Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozpo... - Interpretacja - IBPP2 /443-113/08/UH/KAN1373/02/08

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2008, sygn. IBPP2 /443-113/08/UH/KAN1373/02/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko T.K., przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2008r. (data wpływu 11 lutego 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki na poczet usługi telekomunikacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki na poczet usługi telekomunikacyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług sporządzającym co miesiąc deklaracje VAT-7. Świadczy usługi dostępu do sieci internet oraz telewizji kablowej (usługi medialne) dla mieszkańców lokalnego osiedla (95%) oraz dla firm (5%). W umowach zawartych z abonentami został określony okres rozliczeniowy (miesiąc) oraz termin zapłaty za świadczone usługi (np. 15.01.2008r. za 01/2008). Jednakże niektórzy abonenci dokonują zapłaty w innych terminach niż wynika to z zawartej umowy dokonując przedpłat na poczet przyszłych usług płacąc jednorazowo za kilka miesięcy z góry (np. abonent 10.01.2008r. zapłacił abonament za cały 2008r.)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Przedstawiając swoje stanowisko Wnioskodawca stwierdził, że nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT zaliczkowych na dokonane przedpłaty ponieważ obowiązek podatkowy dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych został określony w art. 19 ust. 13 pkt.1 lit b ustawy o podatku od towarów i usług. Powstaje on z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie. Przepis ten ma charakter normy szczególnej i w konsekwencji wyłącza stosowanie art. 19 ust 11 ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do przedpłat otrzymywanych przez spółkę na poczet tych usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Pojęcie obowiązku podatkowego zostało zdefiniowane w art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym, jest nim wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Jako zasadę w podatku od towarów i usług przyjęto, że obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT. Od tej zasady przewidziano jednak szereg wyjątków, określających w sposób odmienny, szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, w zależności m.in. od otrzymania zapłaty.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.Dla dostawy usług medialnych ustawodawca przewidział szczególny termin powstania obowiązku podatkowego, który zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o VAT, powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18.Zatem przy zaliczkach otrzymanych na poczet usługi telekomunikacyjnej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, określonego w umowie lub na fakturze.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi dostępu do sieci Internet oraz telewizji kablowej (usługi medialne) dla mieszkańców lokalnego osiedla oraz firm. W umowach zawartych z abonentami został określony okres rozliczeniowy (miesiąc) oraz termin zapłaty za wykonaną usługę. Niektórzy abonenci dokonują zapłaty w innych terminach niż zostało to określone w umowie, dokonują przedpłat na poczet przyszłych usług wpłacając jednorazowo za kilka miesięcy z góry.Reasumując w świetle powyższych uregulowań prawnych, w sytuacji otrzymywania od abonentów przedpłat na poczet przyszłych usług dostępu do sieci internet oraz telewizji kablowej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności określonego w zawartej umowie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach