Podatnik zwróciła się do tut. organu podatkowego w kwestii udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indy... - Interpretacja - ZP/443-2/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.03.2006, sygn. ZP/443-2/06, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik zwróciła się do tut. organu podatkowego w kwestii udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji otrzymanej z Powiatowego Urzędu Pracy. Otrzymane środki zostaną przeznaczone w całości na zakup towarów handlowych. Dotacja nie będzie miała wpływu na cenę sprzedawanych towarów. W ocenie Podatnika kwota otrzymanej dotacji, środków przyznanych jednorazowo na podjęcie działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Zatem w sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi - otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa). Natomiast w sytuacji, gdy taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ nie stanowi obrotu, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności określonych instytucji, nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług. Dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją a konkretną usługą i ilością świadczonych usług. Z informacji przedstawionych w złożonym wniosku wynika, iż otrzymana dotacja nie ma wpływu na ceny usług świadczonych przez Podatnika.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i przywołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że otrzymana dotacja na zakup materiałów budowlanych, w ramach prowadzonej inwestycji nie stanowi obrotu, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle powyższego tut. organ potwierdza stanowisko podatnika. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a traci swą ważność z dniem zmiany przepisów prawnych.

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich