Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo... - Interpretacja - P-1-443/157/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. P-1-443/157/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo Strony z dnia 10.09.2004 r. (data wpływu do Urzędu 20.09.2004 r.; bez znaku) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących odliczania podatku naliczonego wyjaśniam, że zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest zatem istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi, tzn. z takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego. Powyższa zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi (z wyjątkiem przypadków przewidzianych w obowiązujących przepisach). Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części (zakresie), jakim dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku. Odliczenie to odbywa się wówczas w określonej przepisami prawa proporcji.

Szczegółowe zasady dokonywania częściowego odliczania podatku regulują przepisy art. 90 w/w ustawy. Uwzględniając powyższe, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są wykorzystywane w całości do wykonywania czynności zwolnionych, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT; jeśli zaś są wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas przysługuje mu prawo do odliczenia całości podatku (za wyjątkiem przypadków określonych w ustawie i przepisach wykonawczych).W przypadku natomiast gdy nabyte towary i usługi tylko częściowo służą do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas prawo do odliczenia przysługuje tylko w tej części. W sytuacji, gdy nie jest możliwe określenie kwoty podatku wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych, kwotę VAT podlegającego odliczeniu ustala się w oparciu o tzw. strukturę sprzedaży.Zauważyć przy tym należy, iż w odniesieniu do obliczania kwoty podatku naliczonego podlegającej częściowemu odliczeniu w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r, mają zastosowanie przepisy przejściowe.

W myśl art. 163 ust. 1 w/w ustawy jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30 000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9.Jednocześnie informuję, iż przy odliczaniu podatku naliczonego należy mieć na uwadze ograniczenia zawarte w art. 88 w/w ustawy o podatku VAT oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy powodujące, iż mimo wykorzystywania nabywanych towarów i usług przy czynnościach opodatkowanych - podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie