Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z ... - Interpretacja - U.S.V-443/22/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.11.2006, sygn. U.S.V-443/22/06, Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, art. 119 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.09.2006 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawia uznać stanowisko przedstawione przez Spółkę w powyższym wniosku za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 28.09.2006 r. Spółka z o.o. zwróciła się o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek dotyczy sprawy, w której nie toczy się postępowanie podatkowe ani kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi polegające na pośrednictwie w sprzedaży imprez turystycznych, biletów lotniczych i autokarowych oraz organizuje imprezy turystyczne we własnym zakresie. W związku z tym ponosi koszty związane z organizacją imprez turystycznych, co do których nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty (art. 119 ust. 4 ustawy o VAT). Oprócz kosztów związanych z organizacją imprez turystycznych Spółka ponosi także wydatki ogólnozakładowe takie jak np. telefony, wywóz nieczystości, energia elektryczna, materiały biurowe.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem czy może odliczać podatek naliczony od nabytych towarów i usług zawartych w kosztach ogólnozakładowych.

W swoim stanowisku Spółka prezentuje pogląd, iż przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, który jest bezpośrednio związany z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawione przez Spółkę stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wprowadza zasadę ogólną oraz wyjątki od niej. Zasadą ogólną jest, że odliczenie przysługuje tylko w stosunku do podatku naliczonego, który jest bezpośrednio związany z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Natomiast zastrzeżenie, odnosi się do przypadków stosowania szczególnych procedur opodatkowania, w ramach których, z uwagi na zastosowany mechanizm opodatkowania, zostało wyłączone prawo odliczenia podatku naliczonego, mimo że jest on związany bezpośrednio z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Tak jest w przypadku usług turystyki, których dotyczy zastrzeżenie zawarte w art. 119 ust. 4 ustawy VAT. Podatnikom stosującym szczególną procedurę opodatkowania nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.

Mając na uwadze, iż ponoszone przez Spółkę wydatki (rozmowy telefoniczne, wywóz nieczystości, energia elektryczna, materiały biurowe) nie są zaliczane do usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty, to o ile związane są wyłącznie z usługami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług w tym usługami turystycznymi opodatkowanymi na zasadzie marży, zgodnie z powołaną treścią art.86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w cenie nabycia tych usług w pełnej wysokości.

Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu