POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/PP1/443-99/06/ŁK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2006, sygn. 1435/PP1/443-99/06/ŁK, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 05.07.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 05.07.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w piśmie z dnia 05.07.2006r. za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż jest on od dnia 17.07.2001r. właścicielem lokalu mieszkalnego wraz z powierzchniami przynależnymi, na które składa się miejsce postojowe. Przedmiotowy lokal nigdy nie był wykorzystywany na cele mieszkaniowe przez osoby fizyczne, używany był przez Wnioskodawcę w charakterze biura. W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza zbyć w/w lokal mieszkaniowy wraz z powierzchniami do niego przynależnymi.

Wnioskodawca wnosi o wyjaśnienie czy sprzedaż tej nieruchomości jest zwolniona z podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowa transakcja sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz powierzchniami do niego przynależnymi będzie podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z regulacją zawartą w art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu naformę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowaniaczynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotudziałającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7,art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Zgodnie z regulacją art. 2 ust.14 w/w ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.
W myśl art. 2. ust. 2 ustawy z dnia 24.06.1994 o własności lokali ( DzU. 1994 Nr 85 poz. 388 z późń zm.), samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Natomiast w myśl ust. 4 w/w przepisu, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

W związku z powyższym tut. organ podatkowy biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku, stoi na stanowisku, iż przedmiotowy lokal mieszkalny został po raz pierwszy "zasiedlony", w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, w dniu 17.07.2001r. Opodatkowaniu w/w podatkiem podlega jedynie dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego realizowana na rynku pierwotnym, tzn. przed pierwszym zasiedleniem lub zamieszkaniem z uwzględnieniem przepisu art. 146 ust.1 pkt 2 w/w ustawy. W przedmiotowej sprawie wypełnione są przesłanki wskazane w art. 43 ust 1 pkt 10 w/w ustawy, więc Stronie przysługuje przy dokonaniu transakcji sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług. Odmiennie natomiast kształtuje się sytuacja prawnopodatkowa w przypadku wystąpienia zdarzenia sprzedaży miejsca postojowego, będącego przynależnością przedmiotowego lokalu mieszkalnego. W przedstawionym przypadku dochodzi nie tyle do sprzedaży pomieszczenia czy lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne, ale do sprzedaży prawa majątkowego uprawniającego nabywcę do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej - garażu. Sprzedaż ta podlega opodatkowaniu na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust 1 w/w ustawy jako świadczenie usług. Ponadto, pomimo faktycznego stosunku przynależności do lokalu mieszkalnego, miejsce postojowe nie stanowi lokalu mieszkalnego, ani pomieszczenia służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. W związku z tym, z uwagi na brak przepisów szczególnych, sprzedaż miejsca postojowego powinna zostać opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście