Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem munduru górniczego. - Interpretacja - ITPP2/443-283/12/MD

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2012, sygn. ITPP2/443-283/12/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem munduru górniczego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2012 r. (data wpływu 8 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 10 kwietnia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem munduru górniczego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 10 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem munduru górniczego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Prezydenta Miasta w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i wydawania książek oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na podstawie zdobytego doświadczenia pisze Pan zbeletryzowane książki o górnictwie oraz poezję. Za powyższą twórczość Ministerstwo Gospodarki nadało Panu tytuł: Generalny Honorowy Dyrektor Górniczy, co uprawnia do noszenia munduru z powyższym stopniem. W związku z tym uszył Pan takowy mundur (posiada Pan fakturę z tego tytułu), w którym prezentuje swoje książki na spotkaniach autorskich. Stanowią one swoistą reklamę Pana twórczości, co w dużym stopniu zwiększa sprzedaż. Spotkania odbywają się na terenie ośrodków kulturalnych, jak i na terenie kopalń, które są głównym odbiorcą książek. Ww. mundur nie jest dla Pana ubraniem codziennym, a wyłącznie służbowym. Pana książki sprzedawane są z podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano pytanie sprowadzające się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia munduru górniczego.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek naliczony poniesiony z powyższego tytułu winien być odliczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania (związanych z wykonywaniem) czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.

W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Przepisy art. 88 ustawy przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ze złożonego wniosku wynika, że Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i wydawania książek oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na podstawie zdobytego doświadczenia pisze Pan zbeletryzowane książki o górnictwie oraz poezję. Za powyższą twórczość Ministerstwo Gospodarki nadało Panu tytuł: Generalny Honorowy Dyrektor Górniczy, co uprawnia do noszenia munduru z powyższym stopniem. W związku z tym uszył Pan taki mundur (posiada Pan fakturę z tego tytułu) i prezentuje w nim swoje książki na spotkaniach autorskich. Stanowią one swoistą reklamą Pana twórczości, co w dużym stopniu zwiększa Pana sprzedaż. Ww. mundur nie jest dla Pana ubraniem codziennym, a wyłącznie służbowym. Pana książki sprzedawane są z podatkiem od towarów i usług.

Na tym tle powziął Pan wątpliwość dotyczącą prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem munduru górniczego.

Mając na względzie stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść 86 ust. 1 ustawy stwierdzić należy, że skoro fakt używania przedmiotowego munduru ma jak wskazano we wniosku istotny wpływ na sprzedaż (opodatkowaną) Pana książek - przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jego nabyciem, o ile nie wystąpiły przesłanki wyłączające to prawo, określone w art. 88 ustawy .

Należy zauważyć, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, co oznacza, iż w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej został (zostanie) określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 779 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy