POSTANOWIENIE - Interpretacja - PIII/1/443-113/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.02.2006, sygn. PIII/1/443-113/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
OP/443-0002/06/Z, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia wierzytelności własnych innego podmiotu

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny w sprawie

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 22.11.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.11.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 13.01.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.01.2006r.) Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu wierzytelności na własny rachunek (pośrednictwo finansowe gdzie indziej nie sklasyfikowane, wg PKWiU 65.23.10), w celu ich windykacji we własnym zakresie. Spółka nabywa wierzytelności od podmiotu, u którego wierzytelność powstała w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i była przychodem należnym, lecz nie została zapłacona. Zbycie wierzytelności następuje na podstawie umowy sprzedaży, a nabywca przejmuje wszelkie prawa z nią związane.

Zapytanie i stanowisko podatnika

Czy transakcja polegająca na nabywaniu wierzytelności własnych innych podmiotów, w celu ich windykacji we własnym zakresie, z przejęciem pełnych praw do tych wierzytelności i ryzyka wypłacalności dłużników powinna być potwierdzona przez sprzedającego fakturą VAT ze stawką zwolnioną, czy też stawką podstawową 22%? Czy jest różnica w wysokości stawki podatku VAT przy nabywaniu wierzytelności własnych innych podmiotów, gdy podmioty te:

  • mają w zakresie działalności wpisany obrót wierzytelnościami,
  • nie mają w zakresie działalności wpisanego obrotu wierzytelnościami?

Zdaniem Podatnika nabywanie wierzytelności własnych innych podmiotów winno być potwierdzane fakturą VAT ze stawką podstawową 22%, jeżeli podmioty sprzedające wierzytelności mają w zakresie działalności wpisany obrót wierzytelnościami, natomiast nabycie wierzytelności od podmiotów nie mających w zakresie działalności wpisanego obrotu wierzytelnościami winno odbywać się na podstawie umów sprzedaży lub cesji wierzytelności i podlegać pod ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. Organu podatkowego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Mając na uwadze art. 2 pkt 6 cyt. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez świadczenie usług, stosownie do treści art. 8 ust. 1 ww. ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, o czym stanowi art. 15 ust. 1 powołanej ustawy. Na podstawie art. 15 ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność ta została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wierzytelność będąca prawem majątkowym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego, nie jest towarem w rozumieniu powołanego wyżej art. 2 pkt 6, a tym samym sprzedaż wierzytelności nie stanowi dostawy towaru. Sprzedaż wierzytelności stanowi natomiast odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1, w przypadku gdy podatnik w ramach prowadzonej przez siebie działalności nabywa cudze wierzytelności w celu dalszej odprzedaży lub windykacji. Podatnik dokonuje wówczas obrotu wierzytelnościami, który stanowi usługę pośrednictwa finansowego. Jednakże sprzedaż wierzytelności własnych nie stanowi odpłatnego świadczenia usług, przez wzgląd na powyższe transakcje takie nie podlegają regulacjom ww. ustawy. Fakt ten powoduje, że do takiej transakcji nie mają zastosowania zasady wystawiania faktur VAT nadane rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95 poz. poz. 798 z późn. zm.)

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę wynika, że zajmuje się ona nabywaniem - na podstawie umowy sprzedaży - wierzytelności własnych innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, czyli wierzytelności powstałych z tytułu prowadzonej działalności, a nie nabytych przez te podmioty celem dalszej odprzedaży lub windykacji.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż nabycie wierzytelności własnej innego podmiotu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy czym bez znaczenia jest fakt, czy podmiot dokonujący sprzedażyma w zakresie działalności wpisany obrót wierzytelnościami, czy też charakteryzuje się innym zakresem działalności.

Urząd Skarbowy w Słupsku