Stawki podatku przy sprzedaży drewna opałowego. - Interpretacja - ITPP1/443-132/13/JJ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2013, sygn. ITPP1/443-132/13/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Stawki podatku przy sprzedaży drewna opałowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2013 r. (data wpływu 12 lutego 2013 r.) uzupełnionym w dniu 7 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży drewna opałowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 7 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży drewna opałowego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani rolnikiem ryczałtowym, a dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług dla rolnictwa i leśnictwa. W styczniu br. przystąpiła Pani do przetargu na kupno drewna, w celu pocięcia go na drewno opałowe (poszczepanie, pocięcie) i sprzedaży jako drewno opałowe. Ponieważ jako osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może Pani kupić drewna typowo opałowego, nadleśnictwo sprzedaje Pani drewno średniowymiarowe ogólnego zastosowania (symbol SZA). Drewno średniowymiarowe ogólnego zastosowania jest opodatkowane stawką VAT w wysokości 23%, a drewno opałowe stawką 8% (poz. 18 załącznik nr 3 do ustawy o VAT, PKWiU 02.20.14.0). Drewno będzie pocięte, poszczypane i przygotowane do włożenia do pieca C.O., kominka. W uzupełnieniu do wniosku wskazała Pani, iż drewno opałowe jest sklasyfikowane w PKWiU z 2008 r. w grupowaniu 02.20.14.0. Grupowanie to obejmuje to obejmuje:

  • drewno opałowe z drzew i krzewów szybko rosnących, także z upraw na użytkach rolniczych,
  • pozostałe drewno opałowe w postaci kłód, szczap, gałęzi, wiązek chrustu lub w podobnych postaciach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy drewno zakupione ze stawką VAT 23% po obróbce (poszepanie, pocięcie) może Pani sprzedawać jako drewno opałowe opodatkowane stawką VAT 8%...

Uważa Pani, że sprzedaż drewna przygotowanego do opału jest opodatkowana stawką 8%, zgodnie z poz. 18 załącznika nr 3 ustawy o VAT pomimo, iż jest przygotowane z drewna średniowymiarowego ogólnego zastosowania, tym bardziej, że jako przedsiębiorca nie może Pani kupić drewna typu opałowego.

Ponieważ sprzedaje drewno poszczepione, ma prawo zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 8%, zgodnie z poz. 18 załącznika nr 3 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi przepis art. 5a, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Stawka podatku zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże, z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległy stawki podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ustawy, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, pod pozycją 18 wskazano na Drewno opałowe (symbol PKWiU 02.20.14.0).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w styczniu 2013 r. przystąpiła Pani do przetargu na kupno drewna średniowymiarowego ogólnego zastosowania (symbol SZA), w celu pocięcia go i sprzedaży jako drewno opałowe. Z treści wniosku wynika, iż drewno opałowe mieści się w PKWiU w grupowaniu 02.20.14.0.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, iż o ile drewno opałowe mieści się w PKWiU w grupowaniu - 02.20.14.0., a podana klasyfikacja jest prawidłowa (tzn. towary nie należą do innego grupowania statystycznego), podlegać będzie stawce podatku 8% na podstawie ww. art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z pozycją 18 załącznika nr 3 do ustawy.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości dokonanej przez Panią klasyfikacji ww. usług według PKWiU. Należy bowiem zauważyć, iż tut. organ nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towaru lub usługi do grupowania statystycznego. Podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania towaru lub usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Dlatego też niniejszej interpretacji udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 1016 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy