prawo do odliczenia VAT naliczonego - wynikającego z wszystkich otrzymanych faktur, w całości (bez rozliczania tzw. strukturą", o której mowa w art. 9... - Interpretacja - IBPP2/443-216/10/WN

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2010, sygn. IBPP2/443-216/10/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

prawo do odliczenia VAT naliczonego - wynikającego z wszystkich otrzymanych faktur, w całości (bez rozliczania tzw. strukturą", o której mowa w art. 90 ustawy VAT), jeśli w danym roku Wnioskodawca nie wykaże żadnej sprzedaży zwolnionej z VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2009r. (data wpływu 15 grudnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lutego 2010r. (data wpływu 24 lutego 2010r.) oraz pismem z dnia 11 marca 2010r. (data wpływu 11 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego - wynikającego z wszystkich otrzymanych faktur, w całości (bez rozliczania tzw. strukturą", o której mowa w art. 90 ustawy VAT), jeśli w danym roku Wnioskodawca nie wykaże żadnej sprzedaży zwolnionej z VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego - wynikającego z wszystkich otrzymanych faktur, w całości (bez rozliczania tzw. strukturą", o której mowa w art. 90 ustawy VAT), jeśli w danym roku Wnioskodawca nie wykaże żadnej sprzedaży zwolnionej z VAT.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 lutego 2010r. (data wpływu 24 lutego 2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 16 lutego 2010r. znak: IBPP2/443-1043/09/WN oraz pismem z dnia 11 marca 2010r. (data wpływu 11 marca 2010r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (zwana dalej również Wnioskodawcą) została założona w 2007r. Spółka jest rodzajem funduszu kapitału zalążkowego tj. zajmuje się inwestowaniem w projekty znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju (dalej zwane Projektami"). Głównie są to Projekty związane z nowymi technologiami (technologii informatycznych, mediów elektronicznych, e-comerce oraz konwergencji tych obszarów). Wnioskodawca decyduje się na inwestycję w dany Projekt na etapie idei i pomysłów mających w ocenie zarządzających Spółką duże szanse na odniesienie sukcesu rynkowego.

Zgodnie z umową Spółki - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - Spółka nabywa udziały lub akcje spółek kapitałowych (dalej zwanych Spółkami Powiązanymi"), będących mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami, o których mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 lipca 2006r. w sprawie udzielania pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego. Po osiągnięciu zakładanego poziomu rozwoju danej Spółki Powiązanej Wnioskodawca planuje sprzedaż udziałów lub akcji Spółki Powiązanej. Z reguły przyjmuje się, że Spółka Powiązana osiągnie zakładany poziom rozwoju w okresie od 3 do 8 lat od dnia jej założenia. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, gdyż Spółka nie ma pewności, czy dany Projekt odniesie sukces rynkowy, czy (i ewentualnie kiedy) Spółka Powiązana osiągnie zakładany poziom rozwoju.

Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych i zapytała, czy sprzedaż udziałów lub akcji Spółki Powiązanej będzie czynnością podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług, a jeśli tak to, czy powinna być ona uznana za czynność wpływającą na strukturę rozliczenia VAT.

W dniu 17 listopada 2009r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację znak IBPP2/ 443-654/09/ICz. W interpretacji tej organ podatkowy stwierdził, że czynność sprzedaży udziałów lub akcji Spółki Powiązanej będzie czynnością mieszczącą się w zakresie opodatkowania VAT i jako czynność zwolniona z VAT będzie wpływać na strukturę rozliczenia VAT naliczonego przez Spółkę.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zainteresowany jest odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób powinien rozliczać VAT naliczony. W 2009r. Spółka zawarła bowiem umowy ze Spółkami Powiązanymi, na podstawie których świadczy na rzecz Spółek Powiązanych kompleksowe usługi doradcze i konsultingowe (doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, np. - w zależności od potrzeb - doradztwo z zakresu finansów, budżetowania, pomoc prawna, konsultacje IT, inne konsultacje dotyczące rozwoju danego Projektu i prowadzenia działalności, itp). Z tytułu wykonania usług doradczych i konsultingowych Wnioskodawca wystawia na Spółki Powiązane faktury z VAT (tj. uznaje usługi doradcze i konsultingowe wykonane na rzecz Spółek Powiązanych za czynności opodatkowane VAT). Jednocześnie Spółka pragnie zaznaczyć, że obecnie nie wykonuje żadnych innych czynności, za które wystawiałaby faktury (innych czynności opodatkowanych VAT, jak również czynności zwolnionych z VAT). Innymi słowy na chwilę obecną Wnioskodawca wykazuje wyłącznie sprzedaż opodatkowaną. Sprzedaż zwolnioną Spółka wykaże w latach przyszłych (raczej nie wcześniej niż w 2011r.), kiedy Spółka sprzeda udziały lub akcje danej Spółki Powiązanej.

Jako czynność zwolnioną z VAT, zgodnie z wyżej powołaną interpretacją podatkową Spółka zobowiązana jest wykazywać obrót z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji danej Spółki Powiązanej. W 2009r. Spółka nie dokonała jednak sprzedaży akcji ani udziałów Spółek Powiązanych. Takiej sprzedaży nie planuje również w 2010r. Trudno przewidzieć, w którym z kolejnych lat taka sprzedaż będzie miała miejsce (jak była o tym mowa, od dnia założenia Spółki Powiązanej do dnia zbycia jej udziałów może upłynąć nawet 8 lat). Zależy to bowiem od sytuacji na rynku, stopnia rozwoju Spółki Powiązanej, od znalezienia inwestora zainteresowanego zakupem akcji lub udziałów Spółki Powiązanej, itp.

W ramach prowadzenia działalności Wnioskodawca nabywa towary i usługi. W konsekwencji Spółka otrzymuje od swoich dostawców faktury zawierające VAT naliczony. Przede wszystkim Wnioskodawca nabywa usługi zarządzania i administracji od spółki, która występuje w charakterze podmiotu zarządzającego" w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 lipca 2006r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej funduszom kapitału zalążkowego. Podmiot zarządzający zarządza działalnością Spółki, prowadzi sprawy Wnioskodawcy, reprezentuje Spółkę i ponadto monitoruje Spółki Powiązane. Spółka nabywa inne usługi dotyczące jej działalności takie jak usługi księgowe, usługi najmu pomieszczeń, itp.

W chwili obecnej Wnioskodawca nie nabywa od podmiotów zewnętrznych usług wyłącznie związanych ze świadczeniem usługi na rzecz Spółek Powiązanych. Tym samym, Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz Spółek Powiązanych bez nabywania specjalistycznych usług doradczych, czy konsultingowych wyłącznie dedykowanych Spółkom Powiązanym, bowiem świadczenie kompleksowych usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz Spółek Powiązanych (np. - w zależności od potrzeb - doradztwa strategicznego, doradztwa z zakresu finansów, budżetowania, pomocy prawnej, konsultacji IT, innych konsultacji dotyczących rozwoju danego Projektu i prowadzenia działalności, itp.) stanowi nierozerwalną część ogólnej usługi zarządzania i administracji, jaką na rzecz Spółki świadczy podmiot zarządzający. W przyszłości może się jednak zdarzyć (aczkolwiek nie musi), że Spółka nabędzie usługi doradcze lub konsultingowe, które będą ściśle związane z usługą świadczoną na rzecz Spółek Powiązanych. Takie usługi byłyby nabyte na przykład, jeśli charakter usługi wykonywanej na rzecz Spółek Powiązanych wymagałby określonej wiedzy specjalistycznej, itp.

Spółka pragnie wyjaśnić, że w chwili obecnej wysokość kosztów ponoszonych przez Spółkę na nabycie usług jest wyższa od wysokości przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia przez Spółkę usług na rzecz Spółek Powiązanych. W konsekwencji, VAT naliczony z faktur wystawionych na Spółkę z tytułu wykonania usług przez firmy zewnętrzne jest wyższy od kwoty VAT należnego wykazanego z tytułu sprzedaży usług doradczych i konsultingowych na rzecz Spółek Powiązanych.

Dotychczas Spółka nie ustalała na podstawie art. 90 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej Ustawa VAT") proporcji odliczenia VAT, gdyż Spółka przed 2009r. nie wykonywała czynności opodatkowanych. Spółka uważa, że nie ma obowiązku ustalania takiej proporcji na 2009, czy 2010r. gdyż nie dokonała i nie planuje w najbliższej przyszłości dokonania czynności zwolnionej z VAT tj. sprzedaży udziałów, czy akcji Spółek Powiązanych. Innymi słowy, Spółka nie wykaże żadnego obrotu zwolnionego z VAT. W 100% obrót Spółki będzie związany ze świadczeniem usług doradczych i konsultingowych podlegających opodatkowaniu VAT.

Spółka pragnie zaznaczyć, że jej pytania dotyczą VAT naliczonego wynikającego z faktur dotyczących bieżącej działalności Spółki. Innymi słowy, wniosek Spółki nie dotyczy odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów, o których mowa w art. 91 ust. 2 ustawy VAT - nieruchomości, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Dodatkowo z pisma z dnia 23 lutego 2010r. wynika, iż zdaniem Wnioskodawcy usługi doradcze świadczone na rzecz Spółek Powiązanych powinny być zaliczone do:

  • PKWiU 74.14 usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (przy czym Wnioskodawca wyjaśnił, że dokonując takiej klasyfikacji uwzględnił przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług).
  • PKWiU 70.22.11 - usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym (przy czym Wnioskodawca wyjaśnił, że dokonując takiej klasyfikacji uwzględnił przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług).

Natomiast w piśmie z dnia 11 marca 2010r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż klasyfikacja PKWiU 74.14 podana w piśmie uzupełniającym wniosek o wydanie interpretacji z dnia 24 lutego 2010r. odnosi się do usług doradztwa i konsultingu świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Spółek Powiązanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka może odliczać VAT naliczony - wynikający z wszystkich otrzymanych faktur, w całości (bez rozliczania tzw. strukturą, o której mowa w art. 90 ustawy VAT), jeśli w danym roku nie wykaże żadnej sprzedaży zwolnionej z VAT (tj. nie sprzeda udziałów ani akcji Spółek Powiązanych)... Na przykład, czy w 2009r. Spółka ma prawo do odliczenia w całości VAT naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur od dostawców zewnętrznych, skoro w 2009r. Spółka wykazała jedynie czynności opodatkowane VAT (sprzedaż usług na rzecz Spółek Powiązanych) i nie wykazała żadnej czynności zwolnionej (nie sprzedała akcji ani udziałów Spółki Powiązanej)...

Zdaniem Wnioskodawcy, w roku, w którym Spółka nie wykazuje żadnej sprzedaży zwolnionej z VAT (gdyż nie dokonuje sprzedaży udziałów ani akcji Spółki Powiązanej) nie musi rozliczać podatku VAT przy użyciu proporcji, o której mowa art. 90 ustawy VAT. Proporcja ustalana jest bowiem na dany rok. Spółka nie wie, kiedy dokona sprzedaży akcji lub udziałów Spółki Powiązanej. Nie wie też, jaki wykaże z tego tytułu obrót. Dopiero w roku, w którym dojdzie do sprzedaży udziałów lub akcji Spółki Powiązanej pojawi się obowiązek rozliczenia VAT naliczonego przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy VAT (por. odpowiedź na pytanie nr 4). W związku z powyższym, Wnioskodawca uważa, że w 2009r. ma prawo do odliczenia w całości VAT naliczonego wynikającego z wszystkich otrzymanych faktur, skoro w 2009r. Spółka wykazała jedynie czynności opodatkowane VAT (sprzedaż usług na rzecz Spółek Powiązanych) i nie wykazała żadnej czynności zwolnionej (nie sprzedała akcji ani udziałów Spółki Powiązanej).

Innymi słowy, Spółka uważa, że jeśli w danym roku nie wykazano żadnej czynności zwolnionej to Spółka ma prawo w całości odliczyć VAT naliczony wynikający z wszystkich otrzymanych faktur.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Treść tego przepisu wskazuje, iż:

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT czynnym,
  • prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług (opartą na zasadzie potrącalności w danej fazie obrotu), podatek ten jest z punktu widzenia jego podatników neutralny, gdyż pełnią oni jedynie rolę jego płatników, przerzucając jego ekonomiczny ciężar na kolejnych nabywców, czyli finalnie na konsumentów. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, zaś jeśli dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresie podatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Zgodnie z dyspozycją art. 90 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Natomiast w sytuacji gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, zastosowanie mają przepisy art. 90 ust. 2-10 ustawy o podatku od towarów i usług. I tak, stosownie do ust. 2 cytowanego wyżej artykułu, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Przepis art. 90 ust. 3 ustawy stanowi, iż proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. art. 90 ust. 4 cyt. ustawy o VAT.

Zgodnie z ust. 5 i 6 tego artykułu, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Dodatkowo w myśl art. 90 ust. 8 ustawy o VAT, podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Stosownie do art. 90 ust. 9 tej ustawy, przepis ust. 8 stosuje się również, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna.

Natomiast art. 90 ust. 10 stanowi, iż w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

  • przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
  • nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

W świetle powyższych regulacji podatnik ma obowiązek odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami dającymi prawo do odliczenia (czynnościami opodatkowanymi) i czynnościami nie dającymi prawa do odliczenia (zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu). Obowiązek wyodrębniania kwot podatku przypisywanych do poszczególnych rodzajów czynności ma charakter bezwzględny. Dopiero w sytuacji, kiedy wyodrębnienie takie nie jest możliwe, podatnik może skorzystać z uprawnienia zawartego w ust. 2 cyt. art. 90 ustawy, zgodnie z którym może on pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia.

Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca w 2009r. zawarł umowy ze Spółkami Powiązanymi, na podstawie których świadczy na rzecz Spółek Powiązanych kompleksowe usługi doradcze i konsultingowe (doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, np. - w zależności od potrzeb - doradztwo z zakresu finansów, budżetowania, pomoc prawna, konsultacje IT, inne konsultacje dotyczące rozwoju danego Projektu i prowadzenia działalności, itp). Z tytułu wykonania usług doradczych i konsultingowych Wnioskodawca wystawia na Spółki Powiązane faktury z VAT (tj. uznaje usługi doradcze i konsultingowe wykonane na rzecz Spółek Powiązanych za czynności opodatkowane VAT). Jednocześnie Obecnie Wnioskodawca nie wykonuje żadnych innych czynności, za które wystawiałaby faktury (innych czynności opodatkowanych VAT, jak również czynności zwolnionych z VAT). Innymi słowy na chwilę obecną Wnioskodawca wykazuje wyłącznie sprzedaż opodatkowaną. Sprzedaż zwolnioną Spółka wykaże w latach przyszłych (raczej nie wcześniej niż w 2011r.), kiedy Spółka sprzeda udziały lub akcje danej Spółki Powiązanej.

Wnioskodawca świadczy powyższe usługi na rzecz Spółek Powiązanych bez nabywania specjalistycznych usług doradczych, czy konsultingowych wyłącznie dedykowanych" Spółkom Powiązanym, bowiem świadczenie kompleksowych usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz Spółek Powiązanych (np. - w zależności od potrzeb - doradztwa strategicznego, doradztwa z zakresu finansów, budżetowania, pomocy prawnej, konsultacji IT, innych konsultacji dotyczących rozwoju danego Projektu i prowadzenia działalności, itp.) stanowi nierozerwalną część ogólnej usługi zarządzania i administracji, jaką na rzecz Spółki świadczy podmiot zarządzający. W przyszłości może się jednak zdarzyć (aczkolwiek nie musi), że Spółka nabędzie usługi doradcze lub konsultingowe, które będą ściśle związane z usługą świadczoną na rzecz Spółek Powiązanych. Takie usługi byłyby nabyte na przykład, jeśli charakter usługi wykonywanej na rzecz Spółek Powiązanych wymagałby określonej wiedzy specjalistycznej, itp.

Wnioskodawca dodał, iż w chwili obecnej wysokość kosztów ponoszonych przez Spółkę na nabycie usług jest wyższa od wysokości przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia przez Spółkę usług na rzecz Spółek Powiązanych. W konsekwencji, VAT naliczony z faktur wystawionych na Spółkę z tytułu wykonania usług przez firmy zewnętrzne jest wyższy od kwoty VAT należnego wykazanego z tytułu sprzedaży usług doradczych i konsultingowych na rzecz Spółek Powiązanych.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż przy realizowaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług przy nabyciu usług niezbędnych do prowadzenia działalności przez Spółkę (w tym usług administracji i zarządzania świadczonych przez podmiot zarządzający Spółką usług księgowych, usług najmu) oraz z faktur przy nabyciu usług dodatkowych (doradczych czy konsultingowych), nie wystąpi u Wnioskodawcy obowiązek rozliczenia podatku na podstawie przepisów art. 90 ustawy o VAT, bowiem jak wynika z wniosku, Spółka w 2009r. wykazała jedynie czynności opodatkowane podatkiem VAT. Wnioskodawca nie planuje też w 2010r. sprzedaży zwolnionej z podatku VAT. Zatem cały podatek może być alokowany jako związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych i podlegający w związku z tym odliczeniu w całości, bowiem wydatki, które związane są wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną nie wystąpiły w okresie do którego zastosowanie miałyby przepisy art. 90 ustawy o VAT.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że:

  • w zakresie opodatkowania usług doradczych i konsultingowych świadczonych na rzecz Spółek Powiązanych,
  • w zakresie uznania czy Spółka może uznać, że nabywane przez nią usługi służą działalności opodatkowanej i w konsekwencji, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego wykazanego w związku ze świadczeniem usług na rzecz Spółek Powiązanych o podatek naliczony przy nabyciu usług wskazanych w poz. 50 ORD-IN... W szczególności, czy Spółka może odliczyć podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur w całości, nawet jeśli kwota VAT naliczonego będzie w danym okresie wyższa od kwoty VAT należnego wykazanego z tytułu wykonanych usług,
  • w zakresie uznania czy w roku, w którym Wnioskodawca dokona sprzedaży udziałów lub akcji Spółki Powiązanej i wykaże z tego tytułu obrót zwolniony powinien rozliczać - przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy VAT - wyłącznie VAT naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z ogólną działalnością Spółki, (tj. VAT naliczony przy nabyciu towarów i usług, których nie można wprost przypisać do działalności zwolnionej ani do działalności opodatkowanej VAT takich jak usługi administracji i zarządzania świadczone przez podmiot zarządzający Spółka, usługi księgowe, usługi najmu, itp.)

zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Referencje

IBPP2/443-654/09/ICz, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach