Klub Sportowy jest zarejestrowanym stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną, działającym w oparciu o ustawy: O kulturze fizycznej i Prawo o stow... - Interpretacja - V/005-12/05/BA

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2006, sygn. V/005-12/05/BA, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Klub Sportowy jest zarejestrowanym stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną, działającym w oparciu o ustawy: O kulturze fizycznej i Prawo o stowarzyszeniach. Swoją działalność Klub opiera na pracy społecznej ogółu członków, będąc przy tym członkiem Polskiego Związku Zapaśniczego, Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.Majątek klubu stanowią ruchomości, nieruchomości i fundusze. Klub utrzymuje się z wpisowego, składek członkowskich, wpływów z organizowanych imprez oraz dotacji, zapisów i darowizn otrzymywanych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z § 8 pkt 7 statutu Klubu Sportowego prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług krótkotrwałego najmu pokoi gościnnych, stanowiących część obiektu sportowego. Usługi najmu świadczone są na rzecz:- osób związanych ze sportem tj. uczestników zawodów, zgrupowań i szkoleń organizowanych na terenie Klubu Sportowego, - rodziców, krewnych i znajomych uczestników zawodów, zgrupowań i szkoleń,- osób trzecich nie związanych z działalnością sportową. Korzyści wynikające z działalności gospodarczej przeznaczane są na cele statutowe takie jak: krzewienie kultury fizycznej, wychowanie młodzieży, prowadzenie działań profilaktycznych zapobiegawczych w rozwiązywaniu problemów alkoholowych dzieci i młodzieży, opieka wychowawczo-psychologiczna, rehabilitacja, dożywianie dzieci i młodzieży, organizacja i udział w zawodach sportowych, poprawa świadczonych usług poprzez doposażenie klubu

Strona uznała, iż obroty które osiągnie z tytułu przedmiotowego najmu /bez względu na odbiorcę tych usług/, będą zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ wszelkie osiągnięte przez Klub Sportowy zyski przeznaczone zostaną na jego cele statutowe.Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Stowarzyszenia działają w oparciu o ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach /tekst jednolity: Dz.U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 ze zm./.Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ww. ustawy stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych.Z kolei w ust. 2 tego art. postanowiono stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.

Realizacja zadań stowarzyszenia może następować w formie działalności gospodarczej związanej z celami statutowymi /czynności odpłatne/, bądź w formie usługowej nieodpłatnie.Stowarzyszenie jest zatem podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze 2004 r. ze zm./.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towaróww rozumieniu art. 7 ustawy.Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Dla celów tego podatku od dnia 01.01.2006 r. ma zastosowanie Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie PKWiU /Dz.U. Nr 89, poz. 844/.

W art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.Z kolei w załączniku nr 4 stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku pod poz. 10 wymieniono świadczenie usług zaliczonych do symbolu PKWiU 91 Usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane /wyłącznie statutowe/.Grupowanie to m.in. obejmuje działalność stowarzyszeń.

Zatem czynności realizowane przez takie organizacje korzystają ze zwolnienia od podatkuod towarów i usług, jeżeli zostaną spełnione są następujące przesłanki:1. czynności polegają na świadczeniu usług, zaliczanych do symbolu PKWiU 91 według wyżej powołanej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - obowiązującej dla celów podatku od towarów i usług,2. usługi te mieszczą się w zakresie działalności statutowej organizacji, z zachowaniem warunków wymaganych przepisami ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach /tekst jednolity: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm./.

Biorąc zatem pod uwagę przepisy prawa podatkowego tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym, świadczenie przez Klub Sportowy usług krótkotrwałego najmu pokoi gościnnych na rzecz osób związanych ze sportem- uczestnicy zawodów, zgrupowań i szkoleń organizowanych na terenie Klubu, z których dochód w całości przeznaczony zostanie na cele statutowe, bez względu na wartość obrotów uzyskanych z tytułu ich wykonywania, na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1ustawy o VAT korzysta ze zwolnienia podmiotowego.Zgodnie bowiem z przepisem art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W myśl natomiast przepisu art. 113 ust. 2 do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się m.in. odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku. Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz stanu prawnego obowiazujacego na dzień jej wydania.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady