P O S TA NO W I E N I E - Interpretacja - 1434/VP/443-14b/EC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2007, sygn. 1434/VP/443-14b/EC, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S TA NO W I E N I E

Na podstawie art. 216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.01.2007r.(data wpływu do Urzędu 22.01.2007r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług- usług badania rynku i opinii publicznej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

-stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 15.01.2007r. uzupełnionym w dniu 11.04.2007r. Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług- usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU 74.13.11)Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik świadczy ww. usługę dla jednego z odbiorców mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii, zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej oraz do transakcji wewnatrzwspólnotowych na terytorium Wielkiej Brytanii, który jest przedstawicielem producenta w Chinach.

Zdaniem wnioskodawcy, świadczona usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ogólne zasady określające miejsce świadczenia przy świadczeniu usług reguluje art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ww ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz :1.osób fizycznych , osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub2.podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty , ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługęmiejscem świadczenia tych usług jest miejsce , gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności , dla którego dana usługa jest świadczona , a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.Natomiast przepis zawarty w ust. 4 pkt. 3, stanowi, że przepis ust. 3 stosuje się do usług:doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1) architektonicznych i inżynierskich (PKWi U74.2)-z zastrzeżeniem ust. 2 pkt. 1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3)

Na podstawie zacytowanych przepisów należy stwierdzić, iż miejscem świadczenia usług badania rynku i opinii publicznej jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę tj. Wielka Brytania, zatem nie podlega opodatkowaniu na terytorium kraju.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zgodnie z art.222 zażalenie na postanowienie Naczelnika Urzędu powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga