Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - PP/443/410/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2004, sygn. PP/443/410/04, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 24.11.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 27.11.2004 r.) w sprawie, czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług świadczenie usług w zakresie rekrutacji i udostępniania pracowników dla kontrahentów niemieckich,wyjaśnia:

Stan sprawy, według zapytania Podatnika, przedstawia się następująco:

Przedmiotem działalności Spółki jest poszukiwanie pracowników w Polsce na zamówienie firm niemieckich i wysyłanie tych pracowników do pracy w Niemczech. Z tytułu świadczonej usługi Spółka otrzymywać będzie od niemieckiego kontrahenta wynagrodzenie.

W art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ustawodawca enumeratywnie wymienił przypadki, dla których przewidział szczególny sposób określenia miejsca opodatkowania usług niematerialnych. Ten szczególny sposób dotyczy sytuacji, gdy usługi te świadczone są na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, czyli poza obszarem terytorialnym Wspólnoty, lub
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

Jeżeli przedmiotem świadczonej usługi jest np. dostarczanie (oddelegowanie) personelu, miejscem świadczenia tej usługi, a tym samym miejscem jej opodatkowania, jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania, tzn. miejsce siedziby usługobiorcy, dla którego usługa ta jest świadczona, czyli miejsce konsumpcji tej usługi.

Opodatkowanie tej usługi w miejscu siedziby usługobiorcy, tzn. w miejscu, gdzie nabywca z niej korzysta, następuje w przypadku podmiotów z krajów Wspólnoty, tylko gdy nabywca posiada status podatnika z kraju innego niż usługodawca.

Zgodnie z art. 87 ust. 5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot kwot podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4, tj. w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Dotyczy to podatników krajowych, którzy realizują w okresie rozliczeniowym wyłącznie czynności, dla których miejscem świadczenia jest inny kraj Wspólnoty i nie są z tego tytułu opodatkowani w Polsce, a więc podatników niewykazujących sprzedaży opodatkowanej w Polsce. Jeżeli podatnicy ci, dla celów prowadzonej działalności, nabywają towary lub usługi, tym samym występuje u nich podatek naliczony, w/w przepis art. 87 ust. 5 umożliwia im odzyskanie tego podatku.

W tym celu podatnik musi jednak wskazać organowi podatkowemu okoliczności prowadzonej działalności, w szczególności, że wykazane kwoty podatku naliczonego, których zwrotu się domaga, mogłyby być odliczone, gdyby te czynności były wykonywane na terytorium kraju. Żądając takiego zwrotu podatnik musi również posiadać dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku ze świadczoną usługą.

W oparciu o powyższe unormowania uważa się stanowisko Podatnika za prawidłowe i zauważa się jak niżej.

Z zapytania nie wynika jednoznacznie, czy usługa dostarczania pracowników świadczona jest dla kontrahenta niemieckiego będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej w kraju innym niż kraj usługodawcy. Jeżeli jednak kontrahent ten posiada status podatnika, to miejscem świadczenia usługi będzie, zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, miejsce właściwe dla nabywcy. Tym samym przedmiotowa usługa opodatkowana będzie w miejscu siedziby usługobiorcy.

Jeżeli Spółka wykonuje czynności wyłącznie poza terytorium kraju i tym samym nie wykazuje sprzedaży opodatkowanej w Polsce, natomiast dla potrzeb prowadzonej działalności nabywa towary lub usługi, w których występuje podatek naliczony, może, zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, wystąpić z umotywowanym wnioskiem o zwrot tego podatku. Równocześnie jednak Spółka musi posiadać dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku ze świadczoną usługą. Ponadto Spółka musi w szczególności wykazać, że kwota podatku naliczonego, o której zwrot wnosi, mogłaby być odliczona, gdyby usługa była wykonywana na terytorium kraju.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze