Działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ), ... - Interpretacja - PP 406/21/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.11.2005, sygn. PP 406/21/05, Urząd Skarbowy w Jędrzejowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 27 ust. 3 pkt 2, ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ), w odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 09.08.2005 r. ( data wpływu 11.08.2005 r.) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

Podatnik zakupił usługę wynajmu przenośnych kontenerów budowlanych od dostawcy zagranicznego mającego siedzibę w Austrii, który jest podatnikiem zarejestrowanym w Polsce do celów rozliczenia podatku VAT.

Kontenery zostały dostarczone na teren budowy w Polsce.

Za usługę dostawca przysłał fakturę bez naliczonego podatku VAT, informując iż podatek VAT rozlicza nabywca.

Zdaniem podatnika rozliczenie podatku VAT byłoby możliwe przez usługobiorcę w trybie przepisów art. 27 ust. 4 pkt 6 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2, jeśliby dostawca podał numer NIP-u nadany przez państwo Wspólnoty.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Powyższa regulacja odnosi się do usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy, w tym do usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.

Zatem na mocy art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, w związku z art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy dla usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, przyjmuje się, iż miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że Spółka posiada siedzibę na terenie Polski i wynajęła od kontrahenta z Austrii kontener budowlany na teren budowy w Polsce. W świetle w/w przepisów w sytuacji, gdy usługi wynajmu są świadczone przez kontrahenta z Austrii na rzecz podatnika posiadającego siedzibę w Polsce, tj w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem ich świadczenia jest miejsce gdzie usługobiorca tej usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności.

Zatem miejscem świadczenia i opodatkowania usługi wynajmu świadczonej, przez austriackiego kontrahenta, na rzecz polskiego podatnika, której przedmiotem są rzeczy ruchome, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy w tym miejscu wskazać, iż w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 9 ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonywania których, podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Powyższy przepis nie ma zastosowania, zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyjątkiem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Jak wynika z powyższego, w przypadku gdy miejscem świadczenia usług, wymienionych w art. 27 ust. 3 ustawy oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, jest terytorium Polski, a usługodawcą jest podatnik posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski.

Usługobiorca w/w usługi - polski podatnik, zobowiązany jest rozliczyć taką transakcję, zaliczając ją do importu usług.

Zatem w przedmiotowym stanie faktycznym wynajem kontenera budowlanego od firmy mającej siedzibę w Austrii przez ZURiP w Małogoszczy, stanowi import usług.

Urząd Skarbowy w Jędrzejowie