POSTANOWIENIE - Interpretacja - D-6/443/16/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2006, sygn. D-6/443/16/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.03.2006r. wpłynął wniosek Pani ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego paszami dla zwierząt. W skład paszy wchodzą mrożone kogutki - pisklaki (odpad produkcyjny) kupowane od ferm drobiu oraz produkty rolne: szczury, myszy i świnki morskie kupowane od rolnika prowadzącego własne gospodarstwo rolne, który nie zrezygnował ze zwolnienia z podatku VAT i nie prowadzi innej działalności niż rolnicza.

Podatnik pyta:

Czy z tytułu zakupu przez podatnika od rolnika zmrożonych szczurów, mysz i świnek morskich przysługuje rolnikowi zwrot podatku VAT?

Stanowisko Podatnika:

Podatnik uważa, że z tytułu dostawy w/w produktów rolnych w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) rolnikowi przysługuje 5% zwrotu podatku VAT.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku w myśl art. 115 ust. 2 wynosi 5 % kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonych o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Towary i usługi dla których przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług zostały wymienione w załączniku nr 2 do ustawy (art. 2 pkt 20 ustawy o VAT).

Według informacji uzyskanej z Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie Departamentu Koordynacji i Organizacji Badań - martwe myszy, szczury, świnki morskie, zmrożone mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.11.40-90.00 "Odpady zwierzęce niejadalne pozostałe, gdzie indziej nie wymienione".

W załączniku nr 2 do w/w ustawy o VAT pod poz. 14 umieszczono odpady zwierzęce niejadalne (z wyłączeniem utylizacyjnych) - wyłącznie odpady przy hodowli i z gospodarki łowieckiej (PKWiU ex 15.11.4).

Jeżeli sprzedawane przez rolnika myszy, szczury i świnki morskie zmrożone nie stanowią odpadów utylizacyjnych i są odpadami powstałymi przy hodowli to przy ich dostawie dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek przysługuje zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 5 % z tytułu nabywanych niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem.

Jeżeli natomiast sprzedawane w/w towary nie spełniają kryteriów, o których mowa w poz. 14 zał Nr 2 do ustawy o VAT to przypadku ich dostawy nie będzie przysługiwał rolnikowi ryczałtowemu 5 % zwrot podatku VAT.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie