W dniu 13.02.2007 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 12.02.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania p... - Interpretacja - 1421/AV/443-424/DEC/KW/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.05.2007, sygn. 1421/AV/443-424/DEC/KW/07, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 13.02.2007 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 12.02.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów o podatku od towarów i usług w sprawie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działki budowlanej.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Pani i Jej małżonek prowadzicie samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie:
1.Instalatorstwo Sanitarne i Ogrzewania, Usługi Ogólnobudowlane (Pani mąż)
2.Usługi Hotelarskie i Gastronomiczne (Pani)Jak wynika z treści wniosku zarówno Pani jak i Jej mąż jesteście podatnikami podatku od towarów i usług. W dniu 29.01.2004 r. nabyła Pani razem z mężem prawo użytkowania wieczystego działki budowlanej położonej w miejscowości X. Na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50, ze zm.), transakcja ta nie była obciążona podatkiem od towarów i usług.
W/w działka jest majątkiem prywatnym i nie jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie zamierza Pani wspólnie z małżonkiem dokonać sprzedaży w/w prawa użytkowania wieczystego działki. Nabywcą prawa użytkowania wieczystego działki będzie spółka jawna, w której jest Pani wraz z mężem wspólnikami. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest budownictwo. Spółka jawna w ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje wybudować na tym gruncie budynek mieszkalny i sprzedawać jego części wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego na rzecz różnych podmiotów (osób prawnych i fizycznych). Zatem zakupione prawo wieczystego użytkowania gruntu będzie stanowić środek obrotowy spółki jawnej.

We wniosku zawarła Pani następujące pytania:
1. Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego Pani i Jej męża majątek prywatny na rzecz spółki jawnej, w której razem z mężem jesteście Państwo wspólnikami będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?
2. W jaki sposób należy udokumentować tę operację?

Pani zdaniem, zawartym we wniosku, w powyższej sprawie stosuje się niżej wymienione przepisy prawa podatkowego z zastosowania których wynikają następujące skutki podatkowe: Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, między innymi, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Na podstawie art. 2 pkt 6 w/w ustawy grunty są towarem w rozumieniu tej ustawy. Aby dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu musi być, w świetle obowiązujących przepisów, dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisów art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. W art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy postanowiono, że świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. W rozumieniu art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne od rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W związku z tym opodatkowaniu podlega przeniesienie przez podatnika podatku od towarów i usług, w rozumieniu cytowanego art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, związanego z jego działalnością prawa wieczystego użytkowania gruntu. Reasumując stwierdza Pani, że skoro dokonywana przez Panią i Pani małżonka sprzedaż nieruchomości (użytkowania wieczystego) w zakresie w jakim nie jesteście Państwo podatnikami podatku od towarów i usług, w rozumieniu cytowanego art. 15 ust. 1 w/w ustawy, to nie jesteście zobowiązani do odprowadzenia podatku od towarów i usług od transakcji sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów. Transakcja powinna być udokumentowana wyłącznie aktem notarialnym. Ponadto powołuje się Pani na interpretacje innych organów podatkowych udzielone w podobnych sprawach przez: Urząd Skarbowy w Olsztynie z dnia 29.12.2004 r. nr US IV/III/443-120/04Urząd Skarbowy w Krośnie z dnia 03.09.2004 r. nr PP.443/106/04


Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że w myśl art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ponadto, zgodnie z ust. 2 w/w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne od rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W związku z powyższym zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przypadku, gdy odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez podatnika podatku od towarów i usług lub jeśli czynność ta jest dokonywana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy. Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, przedstawionego we wniosku, Pani i Jej małżonek jesteście podatnikami podatku od towarów i usług z tytułu wykonywanej osobiście działalności gospodarczej, ale polegającej na świadczeniu innego rodzaju czynności niż obrót gruntami. Mąż Pani jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu świadczonych usług instalatorstwa sanitarnego i ogrzewania oraz usług ogólnobudowlanych, natomiast Pani z tytułu świadczonych usług hotelarskich i gastronomicznych. W przedstawionej sytuacji zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu następuje z majątku prywatnego osób fizycznych, nie wykorzystywanego w prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej, a czynność zbycia wykonana byłaby jednorazowo bez zamiaru wykonywania jej w sposób częstotliwy. Dlatego też w opisanej sytuacji zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie przedmiotowa transakcja powinna być udokumentowana aktem notarialnym, gdyż w myśl art. 106 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług faktury VAT wystawiają podatnicy, o których mowa w cytowanym art. 15 w/w ustawy.

Tym samym, tut. Organ podatkowy podziela Pani stanowisko w przedstawionej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i wydania niniejszej interpretacji.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie