Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozpo... - Interpretacja - IBPP2/443-479/08/EJ (KAN-5234/05/08/KAN-8734/08/08)

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2008, sygn. IBPP2/443-479/08/EJ (KAN-5234/05/08/KAN-8734/08/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. E. przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2008r. (data wpływu 26 maja 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 sierpnia 2008r. (data wpływu 14 sierpnia 2008r.) oraz pismem z dnia 25 sierpnia 2008r. (data wpływu 25 sierpnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania Miastu terenów i dokumentacji projektowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności przekazania Gminie terenów i dokumentacji projektowej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 sierpnia 2008r. (data wpływu 14 sierpnia 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 lipca 2008r. znak: IBPB3/423-438/08/AP, IBPP2/443-479/08/EJ oraz pismem z dnia 25 sierpnia 2008r. (data wpływu 25 sierpnia 2008r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości. Użytkowanie nieruchomości będącej własnością Spółki (nabyte od Huty S.A. w upadłości w drodze licytacji publicznej) zależne jest od istnienia dobrej jakości drogi dojazdowej, która ujęta jest w planie ogólnego zagospodarowania przestrzennego terenu Miasta dla terenu położonego w obszarze dzielnicy Osiedle T. w rejonie ulic: B.Ch.-Ż. Droga ta pozwoli na skomunikowanie terenu Huty S.A. w upadłości z ulicą Ch. (główną drogą tranzytową). W związku ze zmianami stosunków własnościowych terenów dawnej Huty S.A. (obecnie w upadłości) zachodzi konieczność budowy nowej drogi dojazdowej. Wnioskodawca zawarł porozumienie z Miastem, zgodnie z którym Spółka przekaże nieodpłatnie Miastu będące jej własnością działki gruntowe oraz dokumentację projektową inwestycji drogowej jako współudział w budowie drogi publicznej. Spółka nie będzie właścicielem nowej drogi jak również nie będzie jej dzierżawić ani nie będzie jej wiązać żadna inna umowa o podobnym charakterze.W piśmie z dnia 25 sierpnia 2008r. Wnioskodawca dodatkowo wskazał, że grunty będące przedmiotem nieodpłatnego przekazania Miastu zostały nabyte w drodze licytacji komorniczej bez podatku VAT. W związku z powyższym podatek VAT nie został przez Spółkę odliczony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne przekazanie Gminie terenów i dokumentacji projektowej jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowania podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl przepisu art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.Z cytowanych wyżej przepisów (art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3) wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nie tylko nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale także nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów związanych bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem, niestanowiących jednak próbek, prezentów o małej wartości, czy też drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Dla opodatkowania danej czynności nieodpłatnego przekazania istotne jest jednak to czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Jak wynika ze stanu faktycznego Wnioskodawca przekaże nieodpłatnie Miastu będące jego własnością działki gruntowe jako współudział w budowie drogi publicznej. Istnienie dobrej jakości drogi uzależnia użytkowanie nieruchomości będącej własnością Spółki. Wnioskodawca prowadzi bowiem działalność gospodarczą w zakresie wynajmu tej nieruchomości. Przedmiotowe gruntu zostały nabyte bez podatku VAT, a w związku z tym podatek VAT nie został odliczony. W świetle powyższego stwierdzić należy, że skoro przy nabyciu przedmiotowych gruntów Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, tym samym spełnione zostały warunki określone w ww. przepisie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W efekcie przekazanie, o którym mowa we wniosku, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, nieodpłatne przekazanie Gminie terenów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jest prawidłowe, jednakże podstawą prawną takiego rozstrzygnięcia jest przepis art. 7 ust. 2 ustawy o VAT a nie jak wskazał Wnioskodawca art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Fakt wskazania przez Wnioskodawcę we wniosku innej podstawy prawnej, nie przesądza w ocenie tut. organu, o konieczności uznania stanowiska Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Prawidłowe jest także stanowisko Wnioskodawcy odnośnie braku podstaw do opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania Gminie dokumentacji projektowej.W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Ustawodawca sformułował wprost, że świadczeniem usługi podlegającej opodatkowaniu są wszelkie odpłatne świadczenia, w tym czynności polegające na przeniesieniu praw.Stosownie do art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają jednak tylko te darowizny, których przedmiotem jest towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.Zgodnie z tym przepisem towarami w rozumieniu ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

We wniosku Wnioskodawca wskazał, że przekaże nieodpłatnie Miastu, będącą jego własnością, dokumentację projektową inwestycji drogowej jako współudział w budowie drogi publicznej.Zdaniem tut. organu w przedmiotowej sprawie występuje świadczenie usługi, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, polegające na przeniesieniu przez Wnioskodawcę prawa do projektu inwestycji drogowej na rzecz miasta.Przepis art. 8 ust. 2 ww. ustawy o VAT stanowi, iż nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z powyższym, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Od ww. zasady, sformułowanej w art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, ustawodawca określił wyjątki, zgodnie z którymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega również świadczenie usług niemające charakteru odpłatnego lecz zrównane w zakresie opodatkowania z odpłatnym świadczeniem usług. Aby nieodpłatne świadczeniem usług niebędące dostawą towarów uznać za odpłatne świadczenie usług, muszą być spełnione łącznie następujące warunki wymienione w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy:

  • nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Przez świadczenie usług niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Niespełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości. Użytkowanie nieruchomości będącej własnością Spółki zależne jest od istnienia dobrej jakości drogi dojazdowej. W związku ze zmianami stosunków własnościowych terenów dawnej Huty S.A. (w upadłości) zachodzi konieczność budowy nowej drogi dojazdowej. Budowa drogi dojazdowej do nieruchomości jest warunkiem uzyskiwania przez Spółkę przychodów z jej najmu. Spółka zawarła porozumienie z Miastem, zgodnie z którym przekaże nieodpłatnie Miastu dokumentacje projektową inwestycji drogowej jako współudział w budowie drogi publicznej. Spółka nie będzie właścicielem nowej drogi jak również nie będzie jej dzierżawić ani nie będzie jej wiązać żadna inna umowa o podobnym charakterze.

Z powyższego wynika, że przekazanie dokumentacji projektowej przez Wnioskodawcę jest związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, co oznacza, iż niespełniona zostanie jedna z przesłanek zawartych w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy. Okoliczność ta powoduje, że przepis art. 8 ust. 2 nie znajdzie w sprawie zastosowania.W świetle powyższego, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w zakresie przekazania dokumentacji projektowej, nieodpłatne świadczenie usług na rzecz Miasta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało w całości uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach