE, ścisły związek świadczeń determinujący istnienie na gruncie VAT świadczenia kompleksowego występuje wówczas, gdy nie sposób wyodrębnić żadnego z jego elementów bez znacznych utrudnień natury prawnej lub praktycznej, tj. w sposób, który nie powodowałby, że dokonany podział miałby charakter sztuczny.

W tym miejscu Spółka wskazuje, iż nabywając usługę organizacji Wydarzenia, nie dokonuje ona z tego tytułu odrębnej zapłaty wynagrodzenia na rzecz Usługodawcy za poszczególne pojedyncze świadczenia wchodzące w jej skład, w szczególności za świadczenia gastronomiczne czy też noclegowe (zapłata bowiem obejmuję całość świadczeń rozumianych jako kompleksowa usługa organizacji Spotkania).

W analizowanej sprawie, co prawda możliwe jest zidentyfikowanie niektórych świadczeń wykonywanych w ramach usługi organizacji Wydarzenia, niemniej jednak należy mieć na uwadze, iż zamiarem stron jest wyświadczenie usługi organizacji Wydarzenia, a nie poszczególnych świadczeń wchodzących w jej skład. Z tego powodu, ustalenia poczynione z Usługodawcą przewidują jedną cenę, odnoszącą się do całości usługi organizacji Spotkania. W konsekwencji, w ocenie Spółki, wydzielenie każdej czynności wykonanej w ramach zawartej umowy jako odrębnego świadczenia miałoby charakter sztuczny.

Co więcej, Spółka zwraca uwagę, iż powierzenie któregokolwiek z elementów usługi organizacji Wydarzenia innemu podmiotowi niż Usługodawca wiązałoby się ze zmianą charakteru świadczonej usługi oraz z istotnym zmniejszeniem ekonomicznej wartości tego świadczenia dla Wnioskodawcy. Poszczególne towary lub usługi nabywane w trakcie realizacji usługi, nie są bowiem dla Spółki celem samym w sobie, a nabycie poszczególnych świadczeń od innych podmiotów niż Usługodawca nie stanowiłyby dla niego takiej samej wartości ekonomicznej. W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, iż wydzielenie poszczególnych czynności wykonanych przez Usługodawcę jako odrębnego świadczenia na gruncie VAT byłoby również ekonomicznie nieuzasadnione.

(iii)Świadczenie główne oraz świadczenia pomocnicze

Spółka ponadto zauważa, iż – jak wynika z orzecznictwa TSUE – świadczenie kompleksowe może mieć miejsce w szczególności wówczas, gdy jedno świadczenie stanowi świadczenie główne, a pozostałe jedynie zależne świadczenia pomocnicze, które nie stanowią celu samego w sobie, ale służą do lepszego wykorzystania świadczenia głównego.

W analizowanej sytuacji, w ocenie Spółki, w szczególności usługi gastronomiczne oraz noclegowe powinny być uznane za usługi pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, polegającego na organizacji Wydarzenia.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe potwierdza, iż Spółka nabywając usługę organizacji Spotkania przez Usługodawcę, na którą składa się szereg powiązanych świadczeń, nabywa usługę kompleksową, której rozbijanie dla celów VAT miałoby sztuczny charakter. Jednocześnie, prezentowane podejście znajduje również odzwierciedlenie w wydawanych w tym zakresie interpretacjach podatkowych, przykładowo:

-Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 października 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-1.4012.593.2018.1.JP – „Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy w oparciu o powołane przepisy prawa oraz wnioski płynące z powołanych orzeczeń stwierdzić należy, że Wnioskodawca wykonuje usługę kompleksową. Z punktu widzenia klienta, jest on zainteresowany skorzystaniem z jednej usługi jako całości, natomiast poszczególne czynności wchodzące w jej skład (…) nie stanowią celu samego w sobie, lecz są elementem służącym do stworzenia całości, czyli imprezy integracyjnej. (…) Powyższe prowadzi do wniosku, że z uwagi na charakter i efekt końcowy wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności tylko wszystkie elementy świadczone łącznie doprowadzą do atrakcyjności imprezy integracyjnej”.

-Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 lipca 2019 r. 0111-KDIB3 -2.4012.318.2019.1.MN – „Na podstawie powyższych uregulowań, należy stwierdzić, że w okolicznościach przedstawionych przez Spółkę, nabycie przedmiotowej usługi należy zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym - organizacji jubileuszu, na który składają się inne świadczenia pomocnicze stanowiące elementy usługi kompleksowej, takie jak m.in. usługi zorganizowania uroczystej gali z gastronomią, przygotowania dekoracji i scenografii, zapewnieniem udziału DJ-a. Dlatego też nabywane przez Spółkę usługi, można uznać za usługę kompleksową, zaś czynności składające się na usługę główną są traktowane jako usługi pomocnicze”.

Zatem, w ocenie Wnioskodawcy, pomimo że nabycie samych usług noclegowych i gastronomicznych nie daje zasadniczo prawa do odliczenia podatku VAT, to w zaistniałych okolicznościach, jako że stanowią one świadczenia pomocnicze do nabywanej przez Spółkę usługi kompleksowej organizacji Spotkania – przedmiotowe wyłączenie wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania.

Powyższe wynika w szczególności z faktu, iż katalog usług, których nabycie nie uprawnia do odliczenia VAT naliczonego nie obejmuje usługi takiej jak analizowana (tj. usługi kompleksowej organizacji Wydarzenia), ale usługi o innym charakterze i zakresie (tj. usługi gastronomiczne i noclegowe).

Niniejsze podejście potwierdzają również organy interpretacyjne, np. w interpretacji indywidualnej z 19 września 2017 r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.294.2017.1.AK – „Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji spotkań dla pracowników, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne”.

Jednocześnie, Wnioskodawca podkreśla, że pozostałe wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (na towary i usługi nabywane od innych podmiotów) nie będą dotyczyły nabycia usług noclegowych i gastronomicznych, a zatem również i w tym przypadku wyłączenie wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, że:

-istnieje związek pomiędzy wydatkami ponoszonymi na organizację Wydarzenia a wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT, oraz

-w okolicznościach będących przedmiotem wniosku wyłączenie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego dla nabycia usług noclegowych i gastronomicznych wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania ze względu na fakt, iż usługi noclegowe i gastronomiczne będą stanowiły element świadczenia kompleksowego polegającego na organizacji Wydarzenia,

Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i od innych podmiotów), w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, argumenty wskazane w uzasadnieniu do odpowiedzi na pytanie numer 1 znajdą odpowiednie zastosowanie także w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na organizację Spotkania w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Współpracowników.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, określenie Współpracownicy, obejmuje osoby współpracujące ze Spółką na podstawie innych tytułów prawnych niż umowa o pracę – m.in. umów zlecenie, o dzieło, a także osoby świadczące w sposób ciągły usługi na rzecz Spółki w ramach wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej.

Osoby te również są członkami poszczególnych zespołów projektowych i mają ze sobą bieżący kontakt, niezbędny dla celów efektywnego realizowania powierzonych zadań. Niezakłócone współdziałanie między Współpracownikami a Pracownikami jest zatem kwestią bardzo istotną, a na wysoką efektywność w tym zakresie wpływa odpowiednia integracja zespołu, przyjazna atmosfera, otwarta komunikacja i poczucie zaangażowania. Co więcej, również ta grupa Uczestników była zaangażowana w rozwój Spółki i jej grupy kapitałowej, oraz także ich dotyczą obawy Wnioskodawcy dotyczące wysokiej rotacji pracowników i współpracowników na rynku pracy. Tym samym, również w ich zakresie Spółce zależy na zwiększeniu poczucia lojalności i identyfikacji ze Spółką. Organizacja Wydarzenia, co już zostało wskazane w uzasadnieniu do odpowiedzi na pytanie nr 1, ma z założenia pozytywnie wpłynąć na te aspekty i tym samym także na generowane przez Spółkę przychody.

W tym miejscu należy także podkreślić, że jedną z grup wchodzących w skład Współpracowników, są członkowie zarządu Wnioskodawcy, którzy jednocześnie nie są przez niego zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Co istotne, osoby te również ściśle współpracują z pozostałymi grupami Uczestników na co dzień podejmując decyzje ważne dla funkcjonowania Spółki, które mają wpływ na bieżące funkcjonowanie Pracowników i Współpracowników. W ocenie Wnioskodawcy, ranga Wydarzenia wymaga tego, aby również te osoby uczestniczyły w Spotkaniu, bowiem to właśnie one odpowiadają za taką, a nie inną obecną pozycję Spółki na rynku. Co więcej, obecność tych osób podczas Wydarzenia pozytywnie wpłynie na odbiór Wydarzenia przez innych jego Uczestników, gdyż ich obecność podkreśla prestiż organizowanego Spotkaniu, a jednocześnie możliwość kontaktu z przedstawicielami zarządu Spółki, na gruncie towarzyskim dodatkowo wzmacnia poczucie przynależności do organizacji i podnosi morale pracowników, co z kolei wpływa na większą motywację do pracy oraz głębszą i silniejszą integrację zespołu.

Skoro celem wyjazdu jest zintegrowanie załogi, co w konsekwencji ma przełożyć się na zwiększenie sprzedaży opodatkowanej Spółki, to w ocenie Wnioskodawcy, również wydatki poniesione na organizację Wydarzenia w części dotyczącej uczestnictwa w Spotkaniu Współpracowników powinny być postrzegane jako mające związek z czynnościami opodatkowanymi VAT wykonywanymi przez Spółkę.

Zdaniem Wnioskodawcy, w tym kontekście najistotniejsza jest sama okoliczność, czy czynności wykonywane przez daną osobę przyczyniają się do osiągania przez Spółkę przychodów (a w konsekwencji – czy jej uczestnictwo wSpotkaniu może wpłynąć na wzrost sprzedaży opodatkowanej wykonywanej przez Spółkę), a nie formalna podstawa na jakiej opiera się wykonywanie przez tę osobę takich czynności. Należy natomiast jeszcze raz podkreślić, iż Współpracownicy – jako osoby wchodzące w skład zespołów projektowych i współpracujące na bieżąco z Pracownikami, mają kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania Spółki oraz wykonywania przez nią czynności opodatkowanych.

Należy również podkreślić, że takie stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych, przykładowo w interpretacji indywidualnej DKIS z 9 stycznia 2023 r., 0111-KDIB3-1.4012.726.2022.2.AMA, w której stwierdzono: „Podobnie sytuacja przedstawia się w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją wydarzeń, w których uczestniczą pracownicy Spółki oraz osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, w ramach której w sposób stały współpracują ze Spółką. Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, wydatki ponoszone w ramach organizacji wydarzeń mają również pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną. Służą one integracji pracowników, umacnianiu relacji między nimi, budowaniu ich morale i motywacji do pracy jak również budowaniu wśród nich pozytywnego wizerunku pracodawcy, umacnianiu z nim więzi oraz chęci kontynuowania lub podjęcia zatrudnienia. (…) Skoro zatem są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabywane towary i usługi są/będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (…) związek pośredni w zakresie uczestnictwa w wydarzeniach pracowników Spółek oraz osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, w ramach której w sposób stały współpracują ze Spółką), spełnione są/będą przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. Prawo to przysługuje/przysługiwać będzie o wystawioną na Spółkę fakturę z wykazanym podatkiem VAT”.

Jednocześnie, jako że charakter usług nabywanych dla celu uczestnictwa w Wydarzeniu przez Współpracowników będzie tożsamy z tym opisanym w uzasadnieniu do odpowiedzi na pytanie nr 1, to zdaniem Wnioskodawcy, analogicznie powinny znaleźć zastosowanie argumenty o braku wyłączenia prawa do odliczenia VAT wskazanego w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, Spółce będzie również przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i od innych podmiotów), w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Współpracowników.

Ad 3.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, wśród Uczestników Spotkania Spółka przewiduje także obecność Pracowników spółek powiązanych. Koszt ich uczestnictwa zostanie co do zasadny poniesiony przez Spółkę, niemniej Spółka kosztem tym obciąży poszczególne podmioty z grupy (w odpowiedniej proporcji) – w drodze tzw. „refaktury”, tj. Spółka udokumentuje świadczenie na rzecz podmiotów z grupy poprzez wystawienie faktur.

W ocenie Wnioskodawcy zatem, związek kosztów związanych z uczestnictwem Pracowników spółek powiązanych w Wydarzeniu jest bezpośrednio związany z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych (w postaci świadczenia usług organizacji Spotkania na rzecz spółek z grupy).

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Natomiast w myśl art. 8 ust. 2a, w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Należy zauważyć, że w omawianej sytuacji, skoro koszt uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników spółek powiązanych poniosą odpowiednio podmioty zatrudniające te osoby, to usługobiorcami na gruncie VAT (tj. beneficjentem usług płacącym wynagrodzenie z tytułu ich nabycia) będą te podmioty powiązane. Spółka natomiast będzie działać jako podmiot w tej części „odsprzedający” usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej – a co za tym idzie, w myśl art. 8 ust. 2a ustawy, traktowana powinna być najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie przykładowo w cytowanej już interpretacji DKIS z 9 stycznia 2023 r., 0111-KDIB3-1.4012.726.2022.2.AMA, gdzie uznano m.in.: „Jednocześnie, z racji tego, że w omawianych wydarzeniach biorą udział pracownicy spółek powiązanych (lub członkowie ich rodzin), obciążają je Państwo odpowiednią częścią poniesionych kosztów. (…) Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy, świadczą Państwo na rzecz spółek powiązanych opodatkowaną usługę organizacji wydarzeń z tytułu uczestnictwa w wydarzeniach pracowników spółek powiązanych i członków ich rodzin. Tym samym, w tej części występuje/wystąpi w przedmiotowej sprawie bezpośredni związek ponoszonych wydatków z czynnościami opodatkowanymi, dający Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego”.

Dlatego też, w ocenie Wnioskodawcy, nabycie przez Spółkę usług w tej części będzie bezpośrednio związane z wykonywaniem przez nią czynności opodatkowanych w postaci dalszej „odsprzedaży” tych usług, a tym samym przesłanka występowania związku pomiędzy nabyciem a wykonywaniem czynności opodatkowanych będzie spełniona.

Jednocześnie, jako że charakter usług nabywanych dla celu uczestnictwa w Wydarzeniu przez Współpracowników będzie tożsamy z tym opisanym w uzasadnieniu do odpowiedzi na pytanie nr 1, to zdaniem Wnioskodawcy, analogicznie powinny znaleźć zastosowanie argumenty o braku wyłączenia prawa do odliczenia VAT wskazanego w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Dodatkowo, Wnioskodawca zauważa, że przedmiotowego wyłączenia w ogólnie nie stosuje się do usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a (co w tej sytuacji będzie miało miejsce).

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, Spółce będzie również przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i od innych podmiotów), w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników spółek powiązanych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

-prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktur otrzymanych od Usługodawcy, dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia, w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników, Współpracowników oraz Pracowników spółek powiązanych – z wyjątkiem wydatków związanych z zakupem alkoholu;

-prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktur otrzymanych od innych podmiotów, dokumentujących nabycie dodatkowych usług, związanych z organizacją Wydarzenia (tj. usług fotografa, kamerzysty), w części dotyczącej Pracowników spółek powiązanych,

-nieprawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od innych podmiotów, dokumentujących nabycie dodatkowych usług, związanych z organizacją Wydarzenia (tj. usług fotografa, kamerzysty) w części dotyczącej Pracowników, Współpracowników.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931, ze. zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy:

W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych wyżej regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przy czym, związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.

Należy podkreślić, że ustawodawca umożliwił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 tej ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Przepis ten oznacza, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze, jednak transakcja nie podlega opodatkowaniu, albo jest zwolniona od podatku.

Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z tą regulacją, z prawa do odliczenia podatku mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ponadto, na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a)(uchylona)

b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,

c)usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.

Powyższa reguła oznacza ograniczenie możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku usług noclegowych i gastronomicznych, poza ww. wyjątkami.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (Spółka) należy do międzynarodowej grupy (...). Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w (...). Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności organizuje spotkania okolicznościowe dla swoich pracowników i współpracowników (np. spotkania świąteczne, pikniki, spotkania i/lub wyjazdy integracyjne w celu podziękowania pracownikom za na dobre wyniki sprzedażowe i finansowe osiągnięte w danym okresie rozliczeniowym itp.). W bieżącym roku Spółka będzie obchodziła (...). W związku z tym faktem postanowiła zorganizować uroczyste spotkanie (Spotkanie lub Wydarzenie). W Wydarzeniu tym wezmą udział przede wszystkim osoby piastujące wyższe stanowiska w Spółce lub podmiotach z nią powiązanych (tj. od poziomu menadżerskiego), wśród których można wyróżnić:

-pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w Spółce, a dodatkowo w ramach wyróżnienia i docenienia sukcesów – wybrane osoby zatrudnione na umowę o pracę na niższych niż menedżerskie stanowiskach (dalej: Pracownicy);

-pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w spółkach powiązanych z grupy oraz wybranych udziałowców tych spółek (dalej: Pracownicy spółek powiązanych);

-członków zarządu Wnioskodawcy, którzy nie są jednocześnie zatrudnieni przez Spółkę na podstawie umowy o pracę oraz osoby współpracujące z Wnioskodawcą na podstawie innych umów – m.in. umów zlecenie, o dzieło, a także osoby świadczące w sposób ciągły usługi na rzecz Spółki w ramach wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej (dalej: Współpracownicy).

Podczas wykonywania działalności operacyjnej Spółki, wszystkie grupy Uczestników często ściśle ze sobą współpracują, wspólnie realizując zadania, współtworząc jej wyniki operacyjne i finansowe oraz wpływając na rozpoznawalność poszczególnych brandów na rynku (...).

Ze względu na skalę wydarzenia, Wnioskodawca postanowił zlecić przygotowanie i realizację Spotkania firmie zewnętrznej, która zajmuje się kompleksową organizacją tego typu imprez (dalej: Usługodawca). W tym celu, Spółka zawarła z Usługodawcą umowę, w której ustalono specyfikację poszczególnych prac i zadań, składających się łącznie na realizację przedmiotu umowy, czyli usługę organizacji Wydarzenia.

W celu wykonania świadczenia w postaci organizacji Spotkania, Usługodawca zobowiązany będzie do wykonania na podstawie stosownej umowy określonych czynności.

Udział w Wydarzeniu jest dla Uczestników całkowicie dobrowolny i bezpłatny, przy czym zostali oni poproszeni o wcześniejsze potwierdzenie swojej obecności. Koszty związane z organizacją Spotkania ponosi Wnioskodawca (z zastrzeżeniem wskazanego poniżej aspektu przenoszenia części kosztów na spółki z grupy). Wydatki na ten cel zostaną sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, a na ich pokrycie nie będą angażowane środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.

Rozliczenie usługi organizacji Spotkania odbędzie się na podstawie jednej faktury końcowej wystawionej przez Usługodawcę po wykonaniu usługi, za całościową organizację Spotkania. Wartość usługi została ustalona w formie ryczałtowej kwoty, wynikającej z wyceny poszczególnych elementów wchodzących w skład Wydarzenia i prowizję dla organizatora. Fakturę końcową poprzedzać będą faktury zaliczkowe w celu zabezpieczenia finansowania dla poszczególnych usług i etapów prac, wystawiane zgodnie z harmonogramem płatności.

Niezależnie od zleconej Usługodawcy kompleksowej organizacji Spotkania, Spółka zamierza nabyć dodatkowe usługi potrzebne do organizacji Wydarzenia bezpośrednio od podmiotów innych niż Usługodawca, takich jak m.in. usługi fotografa czy kamerzysty. Celem takiego działania jest podniesienie poziomu atrakcyjności Spotkania. Fakt odrębnego zlecenia tych usług we własnym zakresie przez Spółkę, tj. poza zleconą przez Spółkę usługą całościowej organizacji Spotkania, wynika z chęci wykorzystania przez Spółkę jej kontaktów biznesowych czy utrwalonej współpracy ze sprawdzonymi wykonawcami. W takim przypadku, rozliczenie nastąpi bezpośrednio między Spółką a danym podmiotem (faktura wystawiona zostanie bezpośrednio na rzecz Spółki), a Usługodawca nie będzie uczestniczył w tych uzgodnieniach i rozliczeniach.

Usługi nabywane od podmiotów innych niż Usługodawca nie będą obejmowały usług noclegowych i gastronomicznych. Koszty związane z noclegami/gastronomią będą natomiast elementem kalkulacyjnym ceny należnej Usługodawcy z tytułu organizacji Wydarzenia.

Spółka ponadto wskazuje, iż ostatecznie nie będzie ponosić ekonomicznego ciężaru związanego z uczestnictwem w Wydarzeniu Pracowników spółek powiązanych. Wnioskodawca bowiem zamierza obciążyć tymi kosztami odpowiednio spółki powiązane, dla których pracują poszczególne osoby. W tym celu Spółka odpowiednio wyliczy wydatki poniesione na ich uczestnictwo (proporcjonalnie do liczby osób uczestniczących w Spotkaniu), a obciążenie poszczególnych podmiotów z grupy udokumentuje fakturami VAT.

Prowadząc działalność gospodarczą Spółka wykonuje czynności opodatkowane VAT, w związku z tym ma pełne prawo do odliczenia podatku VAT i nie stosuje pre-współczynnika ani współczynnika, o których mowa w art. 86 ust. 2a i art. 90 ustawy o VAT. Wnioskodawca wskazał, że nie zamierza odliczać podatku VAT od wydatków na zakup alkoholu, które Spółka poniesie w ramach organizacji Spotkania.

Wątpliwości Wnioskodawcy w analizowanej sprawie dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia dla Pracowników, Współpracowników oraz Pracowników spółek powiązanych (otrzymanych zarówno od Usługodawcy, jak i innych podmiotów).

Aby ocenić prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w sytuacji opisanej we wniosku mamy do czynienia z jednym kompleksowym świadczeniem.

Aby móc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja rożnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze.

Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej.

Co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Koncepcję opodatkowania świadczeń kompleksowych wypracował TSUE w wydanych orzeczeniach na podstawie pierwotnie obowiązującej Szóstej Dyrektywy Rady (77/388/EWG) oraz obecnie obowiązującej Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1, ze zm.).

W szczególności w wyroku z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd (CPP) przeciwko Commissioners of Customs & Excise, Trybunał uznał, że każde świadczenie usług powinno być, co do zasady, traktowane jako świadczenie odrębne i niezależne. Jeżeli jednak dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej.

W orzeczeniu z 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV przeciwko Staatssecretaris van Financien, TSUE zawarł kilka uwag pozwalających na zidentyfikowanie usług złożonych. Trybunał wskazał mianowicie, że istotne jest założenie, z jakim należy podejść do analizy każdego takiego zdarzenia. Tym założeniem jest to, by – po pierwsze – każda czynność była zwykle uznawana za odrębną i niezależną, jednocześnie – po drugie – trzeba mieć na względzie, że czynność złożona z jednego świadczenia w sensie ekonomicznym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zakłócać funkcjonowania systemu podatku VAT.

W celu określenia, czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową należy – wg TSUE – przede wszystkim poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi, rozumianemu jako przeciętny konsument, kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie.

W konsekwencji, w świetle omawianego wyroku należy przyjąć, że nie będzie mieć charakteru kompleksowego taki zestaw świadczeń, których połączenie miałoby charakter działania sztucznego. W tym kontekście, za świadczenia odrębne należy więc uznać świadczenia wykonywane przez jednego świadczącego na rzecz jednego nabywcy, które nawet jeżeli są w pewien sposób powiązane, mogą być traktowane rozłącznie, a traktowanie to nie wpłynie na charakter żadnego z nich ani też nie sprawi, że wartość świadczeń z punktu widzenia nabywcy będzie inna, niż gdyby świadczenia te były uznane za świadczenie złożone.

Warto także zwrócić uwagę na wyrok TSUE z 11 czerwca 2009 r. w sprawie C-572/07 RLRE Tellmer Property sro przeciwko Finančni ředitelstvi v Usti nad Labem, w którym Trybunał wskazał, że

„(...) w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem które mogą oddzielnie prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, jeżeli nie są od siebie niezależne. Jest tak na przykład w sytuacji, gdy można stwierdzić, że jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, a inne świadczenie lub świadczenia stanowią jedno lub więcej świadczeń pomocniczych dzielących los podatkowy świadczenia głównego. W szczególności dane świadczenie należy uważać za świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, gdy dla klientów nie stanowi ono celu samego w sobie, lecz środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z głównej usługi usługodawcy” oraz „(...) jednolite świadczenie występuje w przypadku, gdy dwa lub więcej elementy albo dwie lub więcej czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny”.

Powyższe poglądy znajdują również potwierdzenie w wyrokach: z 5 czerwca 1997 r. w sprawie C-2/95 Sparekassernes Datacenter (SDC) przeciwko Skatteministeriet, z 29 marca 2007 r. w sprawie C-111/05 Aktiebolaget NN przeciwko Skatteverket, z 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP przeciwko Commissioners for Her Majesty’s Revenue and Customs, czy w wyroku z 11 lutego 2010 r. w sprawie C-88/09 Graphic Procede przeciwko Ministere du Budget, des Comptes publics et de la Fonction publique.

W kontekście powyższego stwierdzić należy, że ze świadczeniem złożonym (kompleksowym) mamy do czynienia wówczas, gdy świadczenie usługodawcy jest rozbudowane i obejmuje dwie lub więcej pojedynczych czynności (świadczeń), będących elementami częściowego zobowiązania strony transakcji. Jednocześnie świadczenie takie, jeśli może zostać uznane za świadczenie o charakterze złożonym, podlega opodatkowaniu jednolitą stawką podatku od towarów i usług, właściwą dla świadczenia podstawowego, głównego. Zatem w przypadku świadczeń o charakterze złożonym, o wysokości stawki podatku decydować będzie to, czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jednym świadczeniem kompleksowym, czy też z szeregiem jednostkowych świadczeń. Ocena tej okoliczności winna odbywać się więc w oparciu o to, czy dokonywane czynności (świadczenia) wykazują ze sobą tak ścisłe powiązanie, że w sensie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.

Wnioskodawca wskazał, że Spółka zawarła z Usługodawcą umowę, w której ustalono specyfikację poszczególnych prac i zadań, składających się łącznie na realizację przedmiotu umowy, czyli usługę organizacji Wydarzenia, tj. uroczystego spotkania. W celu wykonania świadczenia w postaci organizacji Spotkania, Usługodawca zobowiązany będzie do wykonania na podstawie stosownej umowy w szczególności następujących czynności: organizacja i koordynacja zakwaterowania Uczestników w hotelu, zapewnienie Uczestnikom wyżywienia oraz napojów – poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych, wynajęcie sali konferencyjno-balowej, organizacja i koordynacja transportu Uczestników (w tym lotów, transferów z lotniska i przejazdów zorganizowanych), przygotowanie i realizacja aktywności integracyjnych dla Uczestników, opracowanie, organizacja i realizacja konceptu artystycznego Spotkania, w tym garden party oraz gali, zapewnienie oprawy muzycznej, organizacja i koordynacja obsługi technicznej w trakcie trwania Spotkania, zapewnienie bezpieczeństwa Spotkania (w tym zapewnienie służb ratunkowych i medycznych), opracowanie projektów graficznych i tekstowych materiałów brandingowych.

Analiza wymienionych świadczeń prowadzi do wniosku, że Spółka nabędzie kompleksową usługę organizacji Wydarzenia, na którą składa się pakiet powiązanych ze sobą świadczeń.

Czynności związane z organizacją Spotkania zostaną zlecone przez Wnioskodawcę firmie zewnętrznej, która zajmuje się kompleksową organizacją tego typu imprez. Z okoliczności wniosku wynika, iż zawierając umowę o zorganizowanie Wydarzenia, zamiarem Spółki nie jest zakup pojedynczych czynności składających się na jego realizację, ale zobowiązanie Usługodawcy do kompleksowej obsługi całego procesu organizacyjnego. Poszczególne świadczenia nie stanowią dla Wnioskodawcy celu samego w sobie, lecz są jedynie środkiem do lepszego wykorzystania usługi głównej. W tym usługi noclegowe i gastronomiczne, tj. organizacja i koordynacja zakwaterowania Uczestników w hotelu, zapewnienie Uczestnikom wyżywienia oraz napojów – poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych, nie mają charakteru samoistnego lecz tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość – usługę polegającą na organizacji ww. Wydarzenia, są tak ściśle z nią związane, że tworzą obiektywnie jedno świadczenie i nie powinny być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.

Jak wskazał Wnioskodawca w opisie sprawy, Wydarzenie zostanie zorganizowane dla Pracowników, Współpracowników oraz Pracowników spółek powiązanych. Podczas wykonywania działalności operacyjnej Spółki, wszystkie grupy ww. Uczestników, tj. Pracownicy, Współpracownicy oraz Pracownicy spółek powiązanych, często ściśle ze sobą współpracują, wspólnie realizując zadania, współtworząc jej wyniki operacyjne i finansowe oraz wpływając na rozpoznawalność poszczególnych brandów na rynku usług (...). W ramach Wydarzenia zorganizowanego dla Pracowników, Współpracowników oraz dla Pracowników spółek powiązanych, zaplanowano m.in. konferencję, brandowy panel dyskusyjny, garden party i galę. W ramach tych wydarzeń odbędzie się prezentacja dotycząca wyników sprzedażowych Spółki i szczegółów działalności jej poszczególnych brandów, omówienie planów i perspektyw rozwoju, wręczenie wyróżnień i podziękowań dla zasłużonych Pracowników. Wśród zaplanowanych głównych aktywności integracyjnych należy wymienić garden party oraz zajęcia dla Uczestników, mające na celu tzw. team building. Ponadto, w programie zaplanowano m.in. panele dyskusyjne, prelekcje speakerów biznesowych. Aktywności integracyjne będą odbywały się w ramach realizacji programu Spotkania – ich organizacja jest przewidziana w konkretnym bloku czasowym zgodnie z harmonogramem. Głównymi celami organizacji Spotkania są przede wszystkim: podsumowanie działalności grupy kapitałowej i jej sukcesów, podziękowanie Uczestnikom za ich zaangażowanie w rozwój działalności prowadzonej przez Spółkę i grupę kapitałową oraz integracja Uczestników, która może przyczynić się do zmniejszenia rotacji załogi, wzrost motywacji i zaangażowania załogi w wykonywanie obowiązków służbowych, a także wsparcie w umacnianiu relacji oraz komunikacji pomiędzy Uczestnikami. Zaplanowane Wydarzenie ma także sprzyjać zaangażowaniu się Uczestników w bezpośrednią interakcję pomiędzy nimi, co w dobie pracy zdalnej jest niezwykle cenne. Wnioskodawca dąży w ten sposób do zwiększenia efektywności pracy załogi i ich poczucia identyfikacji ze Spółką i grupą oraz zmniejszenia rotacji pracowników.

Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy stwierdzić należy, że ww. zakupy związane z organizacją Spotkania (nabyte w ramach kompleksowej usługi od Usługodawcy), w której uczestniczyć będą Pracownicy, Współpracownicy oraz Pracownicy spółek powiązanych, w części dotyczącej Pracowników oraz Współpracowników – mają pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą, przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości – zaplanowane Wydarzenie służyć będzie integracji pracowników, co może przyczynić się do zmniejszenia rotacji załogi, wspierać będzie w umacnianiu relacji oraz komunikacji pomiędzy Uczestnikami, wpłynie na wzrost motywacji i zaangażowania załogi w wykonywanie obowiązków służbowych oraz zwiększenie efektywności pracy załogi, charakter Wydarzenia przyczyni się również do umocnienia relacji oraz komunikacji pomiędzy Uczestnikami, tak aby pozwolić Uczestnikom lepiej się poznać i zintegrować, a także nawiązać nowe znajomości. Spółka zakłada, że takie działania wpłyną na poprawę atmosfery w pracy i jakość komunikacji na płaszczyźnie zawodowej. To z kolei powinno zwiększyć efektywność pracowników, ich motywację i jakość świadczonej pracy, co w ocenie Wnioskodawcy powinno wpłynąć pozytywnie na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT i w rezultacie – prowadzić do zwiększenia jej sprzedaży opodatkowanej VAT. Zatem wydatki poniesione w związku z nabyciem usługi organizacji Wydarzenia od Usługodawcy, będą związane z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

W odniesieniu natomiast do Pracowników spółek powiązanych, Wnioskodawca wskazał, że z tytułu uczestnictwa Pracowników spółek powiązanych, obciąży kosztami odpowiednio spółki powiązane, dla których pracują poszczególne osoby. Obciążenie poszczególnych podmiotów z grupy zostanie udokumentowane fakturami VAT. Zatem, na rzecz spółek powiązanych, Wnioskodawca będzie świadczyć opodatkowaną usługę organizacji Wydarzenia z tytułu uczestnictwa w nim Pracowników spółek powiązanych. Jak bowiem wskazano wyżej, zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Tym samym, w tej części wystąpi bezpośredni związek ponoszonych wydatków, o których mowa powyżej z czynnościami opodatkowanymi Spółki.

Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest – w analizowanej sprawie – kompleksowa usługa organizacji Spotkania, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe.

W tym miejscu należy podkreślić (pomimo wskazania przez Wnioskodawcę, że wydatki na zakup alkoholu, które Spółka poniesie w ramach Spotkania nie są przedmiotem zapytania w ramach złożonego wniosku), że prawo do odliczenia nie będzie przysługiwało Wnioskodawcy w części dotyczącej wydatków na zakup alkoholu dla Uczestników Spotkania, z uwagi na brak związku (nawet pośredniego) pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi Spółki.

W związku z powyższym należy uznać, że organizacja Wydarzenia przez Usługodawcę, na które składa się szereg czynności opisanych we wniosku, stanowi świadczenie kompleksowe i poszczególne czynności w ramach tych świadczeń nie podlegają odrębnej analizie – z wyłączeniem jednakże zapewnienia Uczestnikom napojów alkoholowych.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej od Usługodawcy, dokumenującej kompleksową organizację Spotkania, na którą składają się czynności: organizacja i koordynacja zakwaterowania Uczestników w hotelu, zapewnienie Uczestnikom wyżywienia oraz napojów – poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych, wynajęcie sali konferencyjno-balowej, organizacja i koordynacja transportu Uczestników (w tym lotów, transferów z lotniska i przejazdów zorganizowanych), przygotowanie i realizacja aktywności integracyjnych dla Uczestników, opracowanie, organizacja i realizacja konceptu artystycznego Spotkania, w tym garden party oraz gali, zapewnienie oprawy muzycznej oraz organizacja i koordynacja obsługi technicznej w trakcie trwania Spotkania, zapewnienie bezpieczeństwa Spotkania (w tym zapewnienie służb ratunkowych i medycznych), opracowanie projektów graficznych i tekstowych materiałów brandingowych – poza świadczeniem polegającym na zakupie alkoholu dla Uczestników Spotkania.

Spółka wskazała także, że zamierza nabyć dodatkowe usługi w związku z organizacją Spotkania bezpośrednio od podmiotów innych niż Usługodawca, takich jak m.in. usługi fotografa czy kamerzysty. Z opisu sprawy wynika, że zdjęcia i nagrania zostaną opublikowane na stronie internetowej Wnioskodawcy i/lub na jego portalach społecznościowych oraz będą stanowić również pamiątkę dla Uczestników. Należy wskazać, że ww. świadczenia nabyte odrębnie od fotografa czy kamerzysty, nie składają się na kompleksową usługę organizacji Wydarzenia. Nie stanowią one świadczeń niezbędnych do należytego i właściwego świadczenia usług polegających na organizacji Spotkania. Nie sposób uznać, że ww. usługi dodatkowe wykazują ścisłe powiązanie i są konieczne do przygotowania Wydarzenia w taki sposób, że w sensie gospodarczym stworzą jedną całość, i których rozdzielenie miałoby sztuczny charakter. Nie można również uznać, że ww. usługi fotografa czy kamerzysty są zdeterminowane przez usługę główną (a więc usługę przygotowania Wydarzenia) oraz, że nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez tych dodatkowych usług. Powyższe okoliczności wskazują, że usługi fotografa czy kamerzysty, są usługami dodatkowymi, które są oferowane w związku z organizacją Wydarzenia i nie stanowią środka do lepszego wykonania tych usług (organizacji Spotkania).

Usługi fotografa czy kamerzysty, stanowią usługi odrębne oraz nie są elementem składowym kompleksowej usługi organizacji Wydarzenia. Ww. usługi mają na celu uatrakcyjnienie Uczestnikom Spotkania.

Ww. usługi nie będą związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę, będą służyć celom osobistym, prywatnym Uczestników (Wnioskodawca wskazał, że będą stanowić pamiątkę dla Uczestników) oraz mają na celu uatrakcyjnienie Spotkania. Zatem skoro wydatki poniesione na nabycie świadczeń polegających na nabyciu usług fotografa czy kamerzysty, nie będą związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, to Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w zawiązku z nabyciem ww. usług – w części dotyczącej Pracowników oraz Współpracowników.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie – w części dotyczącej Pracowników i Współpracowników – Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług dodatkowych w postaci usług fotografa czy kamerzysty. Należy zaznaczyć, że usługi fotografa, kamerzysty nie wykazują związku (nawet pośredniego) pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę.

Jednocześnie, jak już wcześniej wskazano, Wnioskodawca obciąży kosztami uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników spółek powiązanych podmioty zatrudniające te osoby. Jak wynika z wniosku – charakter usług nabywanych dla celu uczestnictwa w Wydarzeniu jest taki sam dla Pracowników, Współpracowników oraz Pracowników spółek powiązanych. Należy zatem stwierdzić, że z uwagi na fakt, że kosztami dodatkowych usług nabytych w związku z organizacją Spotkania bezpośrednio od podmiotów innych niż Usługodawca, takimi jak m.in. usługi fotografa czy kamerzysty, Wnioskodawca obciąży następnie spółki powiązane (proporcjonalnie do liczby osób uczestniczących w Spotkaniu), co zostanie udokumentowane fakturami VAT, to w tym przypadku ww. zakupy związane z nabyciem usług fotografa, czy kamerzysty, będą miały bezpośredni związek z czynnościami opodatkowanymi Spółki, dający Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego – z uwagi na odsprzedaż tych usług.

W konsekwencji:

-Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktury otrzymanej od Usługodawcy, dokumentującej wydatki poniesione na organizację Wydarzenia dla Pracowników, Współpracowników oraz Pracowników spółek powiązanych;

-Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktury otrzymanej od Usługodawcy, dokumentującej wydatki poniesione na organizację Wydarzenia, na które będą składać się wydatki związane z zapewnieniem napojów alkoholowych;

-Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od innych podmiotów, dokumentujących nabycie dodatkowych usług, związanych z organizacją Wydarzenia dla Pracowników, Współpracowników, tj. w analizowanej sprawie – usług fotografa czy kamerzysty;

-Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktur otrzymanych od innych podmiotów, dokumentujących nabycie dodatkowych usług, związanych z organizacją Wydarzenia dla Pracowników spółek powiązanych tj. w analizowanej sprawie – usług fotografa czy kamerzysty (z uwagi na ich odsprzedaż Spółkom powiązanym).

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

·        prawa do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktur otrzymanych od Usługodawcy, dokumentujących wydatki poniesione na organizację Wydarzenia, w części dotyczącej uczestnictwa w Wydarzeniu Pracowników, Współpracowników oraz Pracowników spółek powiązanych – z wyjątkiem zakupów związanych z zakupem alkoholu;

·prawa do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktur otrzymanych od innych podmiotów, dokumentujących nabycie dodatkowych usług, związanych z organizacją Wydarzenia (tj. usług fotografa, kamerzysty), w części dotyczącej Pracowników spółek powiązanych;

-jest prawidłowe.

Natomiast stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

·        prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych od innych podmiotów, dokumentujących nabycie dodatkowych usług, związanych z organizacją Wydarzenia (tj. usług fotografa, kamerzysty) w części dotyczącej Pracowników, Współpracowników

-       jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnośnie natomiast powołanych interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie. Zatem powołane interpretacje indywidualne nie mogą mieć wpływu na ocenę prawną rozpatrzonej sprawy.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).