Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordyn... - Interpretacja - PP2/005/99A/PP2/443/21/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2006, sygn. PP2/005/99A/PP2/443/21/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 20.04.2006 r. (uzupełnionego w dniu 26.04.2006r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnośnie zakupu lokalu użytkowego przez małżonków posiadających wspólność majątkową na potrzeby działalności gospodarczej (wynajmu tego lokalu na cele użytkowe) prowadzonej przez małżonkę - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


Pani X w dniu 20.04.2006 r. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnośnie zakupu lokalu użytkowego przez małżonków posiadających wspólność majątkową na potrzeby działalności gospodarczej (wynajmu tego lokalu na cele użytkowe) prowadzonej przez małżonkę. Wniosek został uzupełniony w dniu 26.04.2006 r.

Pani X prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (jest podatnikiem podatku od towarów i usług). Jej małżonek prowadzi odrębną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna-na własne imię i nazwisko. Pani X zamierza zakupić do własnej działalności gospodarczej lokal użytkowy z przeznaczeniem na wynajem. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, a przedmiotowy lokal zostanie zakupiony za środki pieniężne stanowiące wspólną własność małżonków. Notariusz, sporządzając akt notarialny, umieści jako współwłaścicieli oboje małżonków z zastrzeżeniem, iż Pani X dokona przekazania przedmiotu kupna na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Ponadto na zakup całego lokalu zostanie wystawiona faktura VAT tylko na Panią X.

Pani X zwraca się z pytaniem, czy w przedstawionej sytuacji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w ramach wynajmu będzie mogła odliczyć całość podatku VAT z tytułu zakupu lokalu użytkowego oraz czy powinna wystawiać faktury VAT za wynajem tego lokalu na cele użytkowe od całej nieruchomości i odprowadzać cały podatek należny?

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że przysługuje jej prawo odliczenia całości podatku VAT z tytułu zakupu przedmiotowego lokalu użytkowego oraz, że powinna wystawiać faktury VAT za wynajem tego lokalu na cele użytkowe od całej nieruchomości i odprowadzać podatek należny VAT w pełnej wysokości.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Jak stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje (w myśl ust. 2 ww. artykułu) wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. wyżej ustawy - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust.1 pkt 1 lit. a ww. ustawy). Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 cyt. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18; jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ww. ustawy).

Usługi wynajmu lokali użytkowych na cele inne niż mieszkaniowe podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług - art. 41 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11.03.2004 r.

Z tytułu świadczenia na terytorium kraju m.in. usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - w myśl art. 19 ust. 13 pkt 4 ww. ustawy.

Z tytułu świadczenia na terytorium kraju m.in. usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - w myśl art. 19 ust. 13 pkt 4 ww. ustawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach