Fundacja jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Swoje cele statutowe Fundacja realizuje m.in. poprzez prowadzenie działalności wydawniczej, w ramach k... - Interpretacja - RO-XV/443/VAT-17/24/JS/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2007, sygn. RO-XV/443/VAT-17/24/JS/07, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Fundacja jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Swoje cele statutowe Fundacja realizuje m.in. poprzez prowadzenie działalności wydawniczej, w ramach której wydawany jest X w nakładzie 5000 sztuk. Przy sprzedaży tego miesięcznika stosuje się stawkę VAT 0% w oparciu o art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a tiret drugie ustawy o VAT.

W dniu 28 czerwca 2006r. Fundacja podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Samorządów umowę o dofinansowanie Mikroprojektu w ramach Programu INTERREG III A/TACIS CBC 2004-2006 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dotacja w ramach tej umowy jest przyznana na druk pisma w nakładzie 6000 sztuk wydawanego 4 razy (raz na kwartał) oraz zakup sprzętu (komputer, aparat fotograficzny) niezbędnego do wydawania tego wydawnictwa. Wydawnictwo o nazwie Y jest rozpowszechniane raz na kwartał jako załącznik do miesięcznika X. Cena miesięcznika nie ulega zmianie w przypadku, gdy jest dołączone wydawnictwo Y.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.01.2007r., stwierdza, iż podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w sfinansowanych dotacją wydatkach na nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ponadto w świetle art. 29 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Z treści przedstawionej wyżej regulacji wynika, iż w sytuacji gdy podatnik otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, wpływające na cenę towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia. W takim przypadku mamy do czynienia z dotacją przedmiotową podlegającą opodatkowaniu. Kryterium uznania dotacji za zwiększającą obrót stanowi zatem stwierdzenie, iż dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające sie powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie zwiększają podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a tiret drugie ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0 % stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia czasopism specjalistycznych.

W przedstawionym stanie faktycznym Fundacja prowadzi działalność wydawniczą, w ramach której dokonuje dostaw czasopisma specjalistycznego, opodatkowanych wg stawki 0% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a tiret drugie powołanej wyżej ustawy. Fundacja uzyskała dotację na druk kwartalnego załącznika do w/w czasopisma specjalistycznego oraz na zakup sprzętu niezbędnego do jego wydawania.

Należy zatem uznać, iż wydatki poniesione z powyższej dotacji służą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (wg stawki 0%). W konsekwencji Fundacji przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w wydatkach na nabycie towarów i usług związanych z wydawaniem załącznika do czasopisma specjalistycznego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku