POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1442/TP/448-1310/Kł/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2007, sygn. 1442/TP/448-1310/Kł/07, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z dnia 4 stycznia 2005r. ze zm. ), w odpowiedzi na wniosek z dnia 26.06.2007r. sprawie interpretacji co do zakresu i zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie

postanawia

uznać stanowisko Pani za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

W 2000 r. wnioskodawczyni nabyła niezabudowaną działkę gruntu o powierzchni 3,75 hektara położoną we wsi Kołaków na terenie przeznaczonym na cele upraw rolniczych i leśnych zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy XXX, z zamiarem użytkowania rolniczego. W 2003 r. plany zagospodarowania przestrzennego się zmieniły i teren stanowiący własność podatniczki został przeznaczony pod zabudowę letniskową, z możliwością realizacji obiektów pensjonatowych i mieszkalno-pensjonatowych oraz pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowo-pensjonatowej, obiektów i urządzeń związanych z działalnością rzemieślniczą o uciążliwości mieszczącej się w granicach własności oraz inną nie uciążliwą działalność gospodarczą i komunalną. W latach 2004-2006 wnioskodawczyni dokonała podziału ww. nieruchomości na 6 działek z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową, mieszkaniowo-pensjonatową i letniskową oraz pod drogi wewnętrzne, a następnie w 2007 r. dokonała sprzedaży 3 działek i zamierza sprzedać następne, pozostawiając dla swoich celów jedną, wydzieloną działkę.

Pytanie podatnika :

Czy na podstawie art. 15 ustawy o VAT sprzedaż nieruchomości z majątku osobistego, która nie była nabyta do celów działalności gospodarczej przez osobę nie będącą podatnikiem VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż majątku osobistego, który nie był nabyty do celów działalności gospodarczej przez osobę, która nie była i nie jest podatnikiem VAT, nie może być potraktowana jako podmiot gospodarczy w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku VAT, a tym samym sprzedaż przedmiotowych działek nie będzie podlegała podatkowi VAT.

W uzasadnieniu Wnioskodawca wyjaśnia, iż pogląd ten zgodny jest z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24.04.2007 roku ( I FSK 603/06 ), który uchylił niekorzystne dla podatnika rozstrzygnięcie WSA w Olsztynie z 06.04.2006 roku ( I SA/01112/06 ).

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Odnośnie ww. zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenia usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 ust. 6 cyt. ustawy). Ustawodawca zdecydował jednak ograniczyć opodatkowanie gruntów, poprzez wprowadzenie szerokiego zwolnienia w art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Tym samym opodatkowaniu podlegają jedynie grunty zabudowane, budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W świetle obowiązujących przepisów, aby dostawa gruntów podlegała opodatkowaniu musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Z kolei, stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Za podatnika podatku od towarów i usług należy zatem uznać każdego producenta, handlowca, rolnika, który działalność gospodarczą wykonuje samodzielnie, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, bez względu na cel lub rezultat działalności.

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że nieruchomość została zakupiona z zamiarem użytkowania rolniczego, co świadczy o tym, że Wnioskodawczyni już w momencie zakupu gruntu rolnego działała jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 1 w/w ustawy o VAT ( oświadczenie o zamiarze użytkowania rolnego ) oraz, że dostawa ma charakter powtarzalny, czego potwierdzeniem jest dokonanie podziału zakupionego gruntu na 6 działek, czynności te należy traktować jako działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego art. 15 ust. 2 w/w ustawy o VAT. Wobec czego Strona uzyskuje status podatnika od towarów i usług, a dostawa gruntów pod zabudowę będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem w wysokości 22% podstawy opodatkowania zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Natomiast sprzedaż pozostałych gruntów niezabudowanych będących gruntami pod drogi wewnętrzne podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług ( art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT ).

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa wbrew twierdzeniom zawartym we wniosku, że posiada Pani status zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług od dnia 08.06.2001 roku, co oznacza obowiązek wykazywania w deklaracji podatkowej VAT-7 skumulowanego obrotu.

Reasumując, zakup z zamiarem użytkowania rolniczego, zmiana przeznaczenia gruntów, podzielenie posiadanej nieruchomości m.in. na działki budowlane i przygotowanie ich do sprzedaży, a następnie podjęcie czynności zmierzających do ich sprzedania różnym osobom w różnym czasie świadczy o realizacji działalności gospodarczej.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, że powołany przez Wnioskodawczynię wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24.04.2007 roku ( IFSK 603/06 ) zapadł w jednostkowej sprawie i nie wiąże on organów podatkowych w innych sprawach jak również nie jest w polskim systemie prawa źródłem prawa obowiązującego.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Wołominie