Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozpo... - Interpretacja - IBPP2/443-522/08/BW (KAN-5747/06/08/KAN-8350/08/08)

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2008, sygn. IBPP2/443-522/08/BW (KAN-5747/06/08/KAN-8350/08/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X, przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2008r. (data wpływu 6 czerwca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 sierpnia 2008r. (data wpływu 14 sierpnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy do obrotów powodujących konieczność rejestracji jako podatnika VAT, należy wliczać przychody z tytułu wykonywania usług budowlanych, osiągnięte na terenie Niemiec, skoro obowiązek podatkowy powstaje w miejscu wykonywania usługi, czyli tam gdzie położona jest nieruchomość - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy do obrotów powodujących konieczność rejestracji jako podatnika VAT, należy wliczać przychody z tytułu wykonywania usług budowlanych, osiągnięte na terenie Niemiec, skoro obowiązek podatkowy powstaje w miejscu wykonywania usługi, czyli tam gdzie położona jest nieruchomość.W dniu 14 sierpnia 2008r. zostało złożone uzupełnienie do ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wskazał, że mając siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej podlega jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą pod Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej.Działalność jego polega na wykonywaniu usług budowlanych.Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej osiągnął przychód niepowodujący konieczności rejestracji w podatku VAT.Wskazał też, że osiągnął obroty z tytułu wykonywania usług budowlanych na nieruchomościach położonych na terenie Niemiec (w przeliczeniu na złote) w wysokości 58.047,62 złote. Na terenie Polski nie osiągnął żadnych obrotów, nie utracił więc zwolnienia z VAT.Ogółem obroty na terenie Polski i Niemiec przekraczają granicę powodującą obowiązek rejestracji w podatku VAT, jednakże, jego zdaniem, obroty nie powinny być sumowane. W piśmie uzupełniającym z dnia 11 sierpnia 2008r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż stwierdzenie użyte we wniosku z dnia 3 czerwca 2008r. w części F Podatnik na terenie Rzeczypospolitej polskiej osiągnął przychód niepowodujący konieczności rejestracji w podatku VAT oznacza, że podatnik nie osiągnął na terenie Rzeczypospolitej Polskiej żadnego dochodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zdaniem Wnioskodawcy całość usług wykonał na terenie Niemiec, co zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, która wyraźnie wskazuje, iż obowiązek podatkowy powstaje w miejscu wykonywania usługi gdzie położona jest nieruchomość - pozwala przypuszczać, że dochód ten w żadnym razie nie powinien być zaliczany do obrotu powodującego obowiązek rejestracji w podatku VAT, a co za tym udzie utraty zwolnienia z tego podatku. Dlatego też skoro nie osiągnął na terenie Rzeczypospolitej Polskiej żadnych dochodów stoi na stanowisku, że nie ma obowiązku rejestracji w podatku VAT na terenie Rzeczypospolitej, gdyż obroty z usług wykonywanych na terenie Niemiec podlegają tamtejszym przepisom i nie powinny być sumowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.Natomiast podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego, zgodnie z art. 113 ust. 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, są zwolnieni od podatku, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.Stosownie do przepisu art. 2 pkt 22 ww. ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem sprzedaży rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.W przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia danej usługi. Generalna zasada dotycząca ustalenia miejsca świadczenia usług została określona w art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Wyjątek od ww. zasady dotyczy m.in. świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wykonuje usługi budowlane zarówno w kraju, jak i zagranicą.Zatem w myśl ww. przepisu art. 27 ust. 2 pkt 1 usługi budowlane wykonywane na terenie Niemiec (jako usługi związane z nieruchomościami położonymi na terenie Niemiec) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, lecz w miejscu położenia nieruchomości, tj. na terenie Niemiec.Wskazać tutaj należy, iż sposób rozliczania podatku z tytułu świadczenia przedmiotowych usług następuje zgodnie z regulacjami obowiązującymi w państwie położenia nieruchomości.

Z uwagi na fakt, iż usługi budowlane świadczone na terenie Niemiec nie podlegają opodatkowaniu w Polsce to obrót z tego tytułu nie wchodzi do kwoty limitu przychodów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonej ww. przepisem art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług.Ponieważ ze stanu faktycznego opisanego we wniosku, wynika, że z tytułu świadczenia usług budowlanych na terenie Polski Wnioskodawca nie osiągnął żadnych obrotów należy uznać, iż Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku VAT.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach