POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/PP2/443-165/06/EC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2007, sygn. 1435/PP2/443-165/06/EC, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 15.09.2006r. ( wpływ do tut. Urzędu w dniu 02.11.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 15.09.2006r. za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona planuje dokonanie transakcji sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości budynkowej.

W związku z powyższym Wnioskodawca stawia pytanie:Czy sprzedaż udziału we współwłasności podlega pod ustawę od towarów i usług?

Zdaniem Strony każdy ze wspólwłaścicieli, posiadający swój określony ułamkiem udział, ma jednakowe prawo do całej rzeczy, ograniczone jedynie takim samym prawem innych współwłaścicieli. Może swoim udziałem rozporządzać.Strona uważa, iż udział we współwłasności nieruchomości budynkowej nie podlega pod ustawę od towarów i usług z uwagi na brak posiadania przez w/w przedmiot zbycia statusu towaru.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art.2 pkt 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle i ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z cytowanego wyżej brzmienia definicji towaru wynika, iż sformuowanie ich części odnosi się do budynków oraz budowli. Wobec powyższego na podstawie w/w przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, towarem jest również część budynku, budowli.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności ( grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności ( art.46 § 1 kodeksu cywilnego ).

1.Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli ( art.198 kodeksu cywilnego ). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.W świetle definicji zawartej w art.2 pkt 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towaru, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art.29.ust.5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.W związku z powyższym Urząd postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl "§ 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście