Należy stwierdzić, że w sytuacji gdy przedmiotowe usługi polegają na pośredniczeniu w zawarciu transakcji kupna - sprzedaży pomiędzy podmiotami, oraz ... - Interpretacja - IPPP2/443-629/09-2/MS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 18.08.2009, sygn. IPPP2/443-629/09-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Należy stwierdzić, że w sytuacji gdy przedmiotowe usługi polegają na pośredniczeniu w zawarciu transakcji kupna - sprzedaży pomiędzy podmiotami, oraz organizacji i wykonaniu czynności pomocniczych związanych z przygotowaniem towarów do wysyłki (w zakresie pakowania, ważenia, przeładunku oraz nadzoru nad transportem), a Podatnik świadczący te usługi prowadzi dokumentację z której jednoznacznie wynika, iż towar objęty czynnościami pakowania, ważenia, przeładunku oraz nadzoru nad transportem oraz, towar co do którego Wnioskodawca wykonała czynności pośrednictwa sprzedaży przewozu został wyeksportowany to ma prawo do zastosowania stawki podatkowej w wysokości 0% w związku z art. 83 ust. 1 pkt 21 oraz art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 02 czerwca 2009r. (data wpływu 05 czerwca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 05 czerwca 2009r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa sprzedaży towarów oraz wykonywania czynności pomocniczych w zakresie przeładunku, ważenia, kontrolowania przewozu tych towarów. Wyszukuję na terenie Polski dostawców na rzecz odbiorców w Norwegii, pośredniczę w zawarciu transakcji kupna - sprzedaży pomiędzy tymi podmiotami, oraz organizuję i wykonuję czynności pomocnicze związane z przygotowaniem towarów do wysyłki (w zakresie pakowania, ważenia, przeładunku oraz nadzoru nad transportem). Za świadczone usługi obciążam fakturą Polskiego dostawcę (czynnego podatnika podatku o towarów i usług), który dokonuje eksportu tych towarów na rzecz kontrahenta z Norwegii. Posiadam dowód wywozu towarów, specyfikację ładunku (określającą towar i jego ilość), oraz potwierdzenie wywozu towaru wydane przez Urząd Celny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy z tytułu wykonanych usług mam prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%...

Zdaniem wnioskodawcy: Stoję na stanowisku, iż wykonywane przeze mnie usługi (czynności), mieszczą się w zakresie usług wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. 04 54 535), dające prawo do zastosowania stawki 0%, pod warunkiem prowadzenia, posiadania dokumentacji potwierdzającej wywóz towarów przez eksportera

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do treści art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej rozporządzeniem nr 1777/2005.

W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0% (art. 41 ust. 4 ustawy).

Stosownie do art. 41 ust. 6 ww. ustawy, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

W myśl przytoczonych regulacji, podatnik dokonujący eksportu towarów ma prawo zastosować stawkę podatku 0%, jeżeli zostały spełnione warunki wynikające z przepisów ustawy.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 ww. ustawy o podatku od towarów, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:

  1. dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
  2. świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.

W myśl art. 83 ust. 2 ww. ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny, należy stwierdzić, że w sytuacji gdy przedmiotowe usługi polegają na pośredniczeniu w zawarciu transakcji kupna - sprzedaży pomiędzy podmiotami, oraz organizacji i wykonaniu czynności pomocniczych związanych z przygotowaniem towarów do wysyłki (w zakresie pakowania, ważenia, przeładunku oraz nadzoru nad transportem), a Podatnik świadczący te usługi prowadzi dokumentację z której jednoznacznie wynika, iż towar objęty czynnościami pakowania, ważenia, przeładunku oraz nadzoru nad transportem oraz, towar co do którego Wnioskodawca wykonała czynności pośrednictwa sprzedaży przewozu został wyeksportowany to ma prawo do zastosowania stawki podatkowej w wysokości 0% w związku z art. 83 ust. 1 pkt 21 oraz art. 83 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie