Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem ... - Interpretacja - US.PP 443/109/04/AC

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.09.2004, sygn. US.PP 443/109/04/AC, Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie zaś do przepisu art. 8 ust. 3 ww. ustawy usługi identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych.
Należy zauważyć, iż prawo do opodatkowania czynności stawką obniżoną przysługuje tylko w takim zakresie, w jakim przewidują to przepisy ww. ustawy
Stosownie do przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do 31 grudnia 2007 r. stosuję się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Natomiast przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 powołanej wyżej ustawy).
Z kolei, zgodnie z art. 146 ust. 3 ww. ustawy, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

    1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
    2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
    3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne.
    - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 2 pkt 12 ustawy do obiektów budownictwa mieszkaniowego zalicza się m. in. budynki sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako "Budynki zbiorowego zamieszkania (ex.113)" - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Należy zauważyć, iż kościoły są zaklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do grupowania 1272 a nie do 113.
W art. 2 pkt 12 są wymienione budynki zbiorowego zamieszkania prowadzone przez kościół lub inne związki wyznaniowe. A zatem remont budynku kościoła podlega opodatkowaniu wg. stawki 22%, natomiast stawka 7% znajduje zastosowanie tylko do tej części inwestycji, która dotyczy obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej budownictwu towarzyszącemu. Powyższe wynika z brzemienia cytowanego powyżej art. 12 pkt 12, który za budynki zbiorowego zamieszkania uznaje budynki należące do kościoła (w znaczeniu podmiotowym) i innych związków wyznaniowych, bowiem kościół jako budynek jest zaliczony do PKOB 1272.Jednocześnie tut. organ nadmienia, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego nie ma uprawnień do przyporządkowania symboli PKWiU jako usługi konserwatorskiej poszczególnym czynnościom wykonywanym przez podatnika. Leży to w gestii organów statystycznych. Stąd też w przypadku wątpliwości w celu uzyskania informacji w powyższym zakresie podatnik winien zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi - 93-176 Łódź, ul. Suwalska 29. Do obowiązku dokonującego dostawy określonego towaru lub usługi należy natomiast zastosowanie właściwego symbolu i wiążącej się z nim stawki podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole