Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obniżenia kwot... - Interpretacja - PP/443-16/07

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2007, sygn. PP/443-16/07, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy. Podatnikom zarejestrowanym jako podatnicy VAT czynni" przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwoty podatku naliczonego w zakresie w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego przepisu wynika więc, że prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT w przypadku gdy nabywane przez nich towary lub usługi służą do wykonywania przez nich czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli nabywane towary i usługi w całości związane są ze sprzedażą opodatkowaną, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w całości lub zwrot różnicy podatku. W przypadku związku nabywanych towarów i usług zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną - podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku. W sytuacji natomiast braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną - podatnik w ogóle nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego wykonując zadania organu władzy publicznej (poza czynnościami wykonywanymi na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych) nie jest uznawana za podatnika VAT.

Gmina Kodeń w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości rozliczenia (odzyskania z budżetu państwa) naliczonego podatku VAT z tytułu nabycia towarów (lub usług) służących realizacji opisanego we wniosku zadania.Powyższe stwierdzenie dotyczy braku możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego na ogólnych zasadach podatkowych tj. w systemie obowiązujących rozliczeń VAT.
Na postawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm) gmina jako jednostka samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zwolniona jest z podatku dochodowego od osób prawnych. Dlatego też nie występuje żadna prawna możliwość zaliczenia kwot nie odliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu.
Stanowisko Podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej