P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1439/ZV/P/Pr-8/07/ZS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2007, sygn. 1439/ZV/P/Pr-8/07/ZS, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

o tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka, będąca czynnym podatnikiem podatku VAT, w dniu 29.09.2006r. nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu, wraz z budynkami i budowlami znajdującymi się na gruncie, którego dotyczy nabyte prawo. Budynki i budowle stanowią odrębny przedmiot własności. Powyższa nieruchomość zakupiona została w celu dalszej odsprzedaży.

Spółka dokonała obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wynikający z dokonania zakupu, tylko w części dotyczącej nabycia wieczystego użytkowania gruntu. Od nabycia budynków i budowli związanych z tym gruntem, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż zakup był zwolniony z podatku VAT, z uwagi na to iż budynki te stanowiły towar używany.

Ponadto Spółka wyjaśnia, iż aktualnie zamierza założyć z innym podmiotem spółkę komandytową, do której nabyta nieruchomość zostanie wniesiona aportem.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym, Spółka stoi na stanowisku, iż wniesienie aportem prawa wieczystego użytkowania gruntu do spółki komandytowej, jest zwolnione z podatku od towarów i usług oraz nie istnieje konieczność dokonania korekty podatku VAT naliczonego, w związku z obniżeniem podatku VAT należnego o naliczony wynikający z zakupu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2. eksport towarów;

3. import towarów;

4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Wniesienie wkładu niepieniężnego, którego przedmiotem jest prawo wieczystego użytkowania gruntu, wraz z budynkami, objęte jest definicją sprzedaży zawartą w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, a jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, podlega na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwolnione od podatku od towarów i usług są wkłady niepieniężne wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług przysługuje podatnikowi wyłącznie w tym zakresie, w jakim zakupy związane są ze sprzedażą opodatkowaną.

W przedstawionym stanie faktycznym, nabyte przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania gruntu, wraz z zabudową, nabyte po dniu 1 maja 2004r., wykorzystywane było do wykonywania czynności opodatkowanych, a następnie ma zostać wniesione do spółki jako aport. Zatem stanie się ono przedmiotem czynności zwolnionej od podatku VAT, a tym samym przestanie służyć prowadzonej przez Spółkę sprzedaży opodatkowanej. Z uwagi na powyższe zmianie ulegnie prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, a w konsekwencji Spółka będzie zobligowana do skorygowania podatku naliczonego, który został odliczony z tytułu nabycia. Korekta dotyczyć będzie podatku naliczonego wynikającego z nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, gdyż tylko w tej części dokonano obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Nie ma konieczności dokonania korekty podatku naliczonego, wynikającego z nabycia własności budynków i budowli, związanych z gruntem, gdyż Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie.

Korekty należy dokonać przy odpowiednim zastosowaniu art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym nastąpi wniesienie aportu. Zgodnie z art. 91 ust. 3 ustawy o VAT korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

Przepisy art. 91 ustawy o VAT dotyczą korekty podatku naliczonego i odnoszą się do podatników dokonujących zakupów służących czynnościom, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego, a także czynnościom, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Jednakże stosownie do art. 91 ust. 7 ustawy o VAT przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer