wyłączenie z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa - Interpretacja - 1061-IPTPP3.4512.702.2016.2.BM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2017, sygn. 1061-IPTPP3.4512.702.2016.2.BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

wyłączenie z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2016 r. (data wpływu 19 grudnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 stycznia 2017 r. (data wpływu 25 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 stycznia 2017 r. (data wpływu 25 stycznia 2017 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą pod firmą: Zakład Usług Pogrzebowych ., z głównym miejscem wykonywania działalności gospodarczej pod adresem ul. .. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy została zawieszona od 1 grudnia 2016 r.

Wnioskodawca rozważa zbycie w 2017 roku prowadzonego przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz swojej córki ., która od 13 października 2016 r. prowadzi również własną indywidualną działalność gospodarczą. Transakcja zostanie zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi i obejmie wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a w szczególności składniki majątku przedsiębiorstwa ujęte w jego ewidencji środków trwałych: samochód Mercedes Vito, samochód Iveco Daily, samochód Fiat Scudo, platformę pogrzebową, komorę chłodniczą oraz budynek handlowo-usługowy wykorzystywany na podstawie umowy użyczenia. Wzmiankowany budynek handlowo-usługowy został przyjęty do używania przez Wnioskodawcę i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu 17 sierpnia 2010 r z wartością początkową 157.232,07 zł. Przedmiotowy budynek handlowo-usługowy został wybudowany przez Wnioskodawcę na położonej . nieruchomości gruntowej stanowiącej wyłączną własność jego żony .. Nieruchomość ta została nabyta przez żonę Wnioskodawcy z funduszy stanowiących jej majątek odrębny, wobec czego nie weszła do majątku wspólnego małżonków, zaś jej wyłącznym właścicielem ujawnionym w dziale II księgi wieczystej nr jest . Przed rozpoczęciem budowy przedmiotowego budynku handlowo-usługowego, Wnioskodawca uzyskał od żony pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na budowę oraz dalsze prowadzenie działalności na części stanowiącej jej majątek odrębny nieruchomości gruntowej. W ten sposób Wnioskodawca zawarł ze swoją żoną . na czas nieoznaczony umowę użyczenia części nieruchomości. Jako że Wnioskodawca wybudował przedmiotowy budynek handlowo-usługowy z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej, w toku budowy dokonywał odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych. Ogółem od zakupów inwestycyjnych na wytworzenie przedmiotowego budynku Wnioskodawca odliczył podatek naliczony w łącznej kwocie 32.289,60 zł. Niezależnie od przedmiotowego budynku handlowo-usługowego, na pozostałej części stanowiącej własność nieruchomości gruntowej przy ul. . znajduje się jej dom mieszkalny, który nie jest przedmiotem umowy użyczenia i nie jest związany z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Wnioskodawca i jego córka uzyskali już zgodę na przeniesienie w drodze darowizny przedsiębiorstwa praw z umowy użyczenia zawartej pomiędzy Wnioskodawcą i ..

Po dokonaniu darowizny przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zakończy prowadzenie działalności gospodarczej i wykreśli wpis z CEIDG oraz wyrejestruje się z VAT.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że przekazany w drodze darowizny majątek będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 380, z późn. zm.), tzn. będzie stanowił zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmujący w szczególności:

  • nazwę przedsiębiorstwa: Zakład Usług Pogrzebowych .;
  • własność ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, a w szczególności prawo własności - samochodu Mercedes Vito, samochodu Iveco Daily, samochodu Fiat Scudo, platformy pogrzebowe, komory chłodniczej, kosiarki ogrodowej, podkaszarki żyłkowej, agregatu prądotwórczego, agregatu sprężarkowego, dwóch szlifierek kątowych, wiertarki udarowej, kompletu wierteł, mebli biurowych, urządzenia wielofunkcyjnego (drukarka z ksero), komputera (laptop) i drobnych narzędzi budowlanych;
  • prawo do korzystania z części położonej przy ul. . nieruchomości gruntowej zabudowanej wzniesionym przez Wnioskodawcę budynkiem handlowo-usługowym, wynikające z zawartej na czas nieoznaczony bez zachowania formy pisemnej umowy użyczenia z żoną wnioskodawcy .;
  • środki pieniężne;
  • informacje objęte tajemnicą przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wyjaśnia przy tym, że Jego przedsiębiorstwu nie przysługują obecnie: prawo własności nieruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych, koncesje, licencje, zezwolenia, patenty, inne prawa własności przemysłowej, prawa autorskie ani majątkowe prawa pokrewne. Jeśli jednak przed dokonaniem darowizny takie prawa weszłyby w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy to również zostałyby objęte darowizną przedsiębiorstwa na rzecz córki Wnioskodawcy - transakcja ta obejmie bowiem wszystkie aktywa i pasywa przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

W ocenie Wnioskodawcy, przekazywany w drodze darowizny majątek stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 380, z późn. zm.), gdyż obejmuje wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy - które stanowią zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

W oparciu o przekazany majątek córka Wnioskodawcy będzie kontynuowała działalność w zakresie w jakim prowadził ją Wnioskodawca.

W ocenie Wnioskodawcy, przekazywany przez Wnioskodawcę w drodze darowizny majątek stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 380, z późn. zm.) i pozwoli córce Wnioskodawcy kontynuować w całości działalność w zakresie, w jakim Wnioskodawca ją prowadził.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy do rozważanej przez Wnioskodawcę transakcji zbycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz jego córki obejmującej w szczególności przeniesienie prawa do wykorzystywania na podstawie umowy użyczenia stanowiącej majątek odrębny jego żony nieruchomości gruntowej, na której Wnioskodawca wzniósł budynek handlowo-usługowy z pełnym odliczeniem VAT, znajdą zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Wnioskodawcy, do rozważanej przez niego transakcji zbycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz jego córki, obejmującej w szczególności przeniesienie prawa do wykorzystywania na podstawie umowy użyczenia stanowiącej majątek odrębny jego żony nieruchomości gruntowej, na której Wnioskodawca wzniósł budynek handlowo-usługowy z pełnym odliczeniem VAT, nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 1 ab initio ustawy o podatku od towarów i usług, jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Zamierzona przez Wnioskodawcę darowizna przedsiębiorstwa na rzecz jego córki obejmować zaś będzie wszystko, co wchodzi w skład jego przedsiębiorstwa, a w szczególności stanowiące własność Wnioskodawcy środki trwałe - samochód Mercedes Vito, samochód Iveco Daily, samochód Fiat Scudo. platformę pogrzebową, komorę chłodniczą, a także wzniesiony przez Wnioskodawcę budynek handlowo-usługowy posadowiony na nieruchomości gruntowej stanowiącej majątek odrębny jego żony .. Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, ze wzmiankowany budynek stanowi część składową gruntu, który nie stanowi własności Wnioskodawcy - jest on bowiem uprawniony do jego wykorzystywania na podstawie umowy użyczenia, która dla swej ważności nie wymaga zachowania formy pisemnej, zaś prawa z tej umowy stanowią część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (stosownie do art. 55[1] kodeksu cywilnego) i podlegają przeniesieniu na nabywcę przedsiębiorstwa w drodze darowizny przedsiębiorstwa (zgodnie z art. 55[2] kodeksu cywilnego). Co więcej, Wnioskodawca i jego córka uzyskali już zgodę użyczającej na objęcie darowizną przedsiębiorstwa również praw ze wzmiankowanej umowy użyczenia. Bez znaczenia pozostaje również fakt, że mająca otrzymać przedmiotowe przedsiębiorstwo w drodze darowizny córka Wnioskodawcy prowadzi już własną indywidualną działalność gospodarczą. Jako że w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie wchodzi prawo własności nieruchomości, lecz prawa z umowy jej użyczenia, dla skuteczności rozważanej transakcji wystarczające będzie zachowanie formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (stosownie do art. 75[1] par. 1 kodeksu cywilnego w zw. z art. 890 par. 1 zd. 2 kodeksu cywilnego)

Wobec powyższego, do zamierzonej przez Wnioskodawcę darowizny przedsiębiorstwa na rzecz jego córki nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Natomiast przez świadczenie usług w świetle art. 8 ust. 1 ww. ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie transakcja zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawa towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie darowizny.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego).

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji przedsiębiorstwa. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r., poz. 380 z późn. zm.). Stosownie do ww. artykułu Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 55 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to zbycie takiego przedsiębiorstwa do innego podmiotu, nie będzie podlegało przepisom ustawy.

Należy tu wskazać również art. 55 Kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Wobec powyższego, przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego jest takie przedsiębiorstwo, które jest zorganizowane i wyposażone w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych, jest samodzielnym podmiotem prawa funkcjonującym w obrocie gospodarczym.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą pod firmą: Zakład Usług Pogrzebowych . Wnioskodawca rozważa zbycie w 2017 roku prowadzonego przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz swojej córki . Przekazany w drodze darowizny majątek będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 380, z późn. zm.), tzn. będzie stanowił zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Transakcja zostanie zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi i obejmie wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a w szczególności składniki majątku przedsiębiorstwa ujęte w jego ewidencji środków trwałych: samochód Mercedes Vito, samochód Iveco Daily, samochód Fiat Scudo, platformę pogrzebową, komorę chłodniczą oraz budynek handlowo-usługowy. Inne składniki przedsiębiorstwa, które będą podlegały przekazaniu w drodze darowizny to: nazwa przedsiębiorstwa, prawo do korzystania z części nieruchomości gruntowej zabudowanej, środki pieniężne, informacje objęte tajemnicą przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedmiotowy budynek handlowo-usługowy został wybudowany przez Wnioskodawcę na nieruchomości gruntowej stanowiącej wyłączną własność jego żony .. Wnioskodawca zawarł ze swoją żoną .na czas nieoznaczony umowę użyczenia części nieruchomości. Wnioskodawca i jego córka . uzyskali już zgodę . na przeniesienie w drodze darowizny przedsiębiorstwa praw z umowy użyczenia zawartej pomiędzy Wnioskodawcą i ..

Po dokonaniu darowizny przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zakończy prowadzenie działalności gospodarczej oraz wyrejestruje się z VAT.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że darowizna będzie obejmowała wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, w tym także prawo do wykorzystywania na podstawie umowy użyczenia stanowiącej majątek odrębny jego żony nieruchomości gruntowej, a więc przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Do transakcji darowizny przedsiębiorstwa spełniającego wymogi określone w art. 55 Kodeksu cywilnego - stosownie do przepisu art. 6 pkt 1 ustawy - nie stosuje się przepisów ustawy VAT.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że do rozważanej przez Wnioskodawcę transakcji zbycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz córki, obejmującej także przeniesienie prawa do wykorzystywania na podstawie umowy użyczenia stanowiącej majątek odrębny żony Wnioskodawcy nieruchomości gruntowej, na której Wnioskodawca wzniósł budynek handlowo-usługowy z pełnym odliczeniem VAT, nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.

Podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi