Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż w dniu 27.12.2005r. od kontrahenta niemieckiego nabył samochód osobowy marki Volvo V50... - Interpretacja - I-2/443-18/06/AD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.04.2006, sygn. I-2/443-18/06/AD, Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż w dniu 27.12.2005r. od kontrahenta niemieckiego nabył samochód osobowy marki Volvo V50. Ponieważ z tłumaczenia umowy sporządzonego przez tłumacza przysięgłego języka niemieckiego wynika, że pierwsza rejestracja samochodu miała miejsce 12.08.2005r. Podatnik naliczył i zapłacił podatek VAT, traktując powyższy zakup jako wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu. Podczas rejestracji samochodu w Urzędzie Miasta w pozwoleniu czasowym jako rok produkcji, na podstawie przedstawionych w urzędzie dokumentów, wpisano 2004r. Jednocześnie Podatnik informuje, że przebieg samochodu przed transakcją kupna-sprzedaży wyniósł powyżej 6000 km.

Podatnik pyta, czy w przedstawionym stanie faktycznym uwzględniając treść art. 2 pkt. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług można nabyty samochód nie uznawać za nowy środek transportu. W ocenie Podatnika, zgodnie ze wskazanymi w piśmie przepisami ustawy, nieuznanie zakupionego samochodu za nowy środek transportu jest możliwe.

Stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w sprawie:

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) ma własną definicję nowego środka transportu - obejmującą nie tylko te auta, które dopiero wyjechały z salonu samochodowego, ale też takie, które przez jakiś czas mogły się poruszać po unijnych drogach.

Zgodnie z art. 2 pkt. 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług samochód jest nowym środkiem transportu, jeśli spełnia następujące warunki:
. przejechał nie więcej niż 6 tys. km lub
. od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.
Aby samochód został uznany za nowy środek transportu, wystarczy spełnienie jednego z tych warunków.
Za moment dopuszczenia samochodu (lub innego pojazdu lądowego) do użytku uznaje się dzień, w którym:
. został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub
. po raz pierwszy podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego
w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.
Jeśli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został pierwszy raz użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Z pisma Podatnika wynika, że pierwsza rejestracja samochodu miała miejsce 12.08.2005r., samochód ten nabył Podatnik 27.12.2005r., a więc od dnia pierwszej rejestracji nie upłynął okres 6 m-cy, wobec czego nabycie przez Podatnika samochodu prawidłowo zostało potraktowane jako nabycie nowego środka transportu. Data produkcji samochodu, w sytuacji, gdy ustalona została data pierwszej rejestracji w przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia.

W świetle powyższego stanowisko Podatnika polegające na stwierdzeniu, że nieuznanie zakupionego samochodu za nowy środek transportu jest możliwe, uznano za nieprawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze