POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-22/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2006, sygn. PP/443-22/06, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie objęcia opodatkowaniem podatkiem VAT odpłatnego zbycia na rzecz osoby trzeciej praw wynikających z umowy leasingu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

W grudniu 2003 roku Podatnik zawarł z firmą leasingową umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód osobowy. W bieżącym roku z przyczyn ekonomicznych Podatnik zamierza zawrzeć aneks do powyższej umowy, na mocy którego w jego miejsce do umowy leasingu wstąpi inny podmiot i umowa ta będzie kontynuowana na niezmienionych warunkach. Aneksem tym Podatnik dokona cesji swoich praw wynikających z powyższej umowy leasingu na nowy podmiot, a podmiot ten przejmie zobowiązania Podatnika do zapłaty rat leasingowych wynikających z tej umowy.

Aneks do umowy będzie zawarty z udziałem przyszłego korzystającego (nowego leasingobiorcy) i stanowi typowe rozwiązanie stosowane na rynku przez firmy leasingowe w uzasadnionych ekonomicznie przypadkach.

W związku z tym, że nowy leasingobiorca w ramach praw wynikających z kontynuowanej umowy leasingu nabędzie także prawo do zakupu samochodu od firmy leasingowej po cenie określonej w umowie leasingowej, a więc po cenie niższej od aktualnej ceny rynkowej, Podatnik zamierza zbywane prawa wycenić i zbyć je odpłatnie.

Pytanie:

Czy odpłatne zbycie na rzecz osoby trzeciej praw wynikających z umowy leasingu, w tym prawa do zakupu samochodu osobowego od firmy leasingowej po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego za cenę określoną w tej umowie, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika czynność ta nie wchodzi w zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT wymienionych w art. 5 ustawy o VAT.

Ocena prawna:

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Taka konstrukcja definicji usługi pozwala na objęcie zakresem przedmiotowym wszelkich transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej. Definicja obejmuje nie tylko transakcje polegające na wykonywaniu czynności przez podatnika, ale również szereg transakcji niewymagających aktywnego działania podatnika. Świadczeniem usług jest każde zachowanie podmiotu w wykonaniu stosunku zobowiązaniowego, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania.

Zdaniem tut. organu czynność prawna, np. świadczenie usług na podstawie odpowiedniej umowy jest odpłatna jeżeli strona, która dokonała przysporzenia na rzecz drugiej strony otrzymuje lub ma otrzymać w zamian korzyść majątkową stanowiąca ekwiwalent tego przysporzenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik ma zamiar zawrzeć umowę, na mocy której przeniesie na inny podmiot prawa i obowiązki wynikającej z zawartej wcześniej umowy leasingowej. Przeniesienie praw ma nastąpić odpłatnie. Powyższa czynność mieści się zatem w pojęciu usługi zdefiniowanej w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a ponieważ wykonana będzie odpłatnie - jest odpłatnym świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W tym stanie faktycznym i prawnym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 22.04.2006 roku - jest nieprawidłowe.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku