Brak opodatkowania nieodpłatnego przekazania pakietów powitalnych. - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.830.2023.1.IK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.830.2023.1.IK

Temat interpretacji

Brak opodatkowania nieodpłatnego przekazania pakietów powitalnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania pakietów powitalnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania pakietów powitalnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza prowadzić Serwis internetowy za pośrednictwem którego będzie świadczyć usługi umożliwiające kontakt pomiędzy A. (Użytkownikami) i Organizatorami (Użytkownikami) oraz będzie umożliwiać dokonanie wyboru A. przez Organizatora dla wykonania przez niego określonych usług/czynności na rzecz Organizatora na podstawie treści Ofert i Zapytań publikowanych w Serwisie.

Oferta jest propozycją zawarcia umowy na wykonanie konkretnych usług/czynności, składana innemu Użytkownikowi za pomocą Serwisu, zawierająca szczegóły dotyczące realizacji usługi/czynności, o której mowa w Zapytaniu.

Zapytanie stanowi zaproszenie do negocjacji w sprawie wykonania danej usługi lub zaproszenie do składania Ofert.

W ramach serwisu internetowego Wnioskodawca będzie sprzedawał punkty zwane S., które będą mogły być wykorzystane do odkrywania treści Ofert i Zapytań, umożliwiających kontakt z Organizatorem lub A., a także w innym celu określonym w Regulaminie Serwisu P. lub regulaminach odrębnych. Korzystanie z usług pośrednictwa będzie wymagać rejestracji (utworzenia Konta) przez Użytkownika w serwisie internetowym prowadzonym przez Wnioskodawcę. Użytkownik, który po raz pierwszy zarejestruje się w serwisie internetowym będzie otrzymywał od Wnioskodawcy nieodpłatnie pakiet S. (tzw. S. P.), które może wykorzystać na odkrywanie Ofert lub Zapytań.

W każdym miesiącu S. mogą być również wykorzystane na zakup usług dodatkowych, które mogą być dodawane przez Wnioskodawcę w dowolnym czasie i których zasady regulują odrębne regulaminy. P.S. zostaną przypisane do Konta Użytkownika po weryfikacji Konta przez Wnioskodawcę i skutecznej rejestracji Konta w Serwisie.

Celem przekazania Użytkownikowi nieodpłatnych S. będzie zachęta do zarejestrowania i korzystania z Serwisu prowadzonego przez Wnioskodawcę, co pozwoli następnie Wnioskodawcy na uzyskiwanie obrotu z tytułu sprzedaży kolejnych S..

Wnioskodawca w najszerszym dozwolonym prawem zakresie nie będzie ponosić odpowiedzialności za usługi świadczone przez Użytkowników, ani za treść i skutki złożonych Zapytań i Ofert.

Użytkownik będzie ponosił pełną odpowiedzialność za świadczone usługi oraz za treść Ofert i Zapytań. Wobec tego Organizator i A. będą czynili we własnym zakresie i według własnej oceny i uznania odpowiednie działania mające na celu zabezpieczenie ich interesów w relacji z drugą stroną, w szczególności obejmujące zawarcie odpowiedniej umowy, sprawdzenie czy strona posiada ubezpieczenie od prowadzonej działalności, sprawdzenie referencji lub spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego wykonanych usług.

Każdy Użytkownik będzie ponosił pełną odpowiedzialność za publikowane treści, niezależnie od ich formatu i rodzaju oraz będzie zapewniał, że są one zgodne ze stanem faktycznym, nie naruszają przepisów powszechnie obowiązującego prawa oraz odzwierciedlają rzeczywiste zapotrzebowanie na daną usługę świadczoną lub poszukiwaną przez innego Użytkownika.

Ponadto, Użytkownik będzie oświadczał, że wszelkie dane podawane w Profilu są zgodne z prawdą, pełne, rzetelne i dotyczą osoby, która jest Użytkownikiem danego Konta, a ich publikacja nie narusza praw P., Regulaminu oraz praw osób trzecich, w tym praw autorskich.

Zamieszczone w Serwisie Zapytania i Oferty będą filtrowane i przesyłane przez zautomatyzowane narzędzie informatyczne do najlepiej dopasowanych Użytkowników pod kątem treści i zakresu Zapytania lub Oferty.

Po otrzymaniu Oferty lub Zapytania Użytkownik będzie dokonywał wyboru wykonawcy i niezwłocznie poinformuje go o dokonanym wyborze. Organizator i A. będą ustalali między sobą samodzielnie dalszą formę kontaktu prowadzonego poza Serwisem i bez udziału Wnioskodawcy, termin i warunki zawarcia umowy oraz inne postanowienia, jakie uznają za konieczne dla zapewnienia prawidłowej realizacji przedmiotu Oferty lub Zapytania.

Zamieszczenie Oferty lub Zapytania będzie możliwe po dodaniu do Konta S. S. będą dodawane do Konta Użytkownika poprzez dokonanie zakupu w Serwisie.

Przed zakupem S., Użytkownik będzie deklarował, czy korzysta ze swojego Konta w celach prywatnych, czy jako Użytkownik Biznesowy i uzupełniał wszystkie wymagane informacje wskazane w formularzu, w tym informacje dotyczące prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Dane identyfikujące Użytkownika, w tym informacje o korzystaniu z S. w charakterze prywatnym albo jako Użytkownik Biznesowy będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w celu realizacji obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów podatkowych i przepisów dotyczących ochrony konsumentów oraz zapewnienia odpowiedniego wsparcia obsługi Użytkowników.

Użytkownik w celu otrzymania faktury VAT będzie deklarować ten fakt, zaznaczając odpowiedni „checkbox" lub przycisk/odnośnik dostępny przed dokonaniem zakupu S. lub podając dane do faktury w zakładce w Koncie, o ile taka funkcjonalność będzie dostępna w Serwisie. W celu zakupu S. Użytkownik będzie odnajdywał odpowiednią zakładkę na swoim Koncie. Zapłata za S. będzie następować z góry, poprzez złożenie dostawcy usług płatniczych zlecenia wykonania przelewu z konta bankowego Użytkownika na konto bankowe Wnioskodawcy wskazane w odpowiedniej zakładce na Koncie Użytkownika, umożliwiającej zakup S. Każdorazowo do ceny każdego S. będzie doliczany podatek VAT w odpowiedniej stawce. Wnioskodawca będzie mógł udostępnić zakup innych, odpłatnych usług dodatkowych za pośrednictwem zakupionych S. W takim przypadku zapłata całości wartości usługi dodatkowej będzie musiała nastąpić z wykorzystaniem S. Wartość oraz cena poszczególnych usług dodatkowych, których zakup będzie możliwy za pomocą S., zostanie każdorazowo wskazany w odrębnym regulaminie lub w zakładce na Koncie Użytkownika. S. będą wygasać, jeśli Użytkownik nie wykorzysta ich w terminie 365 dni od dnia przypisania ich do Konta.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nieodpłatne przekazanie Użytkownikowi rejestrującemu się po raz pierwszy w Serwisie pakietu S. (tzw. S. P.), które będzie mógł on wykorzystać na odkrywanie Ofert lub Zapytań nie stanowi dla Wnioskodawcy czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

  2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

S. stanowiące punkty podlegające wykorzystaniu w Serwisie nie stanowią towarów w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, co oznacza, że można ewentualnie rozpatrywać ich przyznanie wyłącznie jako świadczenie usług.

Analizując treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT należy zauważyć, że dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy cytowanego powyżej przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia.

Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, nie zostanie spełniona.

Należy podkreślić, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Przez usługi świadczone do celów działalności, należy rozumieć te usługi, które są wykonywane nieodpłatnie w związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej podmiotu, potrzebami związanymi z funkcjonowaniem prowadzonego przedsiębiorstwa.

W tym więc aspekcie powinny być rozpatrywane działania podejmowane przez Wnioskodawcę, a wobec faktu, że podjęte przez niego działania mogą przynieść korzyści prowadzonej działalności gospodarczej, tym samym są związane z jej prowadzeniem, a więc, jak to określa art. 8 ust. 2 ustawy, świadczone są do celów działalności gospodarczej podatnika.

Cel ten może być zrealizowany w wyniku różnych działań, których efektem (nawet potencjalnym) jest wykreowanie sprzedaży opodatkowanej wynikającej ze sprzedaży przez Wnioskodawcę S. Użytkownikom Serwisu, nawet gdy środkiem do osiągnięcia tego celu jest wykonanie czynności niepodlegającej opodatkowaniu (nieodpłatne przekazania tzw. S. P.). Wnioskodawca zachęca potencjalnych Użytkowników Serwisu do rejestracji i korzystania z Serwisu właśnie poprzez przekazanie im pakietu S. (tzw. S. P.) celem dokonywania następnie sprzedaży Użytkownikom kolejnych S., czyli osiągania obrotu z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy w opisanym zdarzeniu przyszłym nieodpłatne przekazanie Użytkownikowi rejestrującemu się po raz pierwszy w Serwisie pakietu S. (tzw. S. P.), które będzie mógł on wykorzystać na odkrywanie Ofert lub Zapytań nie stanowi dla Wnioskodawcy czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT,

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy,

przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy,

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 ustawy oraz - w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ww. ustawy.

Według art. 7 ust. 2 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

 2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy,

za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)  użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)  nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Interpretując ww. przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy, stwierdzić należy, że opodatkowaniu podlegać powinno, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli choć jeden z tych warunków nie jest spełniony, to wówczas takie świadczenie usług będzie nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Analizując natomiast treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, należy zauważyć, że dla ustalenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności, jakie w danej sprawie występują.

Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, tj. za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przez świadczenie usług niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbywa się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej.

Natomiast przez usługi związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, należy rozumieć te usługi, które są wykonywane nieodpłatnie w związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej podatnika, potrzebami związanymi z funkcjonowaniem prowadzonego przedsiębiorstwa. W tym więc aspekcie winny być rozpatrywane działania podejmowane przez dany podmiot.

W świetle powyższego, oceniając, czy dana usługa służy działalności przedsiębiorstwa podatnika, należy zbadać, czy jest ona dla tego celu niezbędna, jak również zważyć, czyja korzyść jest dominująca.

Usługi dokonane do celów działalności gospodarczej należy uznać takie, które mają związek z potrzebami tej działalności. Związek z działalnością gospodarczą mają natomiast takie czynności, których wykonanie jest celowe dla osiągnięcia bądź poprawienia efektów tej działalności. Ta celowość istnieć może również wtedy, gdy taka usługa nieodpłatna nie jest niezbędna do osiągnięcia efektu działalności gospodarczej, ale obiektywnie może na te efekty wpływać.

Zatem należy stwierdzić, że opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością, a więc nie mają wpływu na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów.

Z uwagi na fakt, że opisane przez Państwa przekazanie nastąpi nieodpłatnie, kwestia uznania tej czynności za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinna być rozważana na podstawie przepisów art. 8 ust. 2 ustawy.

W przedmiotowej sprawie w sytuacji nieodpłatnego przekazania tzw. S. P. będzie dochodzić do nieodpłatnego świadczenia usług związanego z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierzają Państwo prowadzić Serwis internetowy za pośrednictwem którego będą Państwo świadczyć usługi umożliwiające kontakt pomiędzy A. (Użytkownikami) i Organizatorami (Użytkownikami) oraz będą Państwo umożliwiać dokonanie wyboru A. przez Organizatora dla wykonania przez niego określonych usług/czynności na rzecz Organizatora na podstawie treści Ofert i Zapytań publikowanych w Serwisie.

Oferta jest propozycją zawarcia umowy na wykonanie konkretnych usług/czynności, składana innemu Użytkownikowi za pomocą Serwisu, zawierająca szczegóły dotyczące realizacji usługi/czynności, o której mowa w Zapytaniu. Zapytanie stanowi zaproszenie do negocjacji w sprawie wykonania danej usługi lub zaproszenie do składania Ofert.

W ramach serwisu internetowego będą Państwo sprzedawać punkty zwane S., które będą mogły być wykorzystane do odkrywania treści Ofert i Zapytań, umożliwiających kontakt z Organizatorem lub A., a także w innym celu określonym w regulaminach. Korzystanie z usług pośrednictwa będzie wymagać rejestracji. Użytkownik, który po raz pierwszy zarejestruje się w serwisie internetowym będzie otrzymywał od Państwa nieodpłatnie pakiet S. (tzw. S. P.), które może wykorzystać na odkrywanie Ofert lub Zapytań. W każdym miesiącu S. mogą być również wykorzystane na zakup usług dodatkowych, które mogą być dodawane przez Państwa w dowolnym czasie.

Celem przekazania Użytkownikowi nieodpłatnych S. będzie zachęta do zarejestrowania i korzystania z Serwisu prowadzonego przez Państwa, co pozwoli na uzyskiwanie obrotu z tytułu sprzedaży kolejnych S.

Zamieszczenie Oferty lub Zapytania będzie możliwe po dodaniu do Konta S. S. będą dodawane do Konta Użytkownika poprzez dokonanie zakupu w Serwisie.

W celu zakupu S. Użytkownik będzie odnajdywał odpowiednią zakładkę na swoim Koncie. Zapłata za S. będzie następować z góry. Każdorazowo do ceny każdego S. będzie doliczany podatek VAT w odpowiedniej stawce. Państwo będą mogli udostępnić zakup innych, odpłatnych usług dodatkowych za pośrednictwem zakupionych S. W takim przypadku zapłata całości wartości usługi dodatkowej będzie musiała nastąpić z wykorzystaniem S. Wartość oraz cena poszczególnych usług dodatkowych, których zakup będzie możliwy za pomocą S., zostanie każdorazowo wskazana w odrębnym regulaminie lub w zakładce na Koncie Użytkownika. S. będą wygasać, jeśli Użytkownik nie wykorzysta ich w terminie 365 dni od dnia przypisania ich do Konta.

Zatem, w analizowanym przypadku związek nieodpłatnego świadczenia usług z potrzebami prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej jest spełniony.

W konsekwencji, nieodpłatne przekazanie przez Państwa pakietów S. nie będzie stanowić czynności opodatkowanej podatkiem, ponieważ nie są spełnione warunki, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy. Z okoliczności przedstawionych przez Państwa wynika, że przedmiotowe świadczenie będzie mieć związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.

Zatem nieodpłatne przekazanie pakietów S. (przypisanie do konta Użytkownika, który po raz pierwszy zarejestrował się w serwisie, tzw. S. P.) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  - Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

   - Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.