Sprzedaż działki podlega opodatkowaniu stawka 23% podatku, natomiast jej darowizna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. - Interpretacja - ITPP2/443-1365/12/EB

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2013, sygn. ITPP2/443-1365/12/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Sprzedaż działki podlega opodatkowaniu stawka 23% podatku, natomiast jej darowizna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2012 r. (data wpływu 8 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości lub jej darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości lub jej darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1994 r., jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest, m.in.: wynajem nieruchomości na własny rachunek, hotele i restauracje, pozostała działalność turystyczna. W 2002 r. nabył Pan wraz z żoną, do majątku wspólnego, ze środków pochodzących z tego majątku, prawo własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni 37 arów 6 m². Dokonał Pan zakupu dla celów inwestycyjnych - budowa pensjonatu, albo sprzedaż w związku ze wzrostem wartości. Dla terenu obejmującego przedmiotową działkę gruntu, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego otoczenia jeziora U., Miasto przewidziało:

  1. funkcję podstawową - usługi turystyki, pensjonaty, gastronomia,
  2. funkcję dopuszczalną - inne usługi turystyki, sportu i rekreacji, biura, usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej

Przez usługi turystyki miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rozumie kompleksowe obiekty i zespoły obiektów o funkcjach hotelarskich (obejmujących hotel, motel, pensjonat, schronisko młodzieżowe, dom wycieczkowy, kemping), gastronomicznych i rekreacyjnych, wraz z urządzeniami terenowymi, przeznaczone do obsługi turystów i mieszkańców miasta oraz pokoje gościnne, jako baza noclegowa dla funkcji sportowej lub gastronomicznej. Funkcje hotelarskie rozumie się jako krótkotrwałe, ogólnodostępne wynajmowanie miejsc noclegowych oraz świadczenia w obrębie obiektu usług z tym związanych. W dniu 19 kwietnia 2012 r. nastąpił podział majątku wspólnego, w formie ugody sądowej, w wyniku którego przedmiotowa niezabudowana działka gruntu stała się w całości Pana własnością. Nie wprowadził Pan zakupionej działki gruntu do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie planuje Pan darowiznę, albo sprzedaż przedmiotowej działki gruntu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy sprzedaż niezabudowanej działki gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
  2. Czy darowizna niezabudowanej działki gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż niezabudowanej działki gruntu, przeznaczonej zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę związaną z usługami turystki, podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku od towarów i usług. Stwierdził Pan, iż nie ma w tym przypadku znaczenia fakt zakupu działki gruntu do majątku wspólnego małżonków, bez zapisu w akcie notarialnym dotyczącym zakupu do celów działalności gospodarczej oraz brak wprowadzenia przedmiotowej działki gruntu do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności. Po powołaniu treści art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazał, iż odpłatna dostawa gruntów przez podatnika podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Powołując treść art. 15 ust. 1 i 2 ustawy podniósł Pan, iż nie ma wątpliwości, że sprzedając przedmiotową działkę gruntu będzie działał w charakterze handlowca (dokonał zakupu i obecnie dokonuje sprzedaży oczekując zysku z tej transakcji). Wskazał, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług a fakt, że przy zakupie działki nie wystąpił podatek naliczony podlegający odliczeniu nie ma wpływu na opodatkowanie planowanej transakcji sprzedaży niezabudowanej działki gruntu przez zarejestrowanego podatnika VAT czynnego. Pana zdaniem, sprzedaż ta nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, obejmującego dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, ponieważ, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, działka gruntu znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę.

W kwestii zbycia niezabudowanej nieruchomości gruntowej w formie darowizny uważa Pan, że czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Powołując treść art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, stwierdził Pan, iż przy nabyciu przedmiotowej niezabudowanej nieruchomości gruntowej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ transakcja nie podlegała opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Według art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964, Nr 16, poz. 93 ze zm.), rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

W myśl art. 46 § 1 ww. Kodeksu, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Zgodnie z ust. 2 cytowanego artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

  • jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powyższego należy wskazać, że jeżeli już w momencie nabycia towaru (np. gruntu) podatnik działał z zamiarem jego zbycia w celu uzyskania korzyści finansowych lub nabył z zamiarem wykorzystania w działalności gospodarczej, zbycie tego towaru należy uznać za działalność gospodarczą. Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Powyższe regulacje wskazują, iż dostawy nieruchomości gruntowych niezabudowanych, ale stanowiących tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę są opodatkowanie. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych będących np. gruntami rolnymi, czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z treści wniosku wynika, iż od 1994 r., jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. wynajem nieruchomości na własny rachunek, prowadzenie hoteli i restauracji, pozostała działalność turystyczna. W 2002 r. nabył Pan wraz z żoną, do majątku wspólnego, ze środków pochodzących z tego majątku, prawo własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni 37 arów 6 m². Dokonał Pan zakupu dla celów inwestycyjnych - budowy pensjonatu albo sprzedaży w związku ze wzrostem wartości. Nie wprowadził Pan zakupionej działki gruntu do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. Dla terenu obejmującego przedmiotową działkę przewidziano w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego:

  1. funkcję podstawową - usługi turystyki, pensjonaty, gastronomia,
  2. funkcję dopuszczalną - inne usługi turystyki, sportu i rekreacji, biura, usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej

W dniu 19 kwietnia 2012 r. nastąpił podział majątku wspólnego, w formie ugody sądowej, w wyniku którego przedmiotowa działka gruntu stała się w całości Pana własnością. Obecnie planuje Pan darowiznę albo sprzedaż przedmiotowej działki gruntu.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że skoro - jak wynika z treści wniosku - nabył Pan działkę gruntu dla celów inwestycyjnych - budowy pensjonatu albo sprzedaży w związku ze wzrostem wartości, jej sprzedaż należy uznać za działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług a Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Należy podkreślić, że sprzedaż ta - jak słusznie Pan stwierdził - nie będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, z uwagi na fakt, iż przedmiotowy grunt niezabudowany, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczony jest pod zabudowę (usługi turystyki, pensjonaty, gastronomia), ale będzie opodatkowana 23% stawką podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

W kwestii zbycia niezabudowanej działki gruntu w formie darowizny, należy wskazać, iż czynności tej nie można zrównać z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, z uwagi na fakt, iż przy nabyciu tego gruntu nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem darowizna ta - zgodnie z Pana stanowiskiem - nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Podkreślić należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, iż w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn,, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy