Podatnik zwraca się z zapytaniem czy wartość nieodpłatnego świadczenia powstałego po stronie biorącego w użyczenie stanowić będzie podstawę opodatkow... - Interpretacja - PP/443-43/06-8/07/js/14674

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2007, sygn. PP/443-43/06-8/07/js/14674, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy wartość nieodpłatnego świadczenia powstałego po stronie biorącego w użyczenie stanowić będzie podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Podatnik stoi na stanowisku, że wartość uzyskanego świadczenia nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług ponieważ zgodnie z przepisem art. 5 ust.1 pkt 1ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju . Natomiast przepis art.8 powyższej ustawy zrównujący z odpłatnym świadczeniem usług nieodpłatne świadczenie usług - niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców , akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości dotyczy użyczającego .

Dokonując oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy organ podatkowy stwierdza : Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego / Dz. U. Nr 16, poz.93 z 1964r ze zm./, użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Bezpłatność używania rzeczy musi dotyczyć całego stosunku użyczenia. Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy: oddanie rzeczy do używania na pewien czas i nieodpłatność. Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega :1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2.eksport towarów,3.import towarów, 4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, 5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Odstępstwem od zasady odpłatności usług wyrażonej w ww. art. 5 ustawy, jest norma wyrażona w art. 8 ust. 2 ustawy, w myśl, której nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Zgodnie z art. 8.ust.1 przez świadczenie usług, o którym mowa w cyt. wyżej przepisie rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 /.../. W przedmiotowej sytuacji wnioskodawca jest odbiorcą / konsumentem/ a nie podmiotem świadczącym usługi na rzecz innego podmiotu. Wobec powyższego zawarcie umowy użyczenia tokarki / jako czynności nie mieszczącej się w katalogu czynności wymienionych w art.5 ust.1 ustawy / nie wywoła skutków podatkowych u wnioskodawcy /biorącego/ w zakresie podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach