Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego lokalu i miejsca parkingowego w zak... - Interpretacja - ILPP2/443-1780/10-2/EN

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2011, sygn. ILPP2/443-1780/10-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego lokalu i miejsca parkingowego w zakresie, w jakim przedmiot kupna będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2010 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 27 października 2010 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 2 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zakupić lokal mieszkalny o powierzchni 80 m2 wraz z jego częścią składową w postaci miejsca postojowego na parkingu. Lokal ma być nabyty wspólnie z inną osobą fizyczną, niespokrewnioną z nim. Każdy ze współwłaścicieli, nabędzie udział we współwłasności wynoszący połowę całości.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych i reklamowych, jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, świadczone usługi opodatkowane są stawką 22%. Większość prac wykonuje w domu, przy pomocy komputera, do komunikacji z kontrahentami wykorzystując Internet. Część z zakupionego lokalu mieszkalnego podatnik ma zamiar wykorzystywać do prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Mianowicie, do prowadzenia działalności przeznaczy część lokalu mieszkalnego jeden z pokoi o powierzchni 16 m2, a także przypadającą proporcjonalnie na ten pokój część przedpokoju o całkowitej powierzchni 11 m2 i część toalety o całkowitej powierzchni 2 m2.

Wnioskodawca nie posiada samochodu, a wykupione miejsce postojowe na parkingu ma zamiar w całości wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej i przeznaczyć dla kontrahentów odbywających z nim spotkania w mieszkaniu biurze.

W akcie notarialnym (umowie sprzedaży lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego) oraz na fakturze dotyczącej tej transakcji po stronie kupującego będą 2 osoby podatnik i inna osoba fizyczna, współwłaściciele w częściach równych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w zaistniałym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego lokalu i miejsca parkingowego w zakresie, w jakim przedmiot kupna będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie art. 86 ustawy o podatku od towarów usług, w zakresie, w jakim będzie wykorzystywał swój udział w zakupionym mieszkaniu (i miejscu postojowym na parkingu) do czynności opodatkowanych VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie lokalu i miejsca postojowego.

W sytuacji gdyby podatnik przeznaczył cały swój udział w nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej, wtedy miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o połowę kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup nieruchomości, ponieważ jego udział w przedmiotowym prawie własności wynosi połowę.

Jednak w sytuacji, gdy do prowadzenia czynności opodatkowanych VAT podatnik planuje wykorzystywać jedynie część przysługującego mu udziału w nieruchomości, za właściwe uważa następujące rozliczenie podatku naliczonego, o jaki obniży podatek należny:

  1. całkowita powierzchnia lokalu wynosi 80 m2, powierzchnia pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą wynosi 16 m2, powierzchnia przedpokoju wynosi 11 m2, powierzchnia WC wynosi 2 m2,
  2. udział powierzchni pokoju przeznaczonego na działalność gospodarczą w całkowitej powierzchni lokalu wynosi 20%, w związku z tym również 20% przedpokoju i WC podatnik przypisze jako powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą, co w sumie daje ok. 18,6 m2,
  3. udział łącznej powierzchni lokalu mieszkalnego przeznaczonej na działalność gospodarczą w całkowitej powierzchni lokalu wynosi 23,25%,

Zgodnie z powyższym wyliczeniem, Zainteresowany uważa, że przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o 23,25% podatku naliczonego zawartego w cenie przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Ponieważ jest to wartość mniejsza niż wynikająca z wielkości udziału we współwłasności, czyli zgodnie z art. 86 ustawy o VAT Wnioskodawcy przysługuje odliczenie podatku naliczonego w wysokości 23,25% podatku VAT zawartego w całkowitej wartości lokalu.

Ponadto, Zainteresowany uważa, że ma prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego zawartego w cenie miejsca postojowego, ponieważ ta część inwestycji jest w całości przeznaczona na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Wnioskodawca nie posiada własnego samochodu i korzysta ze środków komunikacji miejskiej a zakupione miejsce postojowe ma na celu ułatwienie parkowania jego klientom.

Powyższe rozliczenia Wnioskodawca uważa za zgodne z zasadą neutralności VAT, podkreślaną zwłaszcza w wykładni prawa wspólnotowego zakładającą, że ciężar tego podatku winien spoczywać wyłącznie na konsumencie, czyli ostatecznym odbiorcy towaru i usługi, nie zaś na podmiotach, które w istocie pełnią jedynie funkcję pośrednika między konsumentem, a organami skarbowymi. Podatek VAT powinien być neutralny, a zatem nie może stanowić dla Wnioskodawcy obciążenia kosztowego.

Co więcej, Zainteresowany uważa, że jeżeli przed upływem 10 lat od roku, w którym inwestycja została oddana do używania zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT lub zmieni przeznaczenie ww. części inwestycji, to będzie zobowiązany do dokonania korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Generalna zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. W przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

   - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z kolei, stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Wskazać w tym miejscu należy, iż w celu prawidłowej realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego Podatnik w pierwszej kolejności powinien przyporządkować w odpowiednich częściach podatek naliczony wynikający z faktur zakupu poszczególnym kategoriom działalności: niepodlegającej przepisom ustawy o podatku od towarów i usług i podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT w oparciu o miarodajny i uzasadniony klucz podziału. Wskazać należy, że wyboru tego klucza powinien dokonać sam Podatnik uwzględniając np. specyfikę i indywidualne cechy tej działalności.

Z przedłożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych i reklamowych, które opodatkowane są 22% stawką. Większość prac Zainteresowany wykonuje w domu, przy pomocy komputera, do komunikacji z kontrahentami wykorzystuje Internet.

Wnioskodawca zamierza zakupić lokal mieszkalny o powierzchni 80 m2 wraz z jego częścią składową w postaci miejsca postojowego na parkingu. Lokal ma być nabyty wspólnie z inną osobą fizyczną, niespokrewnioną z nim. Każdy ze współwłaścicieli, nabędzie udział we współwłasności wynoszący połowę całości.

Zainteresowany wskazał, iż część zakupionego lokalu mieszkalnego ma zamiar wykorzystywać do prowadzenia ww. działalności gospodarczej. Do prowadzenia działalności przeznaczy część lokalu mieszkalnego jeden z pokoi o powierzchni 16 m2, a także przypadającą proporcjonalnie na ten pokój część przedpokoju o całkowitej powierzchni 11 m2 i część toalety o całkowitej powierzchni 2 m2. Ponadto Wnioskodawca podkreślił, iż nie posiada samochodu, tym samym zakupione miejsce postojowe na parkingu ma zamiar w całości wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej i przeznaczyć dla kontrahentów odbywających z nim spotkania w mieszkaniu biurze.

Zainteresowany uważa, że przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o 23,25% podatku naliczonego zawartego w cenie przedmiotowego lokalu mieszkalnego, zgodnie z wyliczeniem uwzględniającym proporcję powierzchni przeznaczonej na jego działalność gospodarczą w całkowitej powierzchni lokalu. Ponieważ jest to wartość mniejsza niż wynikająca z wielkości udziału we współwłasności, czyli zgodnie z art. 86 ustawy o VAT Wnioskodawcy przysługuje odliczenie podatku naliczonego w wysokości 23,25% podatku VAT zawartego w całkowitej wartości lokalu. Ponadto, Zainteresowany uważa, że ma prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego zawartego w cenie miejsca postojowego, ponieważ ta część inwestycji jest w całości przeznaczona na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT.

Odnosząc treść przytoczonych przepisów do opisu sprawy stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy będącemu czynnym podatnikiem podatku VAT będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup lokalu mieszkalnego w wysokości 23,25% naliczonego podatku i miejsca parkingowego w wysokości 50% podatku naliczonego, jeśli w takich częściach nabyty udział we współwłasności nieruchomości będzie przez Zainteresowanego wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu