Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),zwanej dalej ustawą, w przypadku ... - Interpretacja - UPO-443/VAT/218/04/EN

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.09.2004, sygn. UPO-443/VAT/218/04/EN, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),zwanej dalej ustawą, w przypadku usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Usługa wykonywana na trasie Norwegia - Austria nie spełnia warunków wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, określonych w art. 28 ust. 1-3 ustawy. Nie spełnia też definicji transportu międzynarodowego uregulowanej w art. 83 ust. 1 pkt 23, ust. 3, 4 i 5 ustawy o VAT (nie dotyczy terytorium Polski) - zatem usługa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i na fakturze należy umieścić taką informację.

W przypadku wykonywania usługi na trasie: z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium wspólnoty, jest spełniona ustawowa definicja międzynarodowego transportu towarów. Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się, m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczenia towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty.

Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa wyżej, w przypadku transportu (art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy) jest list przewozowy lub dokument spedytorski (...), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) uściślono, że stawka 0% stosowana jest do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

Tak więc, wykonywane przez Pana usługi transportowe na trasie: z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium Wspólnoty, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% tylko w tej części, która będzie odbywała się na terytorium Polski. Pozostała część usługi nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Zaznacza się również, iż stawka podatkowa nie jest uzależniona od osoby zlecającej wykonanie usługi.

Urząd Skarbowy w Płocku