Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków UE, dotyczącego budowy ośrodka promocji i pr... - Interpretacja - ITPP2/443-1400/11/KT

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 12.01.2012, sygn. ITPP2/443-1400/11/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków UE, dotyczącego budowy ośrodka promocji i prezentacji produktów regionalnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2011 r. (data wpływu 4 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 2 stycznia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji projektu polegającego na wykonaniu i montażu drewnianego domku z wyposażeniem, który będzie stanowił Ośrodek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 2 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji projektu polegającego na wykonaniu i montażu drewnianego domku z wyposażeniem, który będzie stanowił Ośrodek.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan zatrudniony na umowę o pracę na pełen etat. Nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

We wrześniu 2011 r. zawarł Pan umowę z Urzędem Marszałkowskim o przyznania pomocy finansowej na operację z zakresu małych projektów, w ramach działania 413 Wdrożenie lokalnych strategii rozwoju, objętych PROW na lata 2007-2013.

Umowa obejmuje wykonanie i montaż drewnianego domku z wyposażeniem, który będzie stanowił Ośrodek.

Zakupy materiałów i usług budowlanych oraz wyposażenia na realizację powyższego projektu, potwierdzone będą fakturami VAT.

Montaż ww. domku, który będzie stanowił Ośrodek, nie jest dokonywany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, a realizacja tego zadania stanowi Pana pomysł, wynikający z potrzeby tzw. K..

Ośrodek będzie Pan prowadził, jako miejsce promocji i informacji o warunkach wprowadzenia na rynek tradycyjnych, lokalnych i regionalnych produktów z (), zwłaszcza żywności wysokiej jakości, w tym certyfikowanych produktów ekologicznych. Ośrodek będzie stanowił bazę imprez i wystaw o charakterze regionalnym. Nie będzie Pan pobierał opłat za udostępnianie domku na tego typu imprezy, więc wszystkie zakupy materiałów i usług związane z jego montażem i wyposażeniem, nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Zrealizowany projekt nie będzie generował zysków.

Koszty projektu nie przekroczą 30.000 zł, a dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego wynosi 20.000 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy jako osoba fizyczna, niebędąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, korzystająca ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust 1 i 9 ustawy, będzie Pan mógł odliczyć podatek naliczony w fakturach dotyczących zakupu materiałów, usług budowlanych oraz wyposażenia domku...

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek naliczony w fakturach zakupu materiałów, usług budowlanych oraz wyposażenia domku, w myśl art. 86 ust 1 ustawy, nie będzie podlegał odliczeniu, gdyż korzysta Pan ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust 1 i 9 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że nie będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na zakup materiałów, usług budowlanych oraz wyposażenia domku, o ile jak Pan wskazał - nie będą miały związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Jednocześnie wskazuje się, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zasadności korzystania przez Pana ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie przedstawił Pan w tym zakresie stanowiska, ani nie postawił pytania, a udzielając niniejszej interpretacji powyższe przyjęto jako element zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 698 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy