P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1442/TP/443/640/MW/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.03.2006, sygn. 1442/TP/443/640/MW/06, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 poz. 60 z dnia 4 stycznia 2005r. ze zm.), w związku z pismem z dnia 24.01.2006r. złożonym w dniu 01.02.2006r. ( data wpływu do tut. urzędu 07.02.2006r. ) w sprawie opodatkowania podatkiem VAT umowy sprzedaży budynku mieszkalnego wraz z gruntem przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie


p o s t a n a w i a


uznać Państwa stanowisko za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


I. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Jesteście Państwo współwłaścicielami nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, którego budowa została zakończona w 2001r. Obecnie zamierzacie dokonać sprzedaży w/w nieruchomości. Kwota uzyskana ze sprzedaży zostanie przeznaczona na spłatę zaciągniętych kredytów oraz w części na zakup i wyposażenie nowego mieszkania. Sprzedaż budynku mieszkalnego i gruntu będzie dokonana jednorazowo. W przyszłości nie będziecie Państwo dokonywać sprzedaży kolejnych nieruchomości.

Pytania podatnika:

Czy sprzedaż w/w zabudowanej nieruchomości przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Państwa ocenie sprzedaż budynku mieszkalnego wraz z gruntem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest dokonywana przez podatników prowadzących działalność gospodarczą.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Odnośnie w/w zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest ograniczony przez dwa czynniki: przedmiotowy i podmiotowy. Opodatkowaniu podatkiem VAT ( zakres przedmiotowy ), zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z póź. zmianami ) , podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty ( art. 2 pkt 6 cyt. ustawy ). Powyższe oznacza, że dostawa budynku mieszkalnego wraz z gruntem co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT .Nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie podatkiem od towarów i usług. Aby odpłatna dostawa nieruchomości wraz z gruntem podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług , a jej przedmiotem winna być nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę ( pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych, będacych np. gruntami rolnymi, leśnymi, nie przeznaczonymi w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę zwolnione są od podatku VAT na podstawie przepisu art.43 ust.1 pkt.9 w/w ustawy ).

Podatnikami ( zakres podmiotowy ) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności ( art. 15 ust. 1 ww. ustawy ). Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ww. ustawy ). Z definicji zawartej w art. 15 ust. 2 ww. ustawy wynika , że działalność gospodarcza dla celów VAT jest to przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, lecz również za działalność gospodarczą uznaje się czynności z zakresu działalności produkcyjnej, handlowej lub usługodawców wykonywane sporadycznie, a nawet jednorazowo - jednak jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tych transakcji wskazują na zamiar ich wykonania w sposób częstotliwy.

Na gruncie ustawy o VAT wykonywanie takich czynności należy uznać za działalność gospodarczą, a ww. podmiot za podatnika w rozumieniu art. 15 ww. ustawy, co skutkuje opodatkowaniem podatkiem VAT wykonywanych przez ten podmiot tych czynności.

Zgodnie z przedstawionym stanem prawnym obowiązującym od 1 maja 2004roku oraz stanem faktycznym wyrażonym w przedmiotowym piśmie dostawa budynku mieszkalnego wraz z gruntem, dokonana przez Państwa jako osoby fizyczne nie będące podatnikami podatku od towarów i usług i nie mająca znamion działalności wykonywanej z zamiarem wykonania jej w sposób częstotliwy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Wołominie