POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-20-2/ET/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. PP/443-20-2/ET/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 1 marca 2005r. (doręczonego dnia 3 marca 2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 16 marca 2005r. (doręczonym dnia 17 marca 2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie s................................... z siedzibą w .............................. przy ul. ............................... Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 1 marca 2005r. (doręczonym dnia 3 marca 2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 marca 2005r. (doręczonym dnia 17 marca 2005r.) podatnik zwrócił się z pytaniem czy winien zastosować korektę przy rozliczeniu podatku VAT za rok 2004, czy też nie. Spółka zajmuje się przewozem osób w kraju, jak i w krajach Unii Europejskiej, czyli ma sprzedaż opodatkowaną w kraju i niepodlegającą VAT za granicą. W związku z tym faktem spółka zastosowała korektę VAT naliczonego za 2004r. Dodatkowo spółka poinformowała, że nie ma możliwości wyodrębnienia z zakupów ile VAT dotyczy sprzedaży opodatkowanej, a ile nieopodatkowanej, ponieważ wszystkie pojazdy świadczą usługi w kraju, jak i poza krajem.

Podatnik wskazuje, że zgodnie z art.90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług spółka zobowiązana jest do rozliczenia podatku od towarów i usług stosując korektę podatku naliczonego z uwagi na osiągane obroty opodatkowane i nieopodatkowane. Jednak art.86 ust.8 pkt 1 ustawy stanowi, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami <...>. Zdaniem Podatnika przepis ten będzie miał do niego zastosowanie, gdyż w chwili dokonania korekty obowiązujące przepisy prawa podatkowego dają możliwość zwolnienia s....................... z obowiązku składania korekty VAT naliczonego za 2004r.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Transport osób, który jest przedmiotem działalności występującej z zapytaniem spółki nie jest objęty szczególnymi zasadami w zakresie ustalania miejsca świadczenia. Oznacza to, że w przypadku takim zastosowanie znajdzie generalna zasada wynikająca z treści art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który to przepis stanowi, że w przypadku usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem które w przypadku spółki nie znajdzie zastosowania. Z przepisu tego wynika obowiązek opodatkowania usługi transportu osób w każdym z krajów Wspólnoty, przez który podmiot realizujący usługę transportu osób przejeżdża, z uwzględnieniem pokonanych odległości oraz obowiązujących w tych krajach stawek podatkowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tym czynnościami. Regulacja ta daje zatem podatnikowi prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych następnie w transakcjach podatnika, które nie podlegają podatkowi od towarów i usług w Polsce. W ramach wspólnego systemu VAT nie jest bowiem istotne w jakim kraju podatnik dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem, w szczególności nie jest ważne czy kraj, w którym obciążany jest podatkiem naliczonym tożsamy jest z krajem, w którym są dokonywane czynności opodatkowane. Podatnikowi przyznane zostało bowiem prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego również w przypadku, gdy nabyte towary lub usługi wykorzystywane są przy dostawach towarów lub świadczeniu usług poza terytorium kraju, pod tymi jednak warunkami że charakter tych czynności jest taki, że gdyby były one dokonane na terytorium kraju podatnik dysponowałby prawem do dokonania odliczenia podatku naliczonego, a dodatkowo posiada on dokumenty, z których wynika związek między tymi czynnościami, a odliczanym podatkiem.

Odnosząc się do treści zapytania tut. organ uprzejmie wyjaśnia, że w myśl art. 90 ust. 1 i ust. 2 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do dokonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego ewidencjowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie w całości lub w części kwot, o których mowa w ust.1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust.10. Stosownie do art.91 ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust.1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie <...>.

Powyższe oznacza, że obowiązek korygowania odliczenia ciąży jedynie na podatnikach, u których podatek naliczony wiązał się zarówno z czynnościami w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwot podatku należnego, jak i czynnościami, w stosunku do których prawo takie nie przysługiwało. Przy czym należy pamiętać, że pojęcie czynności w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego nie jest tożsame z pojęciem sprzedaży opodatkowanej na terytorium kraju. Kategoria ta obejmuje bowiem zarówno czynności opodatkowane na terytorium kraju, jak i dostawę towarów lub świadczenie usług przez podatnika poza terytorium kraju, które dają mu prawo do odliczenia w kraju podatku naliczonego z nimi związanego (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy).

W przypadku występującej z zapytaniem spółki stwierdzić należy, że brak jest konieczności ustalenia proporcji w oparciu o którą dokonywać będzie odliczenia podatku naliczonego. Okoliczność ta wynika z faktu, że świadczy ona usługi transportu osób, które podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju, jak i w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej i pomimo, że usługi których realizacja następuje poza terytorium kraju nie generują podatku należnego (w tej części) na terytorium Polski, to podatek naliczony od zakupu towarów lub usług z nimi związanego daje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, po spełnieniu warunków określonych treścią art.86 ust.8 pkt. 1 ustawy. Spółka - jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego - nie wykonuje czynności, w związku z którymi nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Oznacza to, że każde nabycie towarów i usług na terytorium kraju, wykorzystywanych przez podatnika do świadczenia usług transportu osób, kształtuje podatek naliczony związany z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Z uwagi na powyższe nie wystąpi także u Podatnika konieczność korekty kwoty podatku odliczonego (art. 91 ustawy), która to korekta dokonywana jest w sytuacji gdy na podatniku ciążył obowiązek obliczenia i stosowania proporcji, o której mowa w art.90 ustawy dla ustalenia części kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu