Postanowienie - Interpretacja - 1434/PV/443-25/06/AM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2006, sygn. 1434/PV/443-25/06/AM, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 31.01.2006 r. uzupełnionym w dniu 20.02.2006 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług umowy zlecenia zawartej z Telewizją

- stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 31.01.2005 r., uzupełnionym w dniu 20.02.2006r. Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług . Zawarł Pan umowę zlecenia z T. S.A. na obsługę scenograficzną podczas realizacji programów i audycji informacyjnych produkowanych przez X. Umowa została zawarta na okres od 01.01.2006 r. do 31.12.2007 r. i określa maksymalną kwotę wynagrodzenia za zlecane czynności. Wnioskodawca nie jest twórcą ani artystą scenografii, a wykonywane usługi polegają na pracy fizycznej związanej z montażem elementów dekoracji. Wg. przedstawionego stanu faktycznego nie odpowiada Pan za efekt scenografii wchodzącej w skład całego programu informacyjnego.

Zdaniem Wnioskodawcy świadczone usługi na podstawie zawartej umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia co następuje: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 wyżej powołanej ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie natomiast do postanowień art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Istotne zatem znaczenie ma treść zawartej umowy, gdyż w świetle powyższych przepisów podatnik wykonujący czynności w ramach takiej umowy przy spełnieniu wyżej wymienionych warunków nie jest uznawany za podatnika podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zawarta przez Stronę umowa na obsługę scenograficzna podczas realizacji programów i audycji informacyjnych produkowanych przez X. dla Telewizji kreuje więzy prawne tworzące stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności - tj. T. S.A., a Stroną co do warunków wykonania tych czynności oraz wynagrodzenia. Jeżeli chodzi natomiast odpowiedzialność za powierzone czynności, to zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym, odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi twórca programu.

Przedstawiając powyższe czynności wykonywane przez Pana na podstawie umowy zlecenia na rzecz T. S.A. nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga