Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym po... - Interpretacja - NP-C/005-243/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.12.2004, sygn. NP-C/005-243/04, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. W świetle obowiązujących obecnie przepisów ustawy o VAT, przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy brać pod uwagę przede wszystkim klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikowania usług podlegających temu podatkowi - (por. art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT). Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ( Dz. U. Nr 42, poz. 264, ze zm.) montaż skrzynek na listy przez ich producenta w już istniejącym budynku jest klasyfikowany łącznie z wyrobem, w tym samym grupowaniu, jako wyroby ze stali pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane - pod numerem 28.75.27-49.90.

Zatem w opinii tut. organu podatkowego w sytuacji, gdy podatnik - producent skrzynek na listy zaoferuje wraz z dostawą ich montaż, w istocie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, dla której cena skalkulowana jest wraz z transportem lub montażem, bądź obydwoma elementami równocześnie.

W związku z powyższym w przypadku dokonywania dostawy skrzynek na listy wraz z montażem należy stosować stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla danego towaru ( w tym przypadku dla skrzynek na listy ), tj. zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w wysokości 22 %.

Jednocześnie zwraca się uwagę, że organy podatkowe przestrzegają swojej właściwości rzeczowej i miejscowej ( art. 15 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy nie uprawniają organów podatkowych do wydawania opinii interpretacyjnych dotyczących ustalania właściwego grupowania towarów i usług.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby), usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. Jednakże w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź (tel. 0-42 683-91-00).

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto