POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP3/443-0029/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2006, sygn. PP3/443-0029/06, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana B. z dnia 06.04.2006r. (data wpływu do urzędu 11.04.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie korekty podatku naliczonego nabytych towarów będących przedmiotem wkładu do nowo powstałej spółki, stwierdzam że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 06.04.2006r. (data wpływu do urzędu 11.04.2006r.) podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który zamierza dokonać zmiany formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej poprzez zawarcie umowy spółki jawnej, do której wniesie jako wkład dotychczas prowadzone przedsiębiorstwo. Wniesieniu do spółki podlega cały majątek podatnika związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, w szczególności: środki trwałe, wyposażenie, towary. Jednocześnie podatnik dokonuje cesji wszystkich umów handlowych na nowo powstałą spółkę. Pracownicy zatrudnieni przez podatnika, zgodnie z kodeksem pracy staną się pracownikami powstałej spółki. Nazwę pod którą podatnik prowadził dotychczas przedsiębiorstwo podatnik wniesie do spółki do używania. Podatnik natomiast nie wniesie do spółki wierzytelności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, które stanowią jego dochód. Podatnik zamierza zlikwidować działalność gospodarczą prowadzoną indywidualnie, ale będzie ją prowadził tylko w zakresie niezbędnym do ściągnięcia wierzytelności. Utworzona spółka jawna będzie podatnikiem podatku VAT i będzie prowadziła działalność podlegającą opodatkowaniu.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy istnieje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przez podatnika przy nabyciu towarów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i będących następnie przedmiotem wkładu?

Zdaniem podatnika, wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu. Podatnik nie nabył jednak żadnych towarów i usług w celu wniesienia ich jako wkładu, gdyż wszystkie składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa przeznaczone były do wykonywania czynności opodatkowanych. Wg podatnika wszystkie składniki majątku wniesione do spółki w całości jako przedsiębiorstwo będą dalej wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych w formie spółki jawnej, a zatem nie powstanie konieczność dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego w związku z nabyciem składników majątku wniesionych jako wkład do spółki.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

W myśl art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) zwaną dalej ustawą PTU, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem jeżeli w chwili nabycia towarów handlowych przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na związek ze sprzedażą opodatkowaną to należy uznać, że późniejsze przekazanie w/wym. towarów jako aportu do spółki jawnej nie pozbawia Pana do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich zakupem. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że wniesienie aportem do spółki jawnej składników przedsiębiorstwa wyposażenia, towarów, przy zakupie których odliczono podatek naliczony, nie rodzi obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego o który został pomniejszony podatek należny z tytułu zakupu tych składników w poprzednich okresach rozliczeniowych.

Natomiast zgodnie z art.91 ust.7 ustawy PTU przepisy ust.1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe w przypadku wniesienia do powstałej spółki w formie aportu środków trwałych przy nabyciu których został odliczony podatek naliczony, podatnik będzie zobowiązany do skorygowania odliczonego wcześniej podatku, przy zastosowaniu art.91 ust.1 5 ustawy PTU z uwzględnieniem zapisu art.163 ust.2 tej ustawy, ponieważ czynność wniesienia aportu niepieniężnego zwolniona jest z podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust.1 pkt 6 rozporządzania Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W stosunku do środków trwałych nabytych przed dniem 1 maja 2004r. będzie miał zastosowanie art.20 ust.5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.) w myśl którego podatnicy dokonujący czynności, o których mowa w art.2 ust. 1 3, w okresie krótszym niż sześć miesięcy obliczają procentowy udział zgodnie z ust.3, przy czym po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności wyliczają ten udział zgodnie z ust.4 i dokonują korekty podatku naliczonego.

Przepisy ustawy PTU z 1993r. nie przewidywały korekt o których mowa powyżej. Jeżeli nabywane towary i usługi służyły sprzedaży opodatkowanej, to w myśl tej ustawy, podatnik nabywał prawa obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu. Przekazanie środków trwałych nabytych przed dniem 1 maja 2004r. w formie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie powoduje obowiązku dokonywania korekt w tym zakresie.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni