W odpowiedzi na pismo z dnia 27.07.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 3.08.2004 r. w sprawie udzielenia interpretacji dotyczącej opodatkowania podatki... - Interpretacja - NPV-443/11/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.08.2004, sygn. NPV-443/11/04, Urząd Skarbowy we Włodawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 27.07.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 3.08.2004 r. w sprawie udzielenia interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania w formie aportu rzeczowego do spółki z o.o. majątku trwałego, zapasów towarów handlowych stanowiących majątek prowadzonej obecnie działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Z przestawionej w piśmie sytuacji wynika, że prowadzi Pan - jako osoba fizyczna- przedsiębiorstwo wielobranżowe, które zamierza wnieść aportem do spółki z o.o. Aport obejmuje majątek trwały, zapasy towarów oraz wierzytelności prowadzonej obecnie działalności gospodarczej. Wchodząca w skład przedsiębiorstwa, nieruchomość zabudowana, wg księgi wieczystej jest wspólnością małżeńską. Oboje Państwo zamierzacie być udziałowcami tworzonej spółki z o.o. Po przekazaniu przedsiębiorstwa dotychczasowa działalność gospodarcza zostanie zlikwidowana.

Wątpliwości dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności związanej z przekazaniem przedsiębiorstwa oraz skutków z tego tytułu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do aportu przedsiębiorstwa, zastosowania znajduje art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz. 535), zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97 poz. 970) zwolniono natomiast od podatku VAT wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Jeżeli chodzi o skutki w podatku dochodowym, stwierdzić należy, że stan faktyczny opisany w zapytaniu jest przedmiotem regulacji art. 24 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 Nr 14 poz.176 z późn. zm.) ,cyt:"w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli: (....) 3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.

Urząd Skarbowy we Włodawie