Na podstawie art. 216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku ... - Interpretacja - 1434/PV/443-181/06/EC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2006, sygn. 1434/PV/443-181/06/EC, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


Na podstawie art. 216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.09.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


Wnioskiem z dnia 12.09.2006 r., uzupełnionym w dniu 11.10.2006r. Wspólnota wystąpiła i o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na sprzedaży przez Wspólnotę części strychu zaadoptowanego na lokal mieszkalny. Z treści wniosku oraz akt wynika, iż Wspólnota nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatnikiem VAT ani nie prowadzi działalności gospodarczej w żadnym zakresie.

W przedmiotowej sprawie Wspólnota przedstawia stanowisko, iż sprzedaż opisanego we wniosku mieszkania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest to sprzedaż czykliczna tylko jednorazowa i tym samym Wspólnota nie staje się podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z powołanych przepisów wynika, iż aby wykonanie określonych czynności można było uznać za działalność gospodarczą muszą być one wykonywane odpłatnie w zorganizowany, powtarzalny wielokrotnie lub z zamiarem powtarzalności sposób.

W ocenie tutejszego organu podatkowego , sprzedaż przez Współnotę nie prowadzącą działalności gospodarczej, części wspólnej, a nie nabytej w celu odsprzedaży, mieszkania, nie może być uznana za wykonaną w sposób częstotliwy działalność handlową. Zatem, sprzedaż taka, jako nie stanowiąca profesjonalnego obrotu gospodarczego, realizowanego w zorganizowany sposób z zamiarem powtarzalności, nie może być uznana za samodzielnie prowadzoną działalność gospodarczą, o której mowa w powołanym art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W konsekwencji stwierdzić należy, że dostawa przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga