Czy oddzielna płątnośc z tytułu cukru stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług? - Interpretacja - PP/443-21-1-GK/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2007, sygn. PP/443-21-1-GK/07, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Tożsamy z
Pytanie podatnika

Czy oddzielna płątnośc z tytułu cukru stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Referencje
PP/443-30/07/KR, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia wysokości obrotu przedstawione w piśmie z dnia 27 marca 2007 r., jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 marca 2007 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 30 marca 2007r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi m.in. działalność polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym z własnych upraw. Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2006 r. Spółka zawarła umowę kontraktacyjną na kampanię 2006/2007 z producentem cukru, na wytworzenie i dostarczenie korzeni buraka cukrowego w ilości i o parametrach określonych zawartą umową. Zakontraktowana ilość buraków kwotowych, potrzebnych do produkcji cukru w ramach przysługującej producentowi cukru kwoty cukru oraz z uwzględnieniem prawa do uprawy i dostawy dla Spółki na kampanię 2006/2007 wynosi 50.754,12 ton buraków. Na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności z tytułu cukru (Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40 ze zm. przed dniem wydawania niniejszego postanowienia ustawa utraciła moc obowiązującą) Spółka otrzymała (dnia 20 lutego 2007 r.) płatność bezpośrednią do gruntów oraz oddzielną płatność z tytułu cukru.

Spółka zadała pytanie czy ww. oddzielna płatność z tytułu cukru stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. zwanej dalej ustawą).

W opinii Podatnika, z uwagi na fakt, iż przedmiotowa oddzielna płatność z tytułu cukru nie ma wpływu na ostateczną cenę dostarczanych towarów, nie wpływa ona na wysokość obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Z dołączonej do wniosku umowy kontraktacyjnej na kampanię 2006/2007 nr 1147050/06 z dnia 30 marca 2006 r. wynika, że ilość oraz cena za dostarczone towary jest uzależniona m.in. od zawartości cukru w korzeniu buraka cukrowego, oraz przysługującej producentowi cukru kwoty cukru. Ponadto decyzja o przyznaniu oddzielnej płatności z tytułu cukru została wydana dnia 03 stycznia 2007 r., tj. po podpisaniu umowy kontraktacyjnej. Z powyższego, w opinii tut. organu podatkowego wynika, iż oddzielna płatność z tytułu cukru nie miała wpływu na ostateczną cenę dostarczanego towaru (wysokość dopłaty nie była znana w dniu podpisywania umowy kontraktacyjnej, jak również cena dostawy uzależniona została od innych czynników).

W związku z powyższym, w opinii tut. organu podatkowego, otrzymana oddzielna płatność z tytułu cukru nie stanowi dotacji, subwencji i innej dopłaty o podobnym charakterze, o której mowa w cytowanym art. 29 ust. 1 i nie zwiększa ona obrotu w rozumieniu ustawy.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opolski Urząd Skarbowy