Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54, poz.535 z póź.zm.)-dalej ustawa o VAT, opodatkowaniu po... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-225/2005/RW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2005, sygn. 1433/NG/GV/443-225/2005/RW, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54, poz.535 z póź.zm.)-dalej ustawa o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionej przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Natomiast w przepisie art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności m.in. dokonanie sprzedaży. Pojęcie sprzedaży, dla celów podatku VAT zostało zdefiniowane w przepisie art. 2 pkt 22 ustawy, który stanowi: ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W przyjętym rozwiązaniu, kiedy stroną umów o dostawę mediów jest wspólnota mieszkaniowa opłaty za media stanowią dla wspólnoty mieszkaniowej koszt. W kosztach tych partycypują właściciele wyodrębnionych lokali. Zatem w przypadku wynajmu wyodrębnionego lokalu przez właściciela - członka wspólnoty, przy umownym zastrzeżeniu, co do odrębnego sposobu rozliczania opłat z tytułu mediów, nie można mówić o odsprzedaży mediów, a jedynie o zwrocie wyłożonych środków pieniężnych, która to czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską nr 7984, w której stwierdza się:...Stroną umowy o dostawę ciepłej wody i ogrzewania co do zasady jest wspólnota mieszkaniowa, reprezentowana przez zarząd. Brak jest zatem uzasadnienia do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami. Tym samym oznacza to, że ewentualne wystawianie faktur z tytułu dostaw mediów przez wspólnotę na rzecz jej członków nie znajduje uzasadnienia. Skoro zatem w rozliczeniach wewnątrz wspólnoty nie występuje obrót (sprzedaż), tym samym nie można mówić o odsprzedaży tych mediów i konieczności fakturowania tej czynności fakturą VAT na rzecz osób trzecich(...).

Należy podkreślić, że czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług można dokumentować, bądź notami księgowymi, bądź jak w przypadku podatnika zwykłym rachunkiem wystawianym na rzecz najemcy.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów