Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86... - Interpretacja - US.PP/443-22/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.05.2007, sygn. US.PP/443-22/07, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8.05.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w zakupach mebli biurowych związanych z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej i instrumentów muzycznych do prowadzenia terapii zajęciowej dokonanych w ramach realizacji programu pn. Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej, częściowo finansowanego dotacją z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, wg którego takie prawo nie przysługuje, jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 8.05.2007 r. Gmina zwróciła się z zapytaniem dotyczącym możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami mebli i instrumentów muzycznych sfinansowanymi częściowo dotacją z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zrealizowanymi w ramach programu pn. Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej. W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Gmina zawarła z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umowę o dofinansowanie programu pn. Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej. W ramach realizacji tego Programu, Gmina nabyła meble biurowe niezbędne dla utworzenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej i instrumenty muzyczne do prowadzenia terapii zajęciowej, na zakup których otrzymała częściową dotację ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zakupione meble i instrumenty przekazane zostały domowi pomocy. Meble wykorzystane zostały do utworzenia miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej (instruktor terapii zajęciowej) a instrumenty muzyczne służyć będą do prowadzenia terapii zajęciowej. Przedmiotowe zakupy nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Gmina zwróciła się z zapytaniem czy ma możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach mebli wykorzystanych do utworzenia miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej i instrumentów muzycznych wykorzystywanych w prowadzeniu terapii zajęciowej zrealizowanych w ramach programu Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej. Zdaniem Gminy nie może Ona w przedmiotowym przypadku odliczyć podatku naliczonego.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Urząd Skarbowy w Krośnie