Na podstawie art. 14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity w Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm./ Naczel... - Interpretacja - PP-443/10/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.10.2006, sygn. PP-443/10/06, Urząd Skarbowy w Turku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / tekst jednolity w Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Turku, po rozpatrzeniu wniosku z dn. 06.07.2006r., uzupełnionego pismem z dn. 19.09.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług , p o s t a n a w i a uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dn. 07.07.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie wnioskodawcy w trybie art.14a Ordynacji podatkowej.

W ramach rozpoczętej działalności gospodarczej podatnik ma zamiar świadczyć usługi na podstawie umowy agencyjnej zawartej z kontrahentem z Niemiec, polegające na pozyskiwaniu zamówień na produkty tego kontrahenta na terenie Polski. Kontrahent z Niemiec podał dla tych czynności, numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec. Podatnik za świadczone usługi pośrednictwa otrzymywał będzie wynagrodzenie w formie prowizji.

Zdaniem Podatnika, miejscem świadczenia usług pośrednictwa w przypadku gdy kontrahent podał numer NIP pod którym jest identyfikowany w Niemczech na potrzeby podatku od wartości dodanej będzie terytorium Niemiec. Usługa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce natomiast podatek VAT rozliczy kontrahent w swoim kraju jako import usług. Przychody z tytułu świadczenia usług Podatnik wykazywać będzie w deklaracji jako dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju. Podatnik uważa , że ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony albo o zwrot na konto bankowe. W sprawie fakturowania usług - Podatnik sądzi - że powinien wystawiać "fakturę handlową", w której zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku powinien umieścić adnotację, iż podatek VAT rozlicza nabywca oraz umieścić numer, pod którym kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje.W myśl art.5 ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54 , poz. 535, ze zm. / zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Szczególne zasady opodatkowania w przypadku usług wykonywanych przez pośrednpaństwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer Miejsce dokonania dostawy towarów ustalane jest na podstawie art.22 ust.1, pkt 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu- miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.ików określa art. 28 ust.5 ustawy o VAT. Zgodnie z tymi przepisami , w przypadku usług :1/ pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna,2/ wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z : a/ usługami, o których mowa w art. 27 ust.2 pkt 3 lit. b - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane, b/ usługami innymi niż wymienione w pkt 1 i 2 lit. a oraz w art. 27 ust.3 - miejscem . świadczenia tych usług jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane, c/ dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów - z zastrzeżeniem ust. 6.W ust. 6 ustawodawca zawarł zastrzeżenie, że w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust.5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer Miejsce dokonania dostawy towarów ustalane jest na podstawie art.22 ust.1, pkt 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu- miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne, świadczenie przedstawionych we wniosku usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów, których transport rozpoczynasię na terytorium Niemiec nie podlega / art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT / opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Świadczenie usług poza terytorium kraju wykazywane jest w deklaracji dla podatku od towarów i usług w poz.21.

Stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogły by być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju , a podatnik posiada dokumenty , z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.W przedmiotowej sprawie mimo iż Podatnik z tytułu wykonywanych usług nie podlega opodatkowaniu w Polsce ani też w Niemczech , przysługuje mu prawo do zwrotu podatku naliczonego na konto bankowe.

Zgodnie z § 8 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 95, poz. 798, ze zm. /, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury, oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". Zasady wystawiania faktur stwierdzających świadczenie usług, dla których miejscem podatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju zawiera § 27 ww. rozporządzenia,w myśl którego faktury powinny zawierać dane określone w § 9 rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.Zatem Podatnik dokumentując świadczone usługi pośrednictwa na rzecz kontrahenta z Niemiec w wystawianych fakturach VAT nie uwzględnia stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Podatnik umieszcza natomiast adnotację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi i podaje podstawę prawną tegoż opodatkowania.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Turku