Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (... - Interpretacja - US-VII/443-3/07

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.03.2007, sygn. US-VII/443-3/07, Urząd Skarbowy w Jarosławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 16 ust. 4, § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 2.01.2007 r. (wpływ do tut. urzędu 3.01.2007 r.) o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku posiadania przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru przez nabywcę faktury korygującej zwiększającej cenę towaru dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług postanawia uznać przedstawione stanowisko podatnika w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Pismem z dnia 2.01.2007 r. E. Sp. z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w odniesieniu do indywidualnej sprawy Podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że E. Sp. z o.o. zajmuje się produkcją wyrobów pod nazwą estry metylowe wyższych kwasów tłuszczowych (biokomponenty) o symbolu PKWiU 24.66.48-90.30. Od stycznia 2006 r. Spółka rozpoczęła sprzedaż estrów metylowych. Do lipca 2006 r. włącznie sprzedaż odbywała się na podstawie dokumentów: zamówienia nabywcy, dokumentu wydania na zewnątrz (wz), faktury VAT. Od sierpnia 2006 r., w związku z uzyskaniem pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego sprzedaż estrów metylowych odbywa się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W związku z zajętym przez Naczelnika Urzędu Celnego w Przemyślu stanowiskiem, iż estry metylowe są towarem akcyzowym, Spółka dokonała wystawienia korekt faktur sprzedaży poprzez podwyższenie wartości towaru o wartość podatku akcyzowego, oraz podatku VAT od podatku akcyzowego. Korekty te zostały wystawione tylko odbiorcy, który wyraził na to zgodę. W związku z wystawieniem korekt w miesiącu grudniu 2006 r. Spółka po otrzymaniu potwierdzonych przez odbiorcę kopii faktur korygujących zamierza ująć je w deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2006 r.

Pytanie podatnika dotyczy obowiązku posiadania przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru przez nabywcę faktury korygującej zwiększającej cenę towaru dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług. Podatnik pyta czy do rozliczenia faktury korygującej zwiększającej cenę towaru w deklaracji VAT-7 sprzedawca obowiązany jest posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę?

Spółka stoi na stanowisku, że aby możliwe było ujęcie faktury korygującej zwiększającej cenę towaru w deklaracji VAT-7, sprzedawca obowiązany jest posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej prze nabywcę, co wynika z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r.

Ustosunkowując się do treści zapytania oraz przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu uznaje stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Przepis art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zobowiązuje podatników, o których mowa w art. 15 do wystawienia faktury stwierdzającej w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania zostały określone w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

W myśl § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub w kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Przepisy ust. 2, 3, 4 i 5 § 17 określają dane, jakie co najmniej powinna zawierać faktura korygująca wystawiona na podstawie ust. 1 oraz obowiązki i uprawnienia nabywcy otrzymującego tę fakturę korygującą. Przepis § 17 ust. 6 stanowi, że przepisy § 9 ust. 5-7, § 11 i § 16 ust 4 i 7 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących. Z przepisu § 16 ust. 4 rozporządzenia wynika m.in., że sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. Przepis § 16 ust. 4 dotyczy faktur korygujących wystawionych w przypadku, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej sprzedawca udzielił rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, a także odpowiednio do faktur, o których mowa w § 17 ust. 1. Odpowiednio oznacza w odpowiednim konkretnym przypadku, ponieważ w § 16 ust. 4 unormowano, że potwierdzenie odbioru faktury stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie (...), to należy wywieść, że przepis § 16 ust. 4 ma odpowiednie zastosowanie w przypadku wystawienia faktur korygujących w razie stwierdzenia pomyłki w wystawionej pierwotnie fakturze, a w wyniku korekty tej pomyłki nastąpiło zmniejszenie podatku należnego.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu po przeanalizowaniu przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego uznaje przedstawione w zapytaniu stanowisko za nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Jarosławiu