P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-17/06/AG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.12.2006, sygn. PP/443-17/06/AG, Urząd Skarbowy w Oleśnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 §1 w związku z 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa /t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

s t w i e r d z a

że stanowisko podatnika Pana ...... zamieszkałego ..... przedstawione we wniosku z dnia 20.11.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 20.11.2006 r. Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak stanowi art. 14 a §1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Panu ........ , będącemu podatnikiem podatku od towarów i usług Polska Agencja Rozwoju przedsiębiorczości przyznała dotacje na zakup maszyn i budowę hali. Podatnik zakończył inwestycję i oczekuje na wpływ przyznanych środków finansowych. W związku z zaistniałą sytuacją podatnik stawia pytania:

1. czy dotacja na cele inwestycyjne, niezwiązane bezpośrednio z ceną sprzedawanych towarów i świadczonych usług podlega zaliczeniu do obrotu w trybie art. 29 ust 1 podatku od towarów i usług ?

2. czy w przypadku zwolnienia z opodatkowania, wysokość otrzymanej dotacji będzie miała wpływ na wyliczenie proporcji o której mowa w art. 90 ust 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Podatnika: dotacje inwestycyjne na budowę hali i zakup maszyn nie podlegają zaliczeniu do obrotu zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT, zatem odpowiedź na drugie pytanie jest zbędna.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę /kwotę należną/ towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Dla stwierdzenia, czy dana dotacja podlega opodatkowania podatkiem od towarów i usług istotne znaczenia ma ustalenie jej przeznaczenia, które wynika z umów z jednostkami przyznającymi dotację.

Z art. 29 ust. 1 wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze jeżeli są związane z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług i wpływają na kształtowanie ich ostatecznej ceny.

Nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dotacje, subwencje i inne dopłaty służące pokryciu kosztów ogólnej działalności podatnika, ponieważ nie mają one bezpośredniego wpływu na cenę towaru lub usługi dlatego że nie ma możliwości bezpośredniego powiązania otrzymanej dotacji przeznaczonej na inwestycje z ceną towaru który powstanie w danym przedsiębiorstwie po zakończeniu inwestycji wspartej dotacją.

W kontekście odpowiedzi na pierwsze pytanie, zapytanie podatnika o zwolnienie z podatku od towarów i usług przyznanej dotacji jest bezzasadne, ponieważ, jeżeli dotacja przeznaczona na inwestycje nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów to nie może podlegać w stawce zwolnionej, na co podatnik również zwrócił uwagę zajmując własne stanowisko w sprawie.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy uznać, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Oleśnie