Podatnik zwróciła się do tut. organu podatkowego w kwestii udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indy... - Interpretacja - ZP/443-1/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.03.2006, sygn. ZP/443-1/06, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik zwróciła się do tut. organu podatkowego w kwestii udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie,w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w zakresie możliwości dokonania obniżenia podatku należnego o podatek z tytułu dokonania importu towarów. W ocenie podatnika podatek VAT, w przypadku importu towarów handlowych, wykazany w dokumencie celnym, podlega odliczeniu od podatku należnego w deklaracji podatkowej za dany miesiąc.

Naczelnik Urzędu Skarbowego mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust 4 ,art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z ust. 2 pkt 2 powyższego przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11,12,16 i 18. Jeżeli natomiast podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, to zgodnie z art. 86 ust 11 ustawy o VAT może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. W świetle powyższego tut. organ potwierdza stanowisko podatnika. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a traci swą ważność z dniem zmiany przepisów prawnych.

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich